DIY dekor tapety – cenovo dostupná krása

Samolepky na tapety sú najlacnejším a najefektívnejším spôsobom, ako ich ozdobiť. Samolepky na tapety sú najlacnejším a najefektívnejším spôsobom ich zdobenia Ale čo keď konečný výsledok nie je celkom taký? Zmena vyžaduje čas a úsilie a nie každý si môže dovoliť využívať služby profesionálov. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako revitalizovať a vyzdobiť interiér miestnosti, a najefektívnejším z nich je dekorácia steny, ktorú môžete urobiť aj sami..

Pri výbere tejto alebo tej možnosti by ste mali začať od pôvodnej farby a textúry tapety. Niektoré metódy dokončovania vyzerajú výhodnejšie na svetlých a obyčajných tapetách, zatiaľ čo iné sú úplne univerzálne..

Hra kontrastov

Predtým, ako sa rozhodnete zmeniť tapetu, premýšľajte o možnostiach ich dekorácie. Predtým, ako sa rozhodnete zmeniť tapetu, premýšľajte o možnostiach ich dekorácie.

Krásny a efektný dekor sa získa kombináciou tapiet rôznych kontrastných odtieňov. Dekorácia vyrobená s tapetami rovnakého vzoru, ale v rôznych farbách, vyzerá dobre.

Najlepšie je vybrať miesto na lepenie kontrastných pruhov tak, aby rámovalo alebo zdôrazňovalo dôstojnosť nábytku alebo miestnosti. Môžete napríklad vyzdvihnúť umiestnenie komody, pohovky alebo postele. Alebo označte stred steny farebnými pruhmi a ozdobte vyzdobenú oblasť panelmi, fotografiami alebo malými obrazmi.

Na vytvorenie takého dekoru budete potrebovať:

 • rolka (alebo niekoľko) tapiet;
 • lepidlo na tapety;
 • kefa;
 • gumový valček na vyhladenie tapety;
 • úzke štukové lišty na rámovanie (dĺžka rovná sa dvojnásobku výšky stropov);
 • polyuretánové lepidlo;
 • ruleta;
 • rebrík.

Pred začatím práce je veľmi dôležité vykonať symetrické značenie pozdĺž podlahových a stropných línií. Je dôležité mať na pamäti, že šírka zdobenej oblasti musí byť násobkom šírky tapety.!

Aby stena v kuchyni nebola nudná, použite tapetu s rôznymi textúrami alebo dokonca vzormi. Aby stena v kuchyni nebola nudná, použite tapetu s rôznymi textúrami alebo dokonca vzormi.

Môžete začať lepiť z akéhokoľvek okraja, opatrne vyhladiť vzduchové bubliny a vyhnúť sa skresleniu. Po zaschnutí tapety je na bokoch lepená dekoratívna štuková lišta, ktorá maskuje spojenie dvoch farieb. Polyuretánové lepidlo rýchlo tuhne a lišta nevyžaduje dodatočnú fixáciu. Toto vertikálne členenie lietadla vizuálne rozširuje priestor a vytvára príjemnejšiu atmosféru..

Kombinácia farieb a textúr

Neobvyklým spôsobom, ako vyzdobiť izbu, je napodobniť patchworkovú prikrývku na ktorejkoľvek zo stien..

Nie je ťažké vytvoriť také dizajnové riešenie vlastnými rukami. Celé tajomstvo spočíva v kombinácii obdĺžnikových tvarov rôznych veľkostí, farieb, textúr a vzorov.

Prvky v takýchto tapetách sa môžu opakovať alebo môžu byť úplne jedinečné. Prvky v takýchto tapetách sa môžu opakovať alebo môžu byť úplne jedinečné. Aby hotová tapeta vyzerala štýlovo, odporúčame držať sa jednej farebnej schémy. Aby hotová tapeta vyzerala štýlovo, odporúčame držať sa jednej farebnej schémy.

Z materiálov budete potrebovať nasledujúce:

 • viacfarebné strihy tapiet (môžete použiť aj zvyšky starých);
 • lepidlo na tapety;
 • nožnice;
 • kefa;
 • gumový valček;
 • štafle alebo stolička.

Princíp vytvárania patchworkovej steny spočíva v tom, že polotovary tapiet musíte lepiť ľubovoľne: od konca k sebe, prekrývajúce sa a na seba..

Malé tajomstvo: Aby bola celá výzdoba miestnosti prepojená do jedného celku, snažte sa, aby sa interiérové ​​položky ozývali „handrami“ na stene v odtieňoch alebo podobnostiach vzorov..

Ako vzorované

Šablóna je najznámejším zariadením na zdobenie stien. Vzor šablóny samozrejme vyzerá pôsobivejšie na obyčajných tapetách, ktoré môžu zvýrazniť a zdôrazniť aplikovaný vzor..

Šablónu je možné nanášať priamo fixkou. V tomto prípade bude jeho nezmazateľnosť dokonca aj k dobru. Šablónu je možné nanášať priamo fixkou. V tomto prípade bude jeho nezmazateľnosť dokonca aj k dobru. Ak na nakreslenie šablóny použijete metódu maľovania, výsledok bude najvyššej kvality. Ak na nakreslenie šablóny použijete metódu maľovania, výsledok bude najvyššej kvality.

Šablóny podľa dohody sú:

 • vertikálne;
 • horizontálne;
 • slobodný;
 • objemný.

Samotný vzor sa nanáša najčastejšie akrylovými farbami a v prípade potreby sa zafixuje lakom. Dnes je na vnútornú výzdobu miestností vlastnými rukami veľa už perforovaných polotovarov a špeciálnych valčekov na šablóny, ktoré vám umožňujú použiť jeden vzor na celú stenu..

Šablóny je možné vystrihnúť z papiera, vyrobiť z pásky, vystrihnúť z penovej gumy alebo si môžete kúpiť hotové Šablóny je možné vystrihnúť z papiera, vyrobiť z pásky, vystrihnúť z penovej gumy alebo si môžete kúpiť hotové

Vinylové nálepky sú dobrou alternatívou k šablónam, čo vám umožní jasne a neobvykle vyzdobiť každú izbu, od spálne po kuchyňu. Jedinou nevýhodou sú možno ich vysoké náklady..

Ale jedinečný a nenapodobiteľný vzorec si môžete vyvinúť sami.. Na vytvorenie individuálnej šablóny vlastnými rukami budete potrebovať:

 • hrubá lepenka;
 • jednoduchá ceruzka;
 • papiernictvo guma;
 • nožnice.

Vzor sa nanáša na tapetu špongiou alebo štetcom a dôkladne sa vysuší.

Ak chcete stenu ozdobiť krásnou nálepkou, budete na jej vytvorenie potrebovať samolepiaci film, ktorý nájdete v každom železiarstve. Nakreslené prvky sú úhľadne narezané pozdĺž obrysu a prilepené na zvolené miesto.

Ak sú objekty nálepky veľké a objemné, nemali by ste odstrániť celú základňu z filmu naraz. V tomto prípade sa papier postupne odlupuje, keď je kompozícia pripevnená k stene..

Použitím trocha predstavivosti vlastnými rukami môžete vytvoriť neobvyklý kreslený príbeh, ktorý sa stane skutočnou ozdobou miestnosti.

Nástenné umenie

Dnes už nie je čo prekvapovať, a preto je maľovanie tapiet skvelým spôsobom, ako urobiť vašu kuchyňu originálnejšou! Ak ste umelec - určite to vyskúšajte, ak nie - nájdite si profesionála Dnes už nie je čo prekvapovať, a preto je maľovanie tapiet skvelým spôsobom, ako urobiť vašu kuchyňu originálnejšou! Ak ste umelec – určite to vyskúšajte, ak nie – nájdite si profesionála

Nástenná maľba vyzerá draho a pôsobivo. V tomto smere sú najrelevantnejšie motívy rastlín a zvierat. Dekor tejto možnosti, ktorý je kombináciou fotografických tapiet a vzoru šablóny, vám umožňuje vyzdobiť miestnosť a ponechať úplnú slobodu kreativite. Použitý výkres môže byť buď monochromatický alebo farebný, jeden (pre jednu oblasť) alebo pre celú stenu. Buďte individuálni alebo doplňte iné dizajnové riešenie.

Náčrt kompozície sa nanesie na tapetu ceruzkou a postupne sa naplní farbou pomocou štetcov rôznych materiálov a veľkostí. Aby ste zdôraznili jednotlivé prvky, môžete použiť farbu s trblietavým efektom..

Ako namaľovať tapetu vlastnými rukami (video)

V 3D efekte

Ak chcete vytvoriť takú 3D kresbu v kuchyni, musíte najskôr vytvoriť náčrt a starostlivo ho stvárniť na stenu alebo si jednoducho kúpiť fotografickú tapetu Ak chcete vytvoriť takú 3D kresbu v kuchyni, musíte najskôr vytvoriť náčrt a starostlivo ho stelesniť na stenu alebo si jednoducho kúpiť fotografickú tapetu. Volumetrický dekor na stenách sa v poslednej dobe stal neuveriteľne populárnym.. Môžete to urobiť sami z dostupných nástrojov:

 • fotorámčeky rôznych tvarov a veľkostí;
 • rastlinné a prírodné prvky;
 • papierové a kartónové prírezy;
 • umelé kvety.

Kombinácia akrylových farieb s kovovým leskom a prírodnými materiálmi, založená na hre textúr, vytvorí drahú príťažlivosť domova..

Napríklad dekor s lietajúcimi motýľmi by bol vhodný do spálne alebo škôlky.. A na jeho dokončenie budete potrebovať:

 • farebná alebo obyčajná obojstranná lepenka;
 • nožnice;
 • ceruzka;
 • polyuretánové lepidlo.

Na vystrihnutie motýľov budete potrebovať šablónu, ktorú môžete urobiť aj vlastnými rukami, pretože ste prišli s úplne jedinečnou postavou. Zaujímavo vyzerajú aj viacvrstvové prvky, ktoré kombinujú tkané a netkané materiály. V tomto prípade je na spodný kartónový motýľ položený krajkový polotovar a na vrch je položený ďalší kus papiera, ale o niečo menšej veľkosti. Všetky tri prvky sú v strede upevnené zošívačkou na nábytok a pripevnené k stene lepidlom.

Mal by vás zaujímať článok o tom, ako na to volumetrická kresba urob si sám.

Záver

Za materiál a služby dizajnéra nemusíte míňať veľa peňazí. Izbe môžete dať jasnú osobnosť sami, hlavnou vecou je mať túžbu, trpezlivosť a predstavivosť!