Vyberáme hrniec pre bonsai: jemnosti a tajomstvá

Bonsai je vhodný do bytov: táto dekorácia zaberá málo miesta a bude vyzerať skvele v každom interiéri Bonsai je vhodný do bytov: táto dekorácia zaberá málo miesta a bude vyzerať skvele v každom interiéri Dnes je bonsai medzi znalcami japonskej kultúry veľmi obľúbená. Vďaka správnemu prístupu k pestovaniu miniatúrnej kópie stromu v kvetináči je možné vytvoriť nádherný kút voľne žijúcich živočíchov..

Umenie pestovania črepníkových bonsajov

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že bonsai technológia sa prvýkrát objavila v japonskej kultúre. Ale v skutočnosti sa okrasné stromy začali pestovať pred viac ako 2 000 rokmi, už v starovekej Číne..

Na výrobu bonsai sa používa špeciálny jalovec alebo iný stabilizovaný materiál. Na výrobu bonsai sa používa špeciálny jalovec alebo iný stabilizovaný materiál.

V Japonsku bonsai dosiahli svoju popularitu iba s rozvojom budhizmu. Odtiaľ sa po určitom čase rozšírilo toto umenie, ktoré prispelo k výskytu rastlín na území iných krajín. 20. storočie bolo poznačené vývojom najnovších metód pestovania stromov v nádobách.

V porovnaní s inými orientálnymi umeniami je technológia pestovania rastlín v nádobách celou filozofiou..

Na dodržanie správnej technológie existuje niekoľko požiadaviek.:

 1. Kmeň musí byť silný a mať výrazný koreňový základ.
 2. Vetvy sú správne a jasné.
 3. Je dôležité, aby listy úplne nepokrývali kmeň a vetvy, ale naopak, chrbtica rastliny je jasne viditeľná.
 4. Je lepšie vybrať hrniec, ktorý je diskrétny a má jednoduchý tvar..
 5. Drevo a nádoba sa musia dobre zhodovať, aby vytvorili dokonalú kompozíciu..

Bonsaje sa spravidla vyrábajú s miernym sklonom: tieto druhy rastlín sú najdrahšie Bonsaje sa spravidla vyrábajú s miernym sklonom: tieto druhy rastlín sú najdrahšie

Úspech vyžaduje množstvo osobnostných vlastností, akými sú múdrosť a dobrotivosť. Ľudia, ktorí nie sú predstaviteľmi tejto kultúry, by preto mali tomuto umeniu venovať maximálnu pozornosť. Koniec koncov, správna starostlivosť o strom v kvetináči prispieva k jeho existencii po mnoho rokov..

Čo je bonsai a ako ho pestovať (video)

Opis hlavných foriem tohto japonského umenia

Mnoho znalcov tohto umenia sa zaujíma o otázku: “Ako sa správne starať o bonsai?”.

Uhol sklonu kmeňa stromu Shakan - od 70 do 90 stupňov Uhol sklonu kmeňa stromu Shakan – od 70 do 90 stupňov

Ale skôr, ako na to odpoviete, mali by ste sa zoznámiť s hlavnými druhmi rastlín, aby ste v budúcnosti určili, ktorá forma sa bude používať.:

 1. Chokkan. Tento druh vyniká symetriou a jednotným usporiadaním vetiev. Hlaveň má tvar kužeľa.
 2. Mayogi. Tu je tvar stromu asymetrický a kmeň je mierne naklonený k základni. Verky rovnomerne pokrývajú také bonsaje.
 3. Shakan. Strom má dobre definovaný svah a silný koreňový systém. To znamená, že koreň a vrchol rastliny sú nasmerované rôznymi smermi..
 4. Fukinagashi. Tento tvar sa vyznačuje veľkým sklonom, najmä v blízkosti vrcholu..
 5. Hokidachi. Aj keď je kmeň rovný, jeho tvar je vejárovitý..
 6. Kengai a Khan-Kengai. Prvý typ sa vyznačuje závesným alebo kaskádovým usporiadaním lán a v druhom ide o polo-závesnú formu..
 7. Ishitsuki. Tento bonsai je považovaný za skalný bonsai. Pre normálny rast je potrebné, aby korene stromu v zemi zakrývali kameň.
 8. Sokan, Sankan a Kabudachi Prvé dve sú rastliny s dvoma a tromi stonkami, ktoré sa vyvíjajú z jedného podzemku. A posledným druhom je bonsai s mnohými kmeňmi..
 9. Yose -Yu – je považovaný za lesnú kompozíciu, v ktorej je veľa rastlín rôzneho veku.
 10. Ikadabuki. Pre strom s týmto tvarom je dôležité mať správny kmeň, kde sú vetvy usporiadané zvisle a celá kompozícia pozostáva z niekoľkých rastlín..

Jeden z najatraktívnejších typov japonského dreva - hokidachi Jeden z najatraktívnejších typov japonského dreva – hokidachi

Keď ste si vybrali typ bonsai, ktorý sa vám páči, musíte sa postarať o správny výber nádoby na pestovanie rastlín.

Pravidlá pre výber bonsai kvetináčov a neobvyklých bonsai hrncov s kresbami

Je dôležité vedieť, že jeho ďalší vývoj bude závisieť od správneho výberu nádoby pre dekoratívny strom. Takéto nádoby by mali byť v súlade s rastlinou a zodpovedať požadovaným rozmerom..

Na výrobu bonsajového hrnca sa používa množstvo materiálov. Nádoba môže byť keramická, sklenená alebo kameninová. Okrem toho je dôležité, aby mal plochý tvar..

Najpopulárnejšie sú ľahké bonsai hrnce: dizajn samotného kontajnera by mal byť čo najskromnejší. Najpopulárnejšie sú ľahké bonsai hrnce: dizajn samotného kontajnera by mal byť čo najskromnejší.

V umení bonsai sa odporúča zvoliť hlinené nádoby alebo nádoby vyrobené z prírodných materiálov. Tiež stojí za to dbať na správnu veľkosť nádoby. Ak kvetináč nespĺňa potrebné požiadavky, koreňový systém sa nebude môcť správne vytvoriť. Aby sa zaistilo vetranie, nádoba musí mať na dne niekoľko drenážnych otvorov a malé nožičky..

Jedná sa o plochý kvetináč, ktorý je výhodnejší pre vývoj správneho koreňového systému, preto je lepšie zvoliť plytké nádoby rôznych tvarov.

Znalci japonskej kultúry veľmi často používajú nádobu so vzorom. Kresby by navyše nemali byť príliš svetlé, ale mali by s rastlinou vytvárať jedinú kompozíciu. V takýchto prípadoch sú bonsai hrnce zvonku glazované a vo vnútri sa takéto spracovanie nehodí. To je nevyhnutné pre normálny kontakt zeme so stenami a aby sa zabránilo skĺznutiu do hrnca..

Na tvorbu mladého koreňového systému sú vhodnejšie neglazované nádoby. Ich steny poskytujú dobrý prístup kyslíka, preto sa tieto nádoby odporúčajú používať ako dočasné. A keď je strom dostatočne silný, môžete rastlinu presadiť.

Nie je potrebné vyberať kvetináč, aby zodpovedal tónu lístia - trend kombinovania opačných farieb sa stal celkom módnym. Nie je potrebné vyberať kvetináč, aby zodpovedal tónu lístia – trend kombinovania opačných farieb sa stal celkom módnym.

Pri výbere farby nádoby na bonsai sa musíte postarať o jej harmonickú kombináciu s olistením. Pre kvitnúce rastliny je lepšie vybrať nádoby so svetlými farbami. A hrnce tmavých odtieňov sú vhodné pre tmavé zelené. Súlad s týmito požiadavkami vám umožní dosiahnuť harmóniu v tomto umení (hachiutsuri).

Výroba hrnca bonsai vlastnými rukami

Vybrať bonsai hrniec v špecializovaných predajniach dnes nebude problém. Existuje však veľa tých, ktorí sa snažia vytvoriť neobvyklé plavidlo vlastnými rukami..

Najpopulárnejšími materiálmi na výrobu takýchto hrncov sú hlina alebo keramika. Tieto materiály nie sú zničené vlhkosťou a dobre sa miešajú s rastlinou..

Pre lepšie vetranie by malo byť v bonsajovom hrnci vyvŕtaných niekoľko otvorov Pre lepšie vetranie by malo byť v bonsajovom hrnci vyvŕtaných niekoľko otvorov

Na vytvorenie takejto nádoby je možné použiť plytkú keramickú nádobu. Miska alebo šalátová miska so správnou veľkosťou a farbou bude stačiť. Potom pomocou špeciálneho keramického vrtáka musíte urobiť niekoľko drenážnych otvorov pre korene..

Okrem tejto možnosti si môžete vyrobiť aj drevenú nádobu. Obdĺžnikový bonsajový kontajner je ľahké vyrobiť pomocou mnohých špeciálnych malých blokov.

Najprv sa musíte postarať o vytvorenie náčrtu budúceho hrnca. Všetky diely by mali byť upevnené lepidlom na drevo. Po zostavení dna sa vytvoria drenážne otvory a nohy a potom sa pripevní zvyšok konštrukcie. Tiež stojí za to postarať sa o vytvorenie stojana určeného na odtok vody. Jeho veľkosť by mala byť o niečo širšia ako samotná nádoba..

Hotový hrniec musí byť starostlivo natretý základným náterom, potom natretý požadovanou farbou a lakovaný po vysušení.

Ako si vybrať hrniec na bonsai (video)

Bonsai umenie si našlo svojich obdivovateľov po celom svete. Aby ste však vytvorili harmonický obraz, musíte sa postarať o výber nádoby na strom a zaistiť o ňu náležitú starostlivosť..

Dizajn hrnca bonsai (foto)