Miniatúrny bonsai ficus: rastie od A do Z

Starostlivosť o fikus je pomerne jednoduchá - zalievanie a tvorba koruny Starostlivosť o fikusy je pomerne jednoduchá – zalievanie a tvorba koruny Rod Ficus patrí do rodiny rastlín moruše (Moraceae). Fikusy alebo figy sú v tropických oblastiach bežné na všetkých kontinentoch. Niektoré figovníky dosahujú obrovské veľkosti, priemer koruny presahuje 300 m. Pre všetky fikusové bonsaje sú typické pruhy mliečnej šťavy, vychádzajúce z rezov v kôre. Niektoré exempláre fikusov sú veľkolepé a úžasné kvôli krásnym kvetom, ktoré sú zriedka opeľované a prinášajú ovocie, čo je vidieť na fotografii. Akákoľvek majstrovská trieda vysvetlí všetky zložitosti pestovania bonsai.

Ficus bonsai: ako pestovať a starať sa oň

Rastliny fikusu vôbec nevydržia mráz, teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 15 ° C a byť relatívne konštantná.

Na pestovanie bonsai potrebujete vedieť, že strom potrebuje veľa svetla, južná strana je pre neho ideálna, pri nedostatku svetla fikus odhodí listy.

Ficus bonsai odoláva nízkej vlhkosti kvôli svojim hustým voskovitým listom, ale je lepšie, keď si doma vytvorí vyššiu vlhkosť a pre rozvoj vzdušných koreňov je potrebná najvyššia možná vlhkosť. Majstrovská trieda vám umožní vidieť bizarné tvary vzdušných koreňov a skrútených kmeňov.

Starostlivosť o bonsai pozostáva hlavne z polievania, kŕmenia a zvýrazňovania Starostlivosť o bonsai spočíva predovšetkým v polievaní, kŕmení a zvýrazňovaní

Ficus sa zalieva ako obvykle, pri prvom náznaku vyschnutia ornice. Ficus toleruje mierny nedostatok aj mierny prebytok zalievania. Na tento účel je ideálna mäkká voda pri izbovej teplote. Nečakajte, kým padne hmla, pretože na strome môže začať huba.

Ak váš bonsai prezimuje v chlade, potom nepotrebuje toľko vody ako v lete..

Hnojte svoje bonsaje týždenne alebo každé dva týždne v lete, každé dva až štyri týždne v zime (ak sa rast nezastavil).

Doma používajte tekuté a granulované hnojivá Doma používajte tekuté a granulované hnojivá

Na získanie krásneho bonsai je potrebné pravidelné tvarovanie a prerezávanie koruny vlastnými rukami. Hneď ako vyrastie 6-8 nových listov, odrežte ich a nechajte 2 kusy. Okrem toho musíte orezať samotné listy, pretože mnohé druhy fikusov majú veľké listy z dlane.

Ak chcete, aby kmeň fikusu výrazne hrubol, nechajte fikus voľne rásť jeden až dva roky..

Potom budete musieť prerezať a strom poskytne nové výhonky. Významné rany je potrebné zapečatiť špeciálnym lakom.

Ovíjanie drôtu je jednoduché, pretože výhonky fikusu sú veľmi flexibilné.

Je potrebné nedovoliť silné rezanie drôtu do výhonkov, pretože o tieto výhonky sa budete musieť starať alebo ich odrezať. Je potrebné nedovoliť silné rezanie drôtu do výhonkov, pretože o tieto výhonky sa budete musieť starať alebo ich odrezať.

Ficus má zvláštnu schopnosť rásť spolu s konármi a kmeňmi. Túto funkciu môžete využiť skombinovaním niekoľkých oddelených rastlín a vytvorením jedného silného kmeňa. Tvorba bonsai vlastnými rukami tiež spočíva v očkovaní výhonkov iných druhov na fikusy. S dostatočnou obratnosťou môžete dokonca vykonať leteckú transplantáciu koreňov..

Svoje bonsaje budete musieť na jar každý rok presádzať pomocou bežnej pôdy. Transplantácia je sprevádzaná prerezaním koreňového systému, fikus to toleruje veľmi dobre, hlavnou vecou nie je robiť to radikálne Svoje bonsaje budete musieť na jar každý rok presádzať pomocou bežnej pôdy. Transplantácia je sprevádzaná prerezaním koreňového systému, fikus to toleruje veľmi dobre, hlavnou vecou nie je robiť to radikálne

Bonsai môžete rezať kedykoľvek počas roka, najlepšie však uprostred leta. Rozmnožovanie vzdušnými koreňmi alebo semenami funguje najlepšie na jar (apríl-máj).

Figové druhy sú voči škodcom celkom odolné. Strom vrhá listy z nadmerného sucha alebo pri slabom osvetlení. Oslabený fikus je ovplyvnený pochvou alebo roztočom, starostlivosť o takýto strom spočíva v ničení škodcov systémovým insekticídom, zvýraznení a zvlhčení poškodeného fikusu.

Bonsai-ficus Microcarpa, pravidlá starostlivosti: odborné rady (video)

Ficus ženšen bonsai: starostlivosť a kultivácia

Ficus ženšen (alebo častejšie „ženšen“) pochádza z Malajzie, Taiwanu a ďalších oblastí juhovýchodnej a východnej Ázie. Ficus ženšen je vynikajúcou voľbou na pestovanie bonsai. Ďalšie mená sú Taiwan Ficus, Ficus Banyan alebo Indian Bay Ficus. Je veľmi jednoduché pestovať bonsai z takého fikusu doma, jednoduchšie ako z iných druhov fikusov.

Ženšen fikus dostal toto meno kvôli podobnosti kmeňa pozostávajúceho z niekoľkých fragmentov s koreňom ženšenu. V skutočnosti to nie je kmeň, ale silne zosilnené vzdušné korene

Bonsai ginseng ficus má sivú alebo červenkastú kôru, posiatu malými horizontálnymi žilkami, ktoré vyzerajú ako tigrie pruhy, úzke listy s ostrými hrotmi. Ženšen fikus je ideálny pre začiatočníkov, pretože je veľmi ľahké sa oň starať.

Rovnako ako všetky fikusy, aj bonsai vyrobené z ficus ženšenu milujú každodennú úpravu, jasné a dlhé svetlo a teplo. V zime budete musieť predĺžiť denné hodiny o 4-6 hodín Rovnako ako všetky fikusy, aj bonsai vyrobené z ficus ženšenu milujú každodennú úpravu, jasné a dlhé svetlo a teplo. V zime budete musieť predĺžiť denné hodiny o 4-6 hodín

Zalejte, kým voda nevytečie zo spodných otvorov hrnca. Do plytkého podnosu naplneného vrstvou navlhčeného štrku môžete umiestniť hrniec bonsai.

Rovnako ako všetky tropické a subtropické bonsaje, aj ženšen fikus je potrebné strihať a trhať počas celého roka. Transplantácia fikusu – uprostred leta. Pri opätovnej výsadbe odstráňte ¼ celého koreňového systému.

Drenážne otvory v kvetináči prikryte sitom, potom pridajte tenkú vrstvu jemného štrku a potom čerstvú zeminu. Po umiestnení stromu do črepníka vyplňte prázdne miesta, ktoré zostali z odrezaných koreňov, zeminou..

Pri zalievaní sa vyhnite erózii pôdy.

Kinki ficus bonsai: tvorba stromov (video MK)

Aký je rozdiel medzi ficus bonsai

Väčšina fikusových bonsai má vo svojom prirodzenom prostredí vzdušné korene a tieto korene dodávajú bonsai úžasný a jedinečný vzhľad. Na stimuláciu rastu vzdušného koreňového systému v našich domácnostiach musí byť vlhkosť vzduchu až 100%. Na tento účel môžete použiť sklenené veko alebo akvárium. Mnoho fikusov musí urobiť niečo ako skleník.

Vzdušné korene rastú vertikálne nadol z konárov a keď sa dostanú do pôdy, zmenia sa na zvláštne kmene, ktoré si niekedy vyžadujú určitú údržbu..

Na listoch väčšiny typov bonsai trpasličích fikusov sú špeciálne špicaté chĺpky, z ktorých stekajú kvapôčky vody. Veľkosť listov sa pohybuje od 2 do 50 cm na dĺžku Na listoch väčšiny typov bonsai trpasličích fikusov sú špeciálne špicaté chĺpky, z ktorých stekajú kvapôčky vody. Veľkosť listov sa pohybuje od 2 do 50 cm na dĺžku

Väčšina kmeňov má hladkú sivú kôru, ale existuje niekoľko druhov alebo odrôd fikusov so špeciálnymi vzormi kôry, ako napríklad ficus microcarpa bonsai.

Rastliny ženšenu Ficus bonsai sú jedovaté pre domáce zvieratá, najmä pre tých, ktorí jedia listy. Stromy by mali byť umiestnené mimo dosahu domácich zvierat.

Ficus benjamin bonsai

Ficus Benjamin je nádherný vždyzelený strom s dáždnikovou korunou a početnými červenými plodmi. Vďaka visiacim vetvám sa mu hovorilo plačúci obr..

Majstrovská trieda na pestovanie takéhoto bonsai je veľmi jednoduchá:

  1. Bonsai Ficus benjamin je možné pestovať vo vnútri, na dobre osvetlenom mieste, ale na listy sa musíte vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.
  2. Ficus Benjamin miluje výdatnú zálievku, prebytočnú vodu však musíte odstrániť, aby korene nehnili. Na vytvorenie špeciálnej mikroklímy je lepšie položiť vedľa stromu nádobu s vodou..
  3. Kŕmite strom v letnej sezóne každé 2 týždne a v zime raz za mesiac..
  4. O bonsaje by ste sa mali starať odrezaním výhonkov. Prerezávanie stimuluje rast nových výhonkov a najlepšie sa vykonáva v teplom období vegetačného obdobia. Aby ste udržali tvar, musíte všetky výhonky orezať 5-6 novými listami, pričom zostanú iba posledné 2.
  5. Transplantácia – každý rok s odstránením až 30% koreňového systému. Zloženie pôdy – hlina, hlina, piesok v rovnakých množstvách.
  6. Pri viazaní konárov drôtom ho po niekoľkých mesiacoch neodstraňujte, aby sa drôt nezarezal do dreva..

Ficus nemá rád suché miesta a prievan a zhadzuje listy, ak sa na takom mieste ocitne Ficus nemá rád suché miesta a prievan a zhadzuje listy, ak sa na takom mieste ocitne

Ficus bonsais je najlepšie uchovávať v teplých a vlhkých zimných záhradách a kuchyniach.

Bonsai ficus Benjamin: odporúčania pre starostlivosť (video)

Pestovanie bonsai z fikusu nie je ťažké, pretože je samo o sebe krásne, rýchlo rastie a perfektne toleruje prerezávanie koreňov a transplantáciu. Starostlivosť o Ficus je jednoduchá a nenáročná, akékoľvek online majstrovské kurzy môžu poskytnúť komplexné informácie. Všetky druhy fikusov – ficus microcarpa bonsai, Benjaminov fikus alebo ženšen fikus – by ste mali pestovať s dostatkom svetla a zalievania, vyhýbať sa však hnilobe koreňov a starať sa o listy. Môžete sa pozrieť na fotografiu rôznych foriem ficus bonsai. Tvorba bonsai spočíva v neustálom prerezávaní koruny a koreňov. Všetky výhonky fikusu musia byť odrezané, pričom zostanú iba 2 listy, a musia byť narezané na malú veľkosť. Ficus miluje teplo a netoleruje prievan. Je veľmi krásny a málokedy ho postihujú škodcovia..

Bonsai ficus (foto)