Prestieranie – teória a prax v 6 krokoch

Správne podávanie je vždy znakom pozornosti hostí, spôsobom, ako vytvoriť slávnostnú atmosféru, a tiež indikátorom umeleckého vkusu hostesky..

 • V tomto materiáli zvážime pravidlá neformálneho podávania, to znamená tie, ktoré sú vhodné na prijímanie hostí doma v každodennom živote a na sviatky..
 • Podávanie doma závisí od príležitosti, dennej doby, témy a jedálneho lístka, ale vo všetkých prípadoch je účel podávania rovnaký – usporiadanie riadu a riadu tak, aby bolo pohodlné a príjemné pre tých, ktorí jedia..

Na základe tohto cieľa boli vynájdené pravidlá pre stôl. V každodennom živote musíte všetky tieto kánony dodržiavať iba pri najslávnostnejších príležitostiach, ale akonáhle zvládnete ich podstatu, môžete stôl postaviť vlastnými rukami pre každú príležitosť – od romantickej večere po rodinnú oslavu Nového Rok.

Skôr ako začnete, pozrite sa na dve vzorové rozloženia tabuliek. Ako vidíte, nastavenie domáceho sviatočného stolu pre hostí je oveľa jednoduchšie ako pre oficiálnu recepciu.!

Schémy nastavenia tabuľky

Ako teda prestrieť stôl? Zostavili sme podrobné pokyny v konkrétnej sekvencii, ktoré opisujú každú z fáz. Stručne povedané, najpohodlnejší postup je nasledujúci:

 • Obrus ​​- taniere – príbory – okuliare – obrúsky – dekor (váza s kvetmi, sviečky, tematické dekorácie).

Majte na pamäti, že niekoľko dní pred udalosťou musíte vyriešiť všetky organizačné problémy a pripraviť sa:

 • Zistite počet ľudí, urobte si jedálny lístok, dajte do poriadku obrus, skontrolujte množstvo a kvalitu obrúskov, riadu, spotrebičov, premyslite si výzdobu.

V deň večierky utrite všetky riad a riad a potom pokračujte v prestieraní..

Krok 1. Najprv položte obrus

Hlavnou vecou je uistiť sa, že presah obrusu nie je väčší a nie menší ako 20 – 30 cm. Presah bude vyzerať škaredo v kratšom čase a dlhšie – nepohodlné pre tých, ktorí sedia pri stole..

Pokiaľ ide o farbu, môžete si vybrať buď obojstranne výhodný, alebo tradičný biely obrus, alebo položiť ľubovoľnú možnosť, doplňte ju cestičkami a prikrývkami, ako je znázornené na fotografii..

Biely obrus s prikrývkami na posteľ

A tu sú príklady slávnostného podávania doma a bez obrusu.

Možnosti podávania bez obrusu

Krok 2. Rozložte taniere

Táto časť teórie „slúženia“ bude najširšia. Koniec koncov, zloženie a kombinácia tanierov závisí od plánovaného menu, počtu hostí a rozsahu dovolenky..

Podľa klasických pravidiel prestierania sa na jednu osobu dá spoľahnúť na niekoľko tanierov:

 • Nahradiť veľký tanier (servírovanie) – pre denný a každodenný stôl sa nevyžaduje, taktiež niektoré štýly podávania (napríklad rustikálne) umožňujú jeho absenciu. Nasledujúca fotografia ukazuje príklady podávania s náhradným tanierom a bez neho..

Podávame s tanierom aj bez neho

Potrebné: stredná (večera), malá (patty alebo dezert) a hlboká polievková miska.

 • Podľa kánonu typ hlbokého taniera závisí od typu polievky. Na hrubý zvoľte široký (foto vľavo), na ľahký vývar alebo krémovú polievku – misku s držadlami alebo bez nich (foto vpravo). Ale je to presne pravidlo, ktoré možno úplne zanedbať..

Druhy polievkových misiek

Schéma slávnostného podávania doma

Pokiaľ ide o usporiadanie tanierov, na substitučné taniere sú umiestnené taniere s občerstvením alebo hlboké taniere, dezertné a / alebo šalátové taniere sú umiestnené vľavo, ako je znázornené na obrázku vpravo. Toto miesto môže obsahovať aj čajový pár, koláčový tanier alebo napríklad misku na vajíčka pri príležitosti Veľkej noci. Nasledujúca fotografia ukazuje možnosti slávnostného prestierania a zloženie tanierov..

Príklady slávnostného servírovania doma

 • Dosky by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 1,5-2 cm od okraja stola a v rovnakej vzdialenosti od seba;
 • Aby sa tanier s občerstvením neposúval na stojan, musíte medzi ne vložiť papierový alebo textilný obrúsok, ako je to znázornené na fotografii nižšie.

Servírovacie taniere

Každodenné prestieranie

Krok 3. Vkladanie príboru

Teraz pristúpime k rozloženiu zariadení. Sú umiestnené na bokoch podľa počtu výmen paraboly (konkávna strana k stolu):

 • Nože a lyžice sú umiestnené napravo od tanierov;
 • Vľavo – vidlice;
 • Na vrch môžete dať lyžičku.

Slávnostné podávanie doma nevyžaduje veľké množstvo špeciálnych nožov, vidličiek a lyžíc. Najčastejšie stačí jeden nôž, jedna vidlička a pár lyžíc (na polievku a dezert).

Nastavenie príboru

Ak je to však potrebné a požadované, môžete stôl dodatočne podávať so špeciálnymi vidličkami, nožmi a lyžicami, ako ukazuje nasledujúca zbierka fotografií..

Slávnostné prestieranie

V nasledujúcom video návode sa môžete dozvedieť viac o pravidlách usporiadania zariadení..

Krok 4. Dali sme poháre, poháre na víno, poháre

Ďalej, za taniere, trochu doprava, dáme okuliare od najväčších po najmenšie. Poháre na vodu, červené / biele víno, šampanské a / alebo poháre na džús, destiláty a panáky sa zobrazujú v závislosti od dostupných nápojov a preferencií hostí..

 • Príklad aranžovania okuliarov na neformálnu porciu Príklad aranžovania okuliarov na neformálnu porciu
 • Príklad aranžovania okuliarov na neformálnu porciuPríklad aranžovania okuliarov na neformálnu porciu
 • Usporiadanie skla na novoročnom stoleUsporiadanie skla na novoročnom stole

Krok 5. Podávanie obrúskov

Pri obzvlášť zvláštnych príležitostiach je možné obrúsky krásne a umelecky poskladať na tanier. Vo všetkých ostatných prípadoch neexistujú žiadne prísne pravidlá podávania obrúskov. Môžu byť vložené do pohára na vodu, vložené pod tanier na občerstvenie, zasunuté do krúžkov, previazané stuhou a ozdobené dekorom..

Servírovacie obrúsky

Servírovacie obrúsky

Ak prestierate stôl nie na dovolenku, ale napríklad na večeru, potom môžete na stranu taniera pod vidličky položiť obrúsky, ako je to znázornené na fotografii nižšie..

Príklad dennej porcie

Pozrite si tiež materiál: 5 myšlienok a majstrovských kurzov na výrobu obrúskových remesiel.

Krok 6. Posledný dotyk – výzdoba stola

Prestieranie a výzdoba stola

Hurá, takmer hotovo! Zostáva len ozdobiť sviatočný stôl kvetmi vo váze a tematickými ozdobami. Na Silvestra to môžu byť šišky, rozmarínové a smrekové vetvy, 8. marca – púčiky kvetov a na Veľkú noc – zajace a konáre vŕbovej vŕby. Téme dekorácie stola by sa mala venovať väčšia pozornosť v samostatnom článku, ale zatiaľ odporúčame pozrieť sa na fotografiu krásne zdobených stolov v rôznych témach a štýloch..

Možnosti dekorácie a stola

Možnosti dekorácie a stola

Možnosti denného podávania

Možnosti denného podávania

Prestieranie na veľkonočný stôl

Prestieranie na veľkonočný stôl

Rustikálne prestieranie

Rustikálne prestieranie

Prestieranie na slávnostnú večeru

Prestieranie na slávnostnú večeru

prestieranie rozmarínu

prestieranie rozmarínu

A trochu o úprave jedál

Okrem toho, že budete podávať príbory a náčinie, musíte si s jedlom naaranžovať aj samotné jedlá. Tu je malá pripomienka, ako to urobiť krásne a správne..

Pravidlá dojednania

To je teda všetko. Prajeme vám úspešné cvičenie a šťastné a úprimné sviatky.!