Ako sa starať o orchidey – 7 krokov pre začiatočníka

Dostali ste 8. marca orchideu Phalaenopsis? Alebo ste si sami kúpili tento krásny kvet v obchode? Čo urobiť ďalej? Máme dobrú správu: Údržba orchideí je taká jednoduchá, že prvýkrát budete potrebovať iba základy, ktoré sa nám hodia do žltého políčka nižšie. Pridaním článku do svojich záložiek sa k nemu môžete vrátiť neskôr, napríklad keď kvitnutie skončí, keď kvetina vyrastie alebo v prípade choroby..

 • Ak sa ponáhľate, prečítajte si iba túto krátku poznámku. Ak chcete podrobnejšie poznať nuansy starostlivosti a údržby orchidey, odporúčame vám prečítať si celý článok..

Poznámky k starostlivosti o orchidey Phalaenopsis

Miesto a podmienky zadržania. Po nákupe nechajte orchideu 1-2 dni odpočívať a zvyknite si na nový domov. Vyberte jej svetlé miesto v polotieni mimo batérie, prievanu, ovocia a priameho slnečného svetla. Ak sú v dome ďalšie rastliny, potom by prvé tri týždne mala byť orchidea oddelená od nich. Ako obyvatelia subtrópov milujú orchidey správnu vlhkosť. Kvetinárstvo odporúča umiestniť mach na paletu alebo vedľa neho umiestniť zvlhčovač..

Zalievanie Polievajte orchideu prvýkrát 1 týždeň po nákupe. Potom ju zalejte maximálne 1 krát za 7-14 dní. Preplnenie kvetu je veľmi nebezpečné a hrozí rozpadom koreňov. Voda na zavlažovanie by mala byť čistá, izbovej teploty alebo mierne teplá (vhodná je filtrovaná alebo usadená voda). Kvetinu môžete polievať rôznymi spôsobmi, ale pestovatelia kvetov najčastejšie používajú metódu rozliatia:

 1. Vložte hrniec s orchideami do väčšej misky;
 2. Zalievajte pôdu z kanvy, až kým sa voda nezhromažďuje vo vonkajšej nádobe až do polovice výšky nádoby;
 3. Hrniec držte vo vode 1-2 minúty a vyberte;
 4. Nechajte zvyšnú vodu v hrnci stiecť na tanierik alebo odkvapkávaciu misku a potom ju scedíte;
 5. Hrniec vráťte na miesto.

Hrniec a hrnce. Aby ste sa vyhli vysokej vlhkosti, musíte medzi priehľadným kvetináčom a dnom dekoratívneho kvetináča nechať medzeru 1-1,5 cm. V predaji nájdete kvetináče so špeciálnymi zarážkami, ale ak ich váš kvetináč nemá, potom môže jednoducho dať jeho dno je jemná expandovaná hlina. Pod priehľadným hrncom bude teda cirkulovať vzduch a vlhkosť nebude stagnovať..

Čo orchidea NEMÁ rada: Hlavnými nepriateľmi orchidey sú nadmerné zalievanie, stagnácia vlhkosti na dne črepníka, vlhkosť na listoch a hromadenie vlhkosti v mieste rastu listov. Akékoľvek náhodné kvapky na týchto miestach by mali byť ihneď odstránené..

Potrebujem transplantáciu orchidey? Nie, transplantácia po kúpe je veľmi riskantná, najmä ak ste začiatočník alebo orchidea nie je v perfektnom stave. Prvá transplantácia bude potrebná až po 2-3 rokoch, keď kvet vyrastie alebo v prípade choroby.

Orchidea

Princíp starostlivosti o orchidey: konštantná vlhkosť, zalievanie je zriedkavé

Krok 1. Oddych a izolácia

Po presťahovaní sa do nového domova je orchidea v strese, a tak ju stačí nechať prvé 2-3 týždne osamote a izolovať ju od ostatných rastlín. Je to nevyhnutné, aby sa novo prichádzajúci kvet a ďalšie rastliny v dome navzájom nenakazili možnými chorobami alebo hmyzom. Na obdobie karantény je pre orchideu vhodné akékoľvek miesto (dokonca aj s nedostatkom osvetlenia), mimo batérie, ovocia, priameho slnečného svetla a prievanu. Prvý deň je lepšie neodstraňovať priehľadné obaly, ale kým orchidea odpočíva, môžete sa len zoznámiť s pravidlami starostlivosti.

 • Ak v dome nie sú žiadne ďalšie rastliny, bezprostredne po nákupe si môžete vybrať trvalé bydlisko orchidey (pozri krok 4).

Krok 2. Vykonajte kontrolu

V deň nákupu alebo deň po nákupe musíte kvetinu skontrolovať:

 • Hľadajte hmyz. Najprv sa pozrieme, či v kvete nie je hmyz: pakomáre, prísavky, strapky a iní škodcovia. Pozri tiež: Ako sa zbaviť midges v kvetoch
 • Kontrola listov. Všimli ste si fialové pruhy alebo zažltnuté okraje listov? Toto je fajn. Ale mokré zhnité alebo žlté škvrny, ako aj spomalené vráskavé listy sú už problémom..
 • Kontrola podkladu. Ak existujú kúsky kôry s bielym kvetom, mali by byť okamžite odstránené a zlikvidované. Ak existujú zelené riasy, nie je to veľký problém, ale je lepšie urobiť v hrnci niekoľko otvorov horúcim nožom / klincom na miestach, kde sa korene nedotýkajú stien hrnca. Ak si všimnete, že v substráte rastú 1-2 malé huby, musíte ich odstrániť, urobiť v hrnci otvory a obmedziť zalievanie. Ak existuje viac húb, pozrite sa na tabuľku „Problémy a riešenia“ na konci článku. Ak si všimnete, že vaša orchidea nie je zasadená do kôry, ale do rašelinovej zmesi, potom to nie je veľký problém. Prvé 2-3 roky môže kvetina bez problémov rásť v rašelinovom kvetináči, stačí ju zalievať trochu opatrnejšie a s mierou..
 • Kontrola koreňového systému. Najlepšie vzdušné korene, ktoré uschli alebo zhnili, je najlepšie orezať na živé miesto. Ďalej cez priehľadné steny hrnca preskúmajte spodné korene – mali by byť svetlo šedozelené alebo jasne zelené. Ak si všimnete, že existujú zhnité žltohnedé korene, potom si musíte dávať pozor na zalievanie orchidey a nedovoliť pretečenie. Ak je príliš veľa žltých koreňov, potom bude musieť byť orchidea transplantovaná.

Zdravé korene orchideí

Korene zdravých orchideí by mali byť sivozelené ako na fotografii alebo zelené

Ak spozorujete nejaké problémy so svojou orchideou, pozrite sa na tabuľku „Problémy – riešenia“ na konci článku. Po kontrole orchidey utrite listy vlhkou vatovou podložkou, aby ste odstránili prach a nečistoty..

Pozri tiež:

 • Ako sa starať o strom peňazí (bastard) doma
 • Anthurium – sprievodca domácou starostlivosťou
 • Ako sa starať o begóniu doma
 • Domáca starostlivosť o izbovú hortenziu
 • Ako sa starať o Kalanchoe doma
 • Strom v miestnosti: ako sa starať o Benjaminov fikus doma
 • Ako sa starať o muškáty doma – príručka pre začiatočníkov
 • Ako sa starať o aloe doma
 • Ako sa starať o myrtu doma
 • Ako sa starať o sheffleru doma
 • Starostlivosť o zamiokulkas (dolárový strom) doma
 • Ako sa starať o ibištek (izbová čínska ruža) doma
 • Ako sa starať o fialky doma
 • Ako sa starať o dracaena doma

Krok 3. Prvé zavlažovanie orchidey – iba týždeň po nákupe

Polievať orchidey hneď po nákupe sa neoplatí, pretože sa často nalievajú v obchodoch. Oveľa bezpečnejšie je zariadiť prvé zavlažovanie týždeň po nákupe..

 • Nezabudnite na zlaté pravidlo starostlivosti o orchidey: je lepšie túto kvetinu nedostatočne naplniť, než pretekať, pretože jej korene hnijú kvôli vysokej vlhkosti..

Orchidea na parapete

Chystáte sa na dovolenku? Nebojte sa o svoju orchideu, pokojne prežije dva týždne bez vody.

Tu je teda návod, ako správne zalievať orchideu..

Ako zalievať orchideu

Ako často polievať orchideu? Iba raz za 7-10-14 dní. Ak máte pochybnosti, či je čas na polievanie, je bezpečnejšie počkať ďalších pár dní..

V ideálnom prípade musíte orchideu zalievať nie podľa plánu, ale so zameraním na stav substrátu a koreňov. Tu je niekoľko znakov, pomocou ktorých môžete presne určiť, kedy je potrebné zalievanie:

 • Na stenách priehľadného hrnca nedochádza ku kondenzácii;
 • Hroty koreňov sa zafarbili do jasne žltozelenej farby. To znamená, že korene vysielajú listom signál, že sú pripravené absorbovať vodu. Ak sú tipy sivozelené, potom to naznačuje, že orchidea nepotrebuje vlhkosť a zalievanie jej len uškodí;
 • Hrniec orchidey sa stal ľahším;
 • Korene sa zmenili na svetlo sivozelené;
 • Keď je drevená špajľa ponorená do substrátu na 30 minút, zostane suchá (musí sa to robiť opatrne).

Voda by mala byť izbovej teploty alebo teplá (do 40 stupňov) a čistá (napríklad pitná, voda z vodovodu alebo filtrovaná).

Ako správne zalievať orchideu? Jednou z najobľúbenejších spôsobov zavlažovania je metóda ponorenia. Kvetináč ponorte na 15 minút do misky alebo vedra s vodou. Je dôležité, aby hladina vody nedosiahla vrchol hrnca asi o 2 centimetre. Potom vyberte hrniec a položte ho na podnos, aby ste odtiekli prebytočnú vodu. Nakoniec z panvice vypustite prebytočnú vodu a kvetináč vráťte do ozdobného kvetináča..

Uistite sa, že korene orchidey nie sú nikdy vo vode. Po zalievaní je lepšie vypustiť vodu zo žumpy..

Pri zalievaní nelejte, nemáčajte ani nestriekajte miesto rastu listov orchideí. Ak sa to stane, prebytočnú vlhkosť ihneď utrite toaletným papierom..

Ponorná metóda

Zalievanie orchideí ponorením

Existuje mnoho spôsobov, ako zalievať orchidey, ale tu je len niekoľko z nich. Môžete experimentovať a nájsť spôsob, ktorý vyhovuje vašej konkrétnej kvetine..

 • Pravidelné zavlažovanie. Zalejte substrát a iba substrát, bez zaplavenia bodu rastu listov (!). Po 15 minútach vypustite vodu, ktorá odtiekla do panvice / taniera. Jedna stredne veľká orchidea bude potrebovať približne 50 ml vody.

Rutina zalievania orchideí

 • Úžinová metóda. Túto metódu mnohí pestovatelia považujú za optimálnu pre začiatočníkov, ako aj vtedy, ak orchidea rastie v rašelinovom kvetináči alebo s penovou gumou v substráte. Kvetináč sa vloží do väčšej nádoby, potom sa substrát zaleje vodou, kým tečúca voda nezaplní vonkajšiu nádobu zhruba do polovice výšky črepníka. Potom sa kvet okamžite vyberie z vody, prebytočná voda sa nechá odtiecť a nakoniec sa orchidea vráti na svoje miesto..

Metóda rozliatia

 • Spôsob striekania podkladu. Hovorí sa, že vďaka tejto metóde je možné dosiahnuť celoročné kvitnutie orchideí. Je založená na skutočnosti, že v prírode sú orchidey v stálej vlhkosti a postrekom to len vzniká. Čo musíme urobiť? Stačí každý deň trochu postriekať substrát a obísť tak bod rastu listov. Hlavnou vecou je cítiť opatrenie. Je nepravdepodobné, že by spôsob postreku bol vhodný pre začiatočníkov, ale kto už svoju orchideu „cíti“, môže to skúsiť. Tu odkaz s príbehom majiteľa orchidey o zážitku zalievania postrekom.
 • Zalievanie kockami ľadu (iba v letnej sezóne). Raz týždenne sa na substrát položia 1-3 kocky ľadu (v závislosti od veľkosti kvetu).

Zalievanie orchideí ľadom

Viac informácií o zalievaní orchideí nájdete v tomto videu..

Krok 4. Hľadáme, kam umiestniť orchideu

Hurá! Od kúpy kvetu uplynuli dva alebo tri týždne, karanténa sa skončila a orchidea sa prispôsobila novému domovu. To znamená, že je načase nájsť jej trvalé bydlisko a „zoznámiť sa“ s inými rastlinami. Kde ju usadiť?

 • Postačí dobre osvetlené, ale mierne zatienené miesto, kam nespadajú priame slnečné lúče. Koniec koncov, ako si pamätáme, v prírode žije Phalaenopsis v slnečných trópoch, ale v čiastočnom tieni stromov.

Orchidey by mali byť tiež mimo radiátorov a klimatizácií, prievanu a skladov ovocia (uvoľňujú plynný etylén škodlivý pre kvety).

Majte na pamäti, že orchidey nemajú radi permutácie. Rýchlo si zvyknú na svoje miesto, takže je pre nich lepšie ihneď vyzdvihnúť jedno trvalé miesto.

 • Môžu orchidey „žiť“ v izbách bez okien, napríklad v kúpeľni? Áno, teoreticky môžu, ale v tomto prípade potrebujú umelé osvetlenie s fytolampami.

Nižšie vidíte výber fotografických nápadov, ako zapadnúť orchidey do interiéru..

Kvety sa najčastejšie držia na parapetoch..

Orchidey v interiéri obývačky s kuchyňou

Orchidey, ktoré nie sú príliš veľké, môžu ozdobiť jedálenský stôl alebo bar.

Orchidea na jedálenskom stole

 • Orchidea na jedálenskom stole
 • Orchidea na jedálenskom stole

Konferenčný stolík alebo príborník v obývacej izbe je skvelým miestom pre kvety.

Orchidea v obývačke

Orchidea na konferenčnom stolíku

Orchidey je možné umiestniť na nástenné police, rímsy alebo ozdobné police a konzoly.

Orchidey na poličke

Ak je na chodbe dostatok svetla, potom môžu byť kvety umiestnené na konzolu pri dverách..

Orchidey na chodbe

V kúpeľni s oknom sa orchidea bude cítiť takmer ako vo svojich pôvodných subtrópoch.

Orchidea na toalete

Na konci článku si môžete prezrieť ďalšie fotografie orchideí v interiéri..

Krok 5. Oplodnite kvetinu (voliteľné)

V skutočnosti môžu orchidey krásne kvitnúť bez akéhokoľvek hnojenia. Ale ak chcete experimentovať, vyberte si komplexné hnojivá špeciálne navrhnuté pre orchidey..

 • Počas kvitnutia, aby ste dosiahli nádheru a jas kvetov, stojí za to použiť formulácie s draslíkom a fosforom..
 • V období odpočinku je možné použiť dusičnaté hnojivá. Ale s nimi je dôležité vedieť, kedy prestať, aby listy príliš nerástli..

Prvé hnojivo je možné použiť najskôr 3-4 týždne po nákupe orchidey..

Krok 6. Starostlivosť o orchideu po odkvitnutí

Čas teda plynul a všetky kvety odpadli a možno aj vrch stopky začal vysychať. Čo teraz? Existujú dve možnosti vývoja udalostí:

Možnosť 1. Po odkvitnutí nestrihajte stonky. Nerobíme nič a čakáme, kým sa zo zvyšných spiacich púčikov objavia nové konáre s kvetmi. Kvetov nebude veľa, ale orchidea nás bude tešiť aj naďalej.

Možnosť 2. Po odkvitnutí odrežte stopky. Nakrájame stonky kvetov, aby orchidea odpočívala, nabrala silu na ďalšie kvitnutie, vybudovala koreňový systém a listy. Po odrezaní stopky vyrastie z akéhokoľvek zostávajúceho púčika nový stopkový šíp alebo dieťa (výhonok s listami, ktorý postupne uvoľní korene, dá sa transplantovať a získať novú orchideu).

Post-kvitnúca starostlivosť krok za krokom

 1. Na pedunku zospodu napočítame 3-4 púčiky, od vybraného horného púčika odmeriame 1-1,5 cm a prebytočný stopku odrežeme nožnicami.
 2. Miesto rezu „zapečatíme“ voskom, aby stopka nevyschla. Za týmto účelom jednoducho prineste zapálenú sviečku na koniec stopky a nakvapkajte na ňu jednu kvapku vosku. Majte na pamäti, že ak stopka vyschne, je to normálne..
 3. Palice držiaka je lepšie odstrániť, aby neprekážali pri polievaní a nehrozilo, že sa o ne zachytíte a spadnete z hrnca.
 4. Teraz stačí, aby sme orchidei zaistili správny odpočinok – stačí ju zalievať o niečo častejšie ako obvykle. Čo máte na mysli „trochu častejšie“? Kôra by mala úplne vyschnúť, ale v substráte by mali byť minimálne známky zvyškovej vlhkosti. Ak je to žiaduce, môžete okolo orchidey vytvoriť zvýšenú vlhkosť vzduchu..

Starostlivosť o orchidey po odkvitnutí

Prvý kvitnutie orchidey po nákupe často trvá krátko. Nenechajte sa odradiť, o šesť mesiacov kvet silnie a poteší dlhším kvitnutím.

 • Mimochodom, opadané kvety a puky v prvých dňoch po nákupe sú normálnou reakciou orchidey na stres..

Krok 7. Transplantujte orchideu (ak je to potrebné) a vyberte nový kvetináč / kvetináč

Či je potrebné orchideu po nákupe transplantovať alebo nie – každý pestovateľ sa musí rozhodnúť sám. Skúsení milovníci orchideí často presádzajú svoje kvety po kúpe alebo po prvom kvete, aby ich pestovali za ideálnych podmienok – bez rašelinového kvetináča, bez penovej gumy, ktorá je často naplnená substrátmi v obchode, bez prehnitých koreňov, ktoré je možné počas presádzania odstrániť. proces. Transplantácia je však pre orchideu vždy stresom, preto je bez dobrého dôvodu lepšie ju odložiť najmenej o šesť mesiacov alebo lepšie o ďalšie 2-3 roky po nákupe..

Tu je zoznam prípadov, kedy MUSÍTE orchideu transplantovať:

 • Substrát začal dlhšie schnúť (viac ako týždeň). To znamená, že pôda sa rozložila vopred;
 • Vidíte veľa zhnitých koreňov;
 • Bod rastu začal bolieť alebo hniť – pokrytý tmavými alebo žltými škvrnami;
 • Ak existujú nejaké problémy, napríklad, hmyz sa dostal do orchidey a prvá pomoc nefungovala, v substráte rástli viac ako 3 huby;
 • Po 1,5-3 rokoch orchidea silne rástla a začalo sa plaziť príliš veľa vzdušných koreňov. Všeobecne platí, že orchidea rada sedí dostatočne pevne v kvetináči a nepotrebuje priestor..

Pred opätovnou výsadbou orchidey musíte ísť do obchodu a kúpiť nový substrát a kvetináč. Aké by mali byť?

 • Každý hotový substrát špeciálne navrhnutý pre orchidey bude stačiť. Vrecko je lepšie nechať priehľadné, aby ste videli jeho zloženie. Dobrá pôda by mala obsahovať: kôru (hlavná časť), sphagnový mach, drevené uhlie a možno aj trochu rašeliny.

Substrát orchidey

 • Nový hrniec by mal byť o niečo väčší ako starý. Priehľadný plastový alebo sklenený kvetináč je ideálny, pretože v orchidei, ako epifyt, sa korene zúčastňujú aj fotosyntézy.

Nepriehľadný kvetináč je však tiež celkom prijateľný, len trochu komplikuje starostlivosť o kvet – s ním nemôžete vidieť rozpad koreňov v počiatočnom štádiu ani presne určiť potrebu zalievania. Korene orchideí navyše niekedy rastú k stenám keramického kvetináča a počas ďalšej transplantácie musia byť odrezané, čím sa rastlina vystaví ďalšiemu stresu. Alternatívne môžete orchideu transplantovať do nového plastového prepravného hrnca, ale ponechajte ju v krásnom dekoratívnom kvetináči s expandovanou hlinkou v spodnej časti (poskytne dodatočnú cirkuláciu vzduchu pod kvetinou). Ďalší tip: ak si vyberiete nepriehľadný kvetináč, potom je lepšie zvoliť biele, žlté, zlaté, strieborné alebo akékoľvek iné svetlé riešenie. Faktom je, že steny svetelných kvetináčov odrážajú svetlo, a tým poskytujú možnosť fotosyntézy koreňov orchideí.

Orchidea v kvetináčoch

Ako správne transplantovať orchideu?

Transplantáciu orchidey môžete vykonať až po dokončení kvitnutia. Najlepší čas je jar alebo okamih, keď na orchidei začali rásť nové listy (na ružici listov je možné vidieť malé klíčky). Tu sú podrobné pokyny na transplantáciu orchidey:

 1. Položte noviny na stôl alebo položte nejaký druh palety;
 2. Korene opatrne a dôkladne očistite od zvyškov starého substrátu;
 3. Skontrolujte a nakrájajte pokazené korene na zdravé miesto (tmavé, suché, zažltnuté). Koreňové časti ošetrite akýmkoľvek antiseptikom (chlórhexidín, miramistín, peroxid vodíka, brilantná zeleň alebo slabý roztok manganistanu draselného) a potom posypte aktívnym uhlím. Mimochodom, po “operácii” nezabudnite dezinfikovať nožnice!
 4. Umiestnite orchideu do hrnca a nechajte ju previsnutú. Potom začnite jemne a postupne ho posypte substrátom, nie príliš tesne, ale nie voľne. Je lepšie položiť veľké frakcie kôry do spodnej časti hrnca a menšie do hornej časti..

Tu je názorný video návod, ako transplantovať orchideu.

Tabuľka možných problémov a riešení

Problém Príčina a riešenie
Huby v substráte Ak existuje iba 1 alebo 2 huby, stačí ich odstrániť, nechať rastlinu dôkladne vyschnúť a obmedziť zálievku. Ak je viac húb, potom treba orchideu transplantovať a korene namočiť na 15 minút do slabého roztoku Fundazolu
Mokré škvrny na listoch Vystrihli sme všetky škvrny priamo na živé tkanivo, sekcie ošetrili akýmkoľvek antiseptikom. Ďalej pozorujeme rastlinu, znížime zálievku. Ak listy zhnili žlté, stmavli a zafarbili sa na základni, je potrebné ich odstrániť
Príliš mäkké tmavé škvrny na listoch, listoch a koreňoch Vystrihneme postihnuté oblasti do živého tkaniva, spálime jódom, posypeme aktívnym uhlím. V zanedbanom prípade ošetríme listy a koreňový systém fungicídmi
Listy od základne žltnú, okolo spodnej časti listov je jasne purpurový prstenec a škvrny Toto fusárium je nebezpečná hubová choroba. Vyskytuje sa z rôznych dôvodov, vrátane transplantácie a odstránenia rašelinového hrnca. Ako vyliečiť orchideu z fusária pozri v tomto videu
Listy sú natiahnuté Je potrebné zvýšiť osvetlenie, možno použiť hnojivo
Listy začali žltnúť Musíte sa uistiť, že v miestnosti nie je príliš chladno, musíte tiež zvýšiť osvetlenie a normalizovať režim zavlažovania.
Strata turgoru listov Odporúčame to sledovať video
Zhnité korene Ak máte podozrenie na pretečenie orchideí a rozpad, musíte odstrániť kvetinu z kvetináča, odrezať rozpadnuté korene (iba tie, ktoré sú úplne beznádejné), potom korene namočiť do roztoku lieku Maxim alebo slabého roztoku Fundazolu 20-30 minút a nakoniec rastlinu transplantujte do nového substrátu
Mozaika na stopkách, škvrnitosť listov Vírusová choroba orchideí, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou nevyliečiteľná. Hrniec a substrát je potrebné zlikvidovať a je lepšie kvetinu úplne spáliť.
Puffy Puffery vyzerajú ako malé sivé poskakujúce ploštice a kvôli vlhkosti majú tendenciu rásť v orchideách. Infikovaný kvet musí byť izolovaný od ostatných rastlín. Vo všeobecnosti však prísavky nie sú desivé. Aby ste sa ich zbavili, stačí obmedziť zálievku, nechajte kôru poriadne preschnúť. Ak mesiac po obmedzení zalievania podura nezmizne, potom v tomto prípade musíte použiť fungicídy
Voška Vošky umyte mydlovou vodou a potom listy dôkladne osušte.
Iný hmyz Kvet je potrebné ošetriť prípravkami na ochranu proti škodcom špeciálne navrhnutými pre orchidey (sú šetrnejšie ako univerzálne formulácie)
Riasy v substráte Malé množstvo rias nie je nebezpečné. Aby zmizli, stačí obmedziť zálievku

Ako si vybrať orchideu v obchode

Najlepšie je kupovať orchidey počas kvitnutia. Keď však stojíte v obchode, radšej by ste nemali dávať pozor na kvety a puky, ale na koreňový systém a listy..

 • Listy by mali byť husté, s voskovým leskom, bez zlomov, bez žltých alebo tmavých škvŕn, bez sušených špičiek. Povolený je iba purpurový pigment.
 • Vzdušné korene by mali byť silné, bez známok hniloby alebo sucha, čo je bežné. Spodné korene v substráte by mali sedieť pevne a nemali by visieť.
 • Je žiaduce, aby rastlina nebola v rašelinovom kvetináči, ale v kôrovom substráte. Rašelinové hrnce sú však normálne a veľmi bežné. Len vyžadujú väčšiu starostlivosť pri polievaní..