Strom v miestnosti: ako sa starať o Benjaminov fikus doma

Benjaminov domáci fikus je rastlina, ktorá o 20 rokov rastie z črepníkového kríka na skutočný strom až po strop (pod 2-3 m). Do 5 až 7 rokov od dátumu nákupu sa môže premiestniť z parapetu na podlahu. Tu bude váš „izbový strom“ vyzerať veľmi pôsobivo, najmä ak je miestnosť priestranná a s vysokými stropmi..

Starostlivosť o Benjaminov fikus doma je veľmi jednoduchá, ale napriek tomu vyžaduje malé teoretické vzdelanie. Z nášho sprievodcu sa naučíte: ako správne polievať strom, ako ho presádzať a množiť, kŕmiť a rezať, ako aj zachrániť rastlinu pred suchom, žltnutím, opadávaním listov, chorobami a škodcami. A tu nájdete malý výber fotografií Benjaminových fikusov v interiéri.

Pozri tiež:

 • Domáca starostlivosť o izbovú hortenziu
 • Ako sa starať o Kalanchoe doma
 • Ako sa starať o strom peňazí (bastard) doma
 • Ako sa starať o aloe doma
 • Ako sa starať o myrtu doma
 • Ako sa starať o muškáty doma – príručka pre začiatočníkov
 • Ako sa starať o sheffleru doma
 • Anthurium – sprievodca domácou starostlivosťou
 • Ako sa starať o ibištek (izbová čínska ruža) doma
 • Ako sa starať o dracaena doma
 • Ako sa starať o begóniu doma
 • Starostlivosť o zamiokulkas (dolárový strom) doma
 • Ako sa starať o orchidey – 7 krokov pre začiatočníka
 • Ako sa starať o fialky doma

Ficusov výber

Takže ste sa rozhodli kúpiť Benjaminov fikus. Najpopulárnejšie odrody v Rusku: Danielle, Exotica, Monique, Barok, Starlight, Reginald, Natasja, Kinky, Wiandi – odporúčame vám, aby ste si z nich vybrali. Vo všeobecnosti je to jeden z najrozmanitejších fikusov, medzi jeho poddruhmi nájdete nízke a vysoké rastliny s hladkými listami a curlingom, tmavozelenou farbou a pestrými, so svetlými žilkami. Jedným slovom, každý si nájde fikus podľa svojich predstáv.

Druhy fikusov

Poloha, svetlo, teplota

Všeobecné podmienky starostlivosti o Benjaminov fikus sa málo líšia od podmienok pre ostatné fikusy. Optimálna teplota pre túto rastlinu je obvyklá izbová teplota 20-25 stupňov, ale nie nižšia ako 16 (vrátane zimy). Uistite sa, že fikus nestojí v prievane a neprechladzuje na podlahe alebo parapete. Je lepšie vybrať si svetlé miesto, ale nie na priamom slnečnom svetle, a tiež mimo radiátorov a krbov..

 • Výber miesta závisí aj od typu rastliny: fikusy s tmavými listami môžu pokojne tolerovať tieň, a ak sú listy svetlé alebo pestré, nedostatok svetla ich môže pripraviť o jasnú farbu. Najlepšou voľbou sú západné alebo východné okná. Na južnej strane budete musieť dávať pozor na tieňovanie a na severe sa fikus môže nudiť..

Fikusy nemajú radi časté pohyby, preto si vopred určte miesto, kde bude trvalo bývať, a snažte sa ním nehýbať a zbytočne ho nerušiť. Je pravda, že v lete ho môžete vziať na terasu alebo balkón..

Ficus na lodžii

Pretože fikusy pochádzajú z juhu a sú zvyknuté na stále slnko, odporúča sa v zime im poskytnúť dodatočné osvetlenie..

Osvetlený fikus Benjamin v zime

Vhodné sú žiarivky aj sodíkové alebo ortuťové žiarovky. Ak chcete v rastline udržať iba bojovného ducha, stačí 1 000 – 3 000 lux žiaroviek a ak chcete dosiahnuť kvitnutie – 40 000 luxov a viac.

Polievanie a postrek

Ficus Benjamin treba zalievať teplou usadenou alebo filtrovanou vodou, keď vrchná vrstva pôdy schne. Ker, ako si pamätáme, je južný, takže nepotrebuje podmáčanie..

Ako zalievať Benjaminov fikus doma

V lete, v období aktívneho rastu, ho môžete polievať častejšie, každé 3 dni, ale na jeseň a v zime je možné množstvo zálievky znížiť na 1krát týždenne..

Ak je zavlažovací režim neadekvátny, rastlina vám o tom dá vedieť v najradikálnejšej forme – jednoducho začne zhadzovať listy. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, zaistite, aby bolo zalievanie v súlade s ročným obdobím a teplotou: ak je v miestnosti 16-18 stupňov, Zem potom schne pomalšie a časté zavlažovanie môže viesť k hnilobe koreňov. Ak je teplota 23-25 ​​stupňov, môžete polievať častejšie..

Ficusový postrek

Benjaminov fikus okrem zalievania potrebuje aj postrek – škodí mu dlhý pobyt na suchom vzduchu. Listy rastliny pravidelne postriekajte teplou, mäkkou vodou, najmä v lete a v chladných obdobiach, keď je zapnuté ústredné kúrenie..

 • Ak Benjaminov fikus nastriekate tvrdou vodou, na listoch sa môžu vytvoriť biele pruhy, preto zvoľte prevarenú vodu.

A každé 2-3 týždne si môžete zariadiť kúpeľný deň pre Benjaminov fikus: dajte ho pod teplú sprchu alebo, ak je to možné, ponorte korunu stromu do umývadla alebo do kúpeľa s teplou mäkkou vodou. To nielen podporí rast fikusu, ale bude tiež slúžiť ako prevencia proti škodcom, ako sú roztoče a hmyz. Počas sprchovania je však dôležité zabezpečiť, aby prúd vody nepadal na zem. Na to musí byť pôda v kvetináči chránená fóliou..

Ako sa osprchovať pre fikusa Benjamina môžete vidieť na tomto videu.

Transplantácia, pôda a kvetináč

V prvých 3-4 rokoch by sa Benjaminov fikus mal transplantovať ročne, najlepšie na jar, ale je to možné aj v lete. Upozorňujeme, že každý nový hrniec musí byť najmenej o 2-3 centimetre väčší ako ten predchádzajúci. Neskôr, keď fikus vyrastie, môžete jednoducho aktualizovať hornú guľu zeme. Ak si všimnete, že korene sú viditeľné z drenážnych otvorov v kvetináči, môže byť rastlina transplantovaná mimo harmonogramu..

 • Substrát na pestovanie Benjaminovho fikusu by mal byť zvolený dobre priepustný, mierne kyslý alebo neutrálny. Ficus netoleruje zásadité a príliš kyslé substráty. Pôdu môžete miešať sami z listnatých, trávnatých, hrubých pieskov a rašelín s prídavkom malých kúskov dreveného uhlia v pomere 2: 2: 1: 1. Aj keď je jednoduchšie kúpiť hotovú zmes pôdy pre fikusy (napríklad „Záhrada zázrakov“, „Matka Zem“ atď.).

Ficusová pôda

Recept na pôdu Ficus

Pôda na opätovnú výsadbu fikusu Benjamina: 2 diely listnatej zeme + 2 diely trávy + 1 diel rašeliny + 1 diel hrubého piesku + jemné uhlie.

Pri opätovnej výsadbe Benjaminovho fikusu dávajte pozor, aby ste nepoškodili koreňový systém rastliny. Do nového hrnca dajte najskôr vrstvu expandovanej hliny a potom zem. Potom, čo je rastlina posilnená v novom kvetináči, môže byť pôda na bokoch trochu utlačená a potom trochu napojená..

Ako transplantovať fikus krok za krokom

Krok 1. Dva dni pred transplantáciou hojne zalejte pôdu;

Krok 2. Vyberte nový hrniec najmenej o 2-3 cm väčší ako predchádzajúci;

Krok 3. Pripravte pôdu;

Krok 4. Dno položte do nového hrnca s expandovanou hlinkou alebo inou drenážou. Vrstva by mala mať hrúbku 1,5-2 cm.

Krok 5. Pridajte pôdu asi do polovice kvetináča, vysaďte rastlinu spolu s hlinenou hrudkou, naplňte a utlačte pôdu po stranách a hore;

Krok 6. Pôdu mierne zalejte.

Top dressing

Má zmysel od marca do septembra za 1-2 týždne pridávať do pôdy hnojivá s veľkým množstvom dusíka a ďalšie hnojivá pre dekoratívne listnaté rastliny. Ficus Benjamin obzvlášť potrebuje doplnenie po zime, dokonca si môžete všimnúť, že na jar sa rastlina trochu spomaľuje. Minerálne kŕmenie pomôže oživiť rastlinu.

Orezávanie a tvarovanie

Orezávanie Benjaminovho fikusu je dobrovoľné. Tento ker má sám o sebe krásnu korunu a mnohé z jeho odrôd vôbec nevyžadujú tvarovanie. Ale prerezávanie môže pomôcť napríklad stimulovať tvorbu nových výhonkov, ak je kmeň holý. Aby ste to urobili, odrežte časť výhonkov úplne alebo čiastočne a niekedy jednoducho pritlačte konce dolných konárov. Prerezávanie sa vykonáva na jar alebo začiatkom leta; v zime by sa nemalo robiť, aby sa nekombinovalo s nadchádzajúcou transplantáciou.

Ficus prerezávanie

Ficus Benjamina ľahko toleruje strih, a tak sa zamiloval do tých, ktorí sú unesení topiary a bonsai. Na tieto účely sa fikus niekedy tvaruje pomocou drôtu: voľne sa nanáša na kmeň opletením a poskytnutím stromu potrebných ohybov.

 • Nesmieme zabúdať, že predchodca nášho fikusu Benjamina je divoký strom vysoký až 25 metrov, takže v niektorých odrodách prerezávanie pomáha obmedziť rýchly rast. Po niekoľkých rokoch kultivácie sa odporúča pritlačiť hlavný výhon v požadovanej výške..

Začínajúcim pestovateľom možno odporučiť, aby cvičili na mladej rastline: vrchol s 2-3 púčikmi sa odreže na dobre rozvetvených listoch a tento postup sa opakuje každé 3-4 roky. Na rýchle uzdravenie by mal byť rez posypaný dreveným uhlím.

Viac informácií o prvom prerezaní Benjaminovho fikusu nájdete v nasledujúcom videu.

Prelamovaná formácia kmeňa

Určite ste už viackrát videli neobvyklé postavy z fikusov, ktorých prepletené kmene tvoria vzdušný vrkoč. To sa dá urobiť s Benjaminovým fikusom a doma, ak máte k dispozícii tri mladé rastliny..

Niekoľko odrezkov je zasadených do jedného kvetináča a „od malička“ dávajú svojim kmeňom ten správny smer. Ak ich zapletiete napríklad elektrickou páskou, kufre sa spoja a časom spolu vyrastú..

Tri alebo viac stromov je možné splietať alebo ohýbať ako živý plot. Za týmto účelom sa odrezky vysadia do jednej nádoby vo vzdialenosti 5-10 cm od seba. Keď trochu podrastú, začnú sa prepletať..

 • Ak je vašim cieľom prelamované tkanie kmeňov, je dôležité nechať medzi nimi voľný priestor, aby počas procesu rastu nerástli spolu do jedného kmeňa..

Nižšie sme predstavili malý výber fotografií prútených fikusov.

Ficus pigtail

Kmeňový valec Ficus

Ficusova dvojitá špirála

Hlavová mriežka

Tu je video návod na kruhové tkanie Benjaminovho fikusu s pigtailom.

Reprodukcia

Reprodukcia fikusu Benjamina sa spravidla vykonáva pomocou odrezkov alebo vzduchových vrstiev. Veľmi zriedka – semenami.

 • Benjaminov fikus sa nemnoží listom a ak sa pokúsite zakoreniť veľké vetvy silnou kôrou, bude to trvať veľmi dlho.

Ako propagovať Benjaminov fikus odrezkami

Odrezky je možné odobrať z vrcholu rastliny: pružnú vetvu s 5-7 listami je potrebné odrezať ostrým plášťom. Dĺžka rezu – až 10 cm Môžete použiť časti rezané počas plánovaného prerezávania rastliny. Rezne sú zabalené do tenkých vatových tampónov a vložené do vody a po objavení sa prvých koreňov sú zasadené do zeme. Pri ich uchovávaní vo vode dbajte na jej priehľadnosť, pretože čerstvé konáre vylučujú mliečnu šťavu. Voda by sa mala meniť, kým nečistoty šťavy úplne nezmiznú, a aby nekvetla, môžete ju pokryť hmotou.

Korene sa spravidla objavia za 1,5-2 týždne. Po presadení sú odrezky Benjaminovho fikusu dočasne prikryté fóliou, aby sa vytvorili skleníkové podmienky. Polievanie a postrek sú mierne. Keď sadenice získajú silu, transplantujú sa do kvetináčov s priemerom 9 cm, naplnených zmesou pre dospelé rastliny..

Na klíčenie odrezkov je možné okrem vody použiť aj rašelinu alebo špeciálne tablety: odrezok prilepte do hĺbky 1,5 cm a hrniec prikryte fóliou, aby vznikol skleníkový efekt. Prvé korene by sa mali objaviť za 3-4 týždne.

Druhým spôsobom, ako reprodukovať fikus, je vrstvenie vzduchu. Tu je návod krok za krokom.

Vzduchová vrstva Benjamin Ficus

 1. V strede alebo v hornej časti kmeňa sa urobí rez a kôra sa odstráni pásikom širokým asi 1 cm. V tomto mieste je kmeň obalený sphagnovým machom namočeným vo vode.
 2. Priehľadný plastový pohár je narezaný na polovicu pozdĺž stien (dno je rozrezané na polovicu a vo vnútri je vytvorený otvor rovný priemeru hlavne), upevnený okolo suda a upevnený páskou. Musíte naliať zem do pohára a vody.
 3. Pôda v pohári sa pravidelne zalieva a čaká, kým sa objavia korene. Po 3 týždňoch budú viditeľné prvé korene.
 4. Keď sa objavia korene, kmeň pod dnom skla je odrezaný, rez na rastline je posypaný popolom alebo dreveným uhlím a samotná rastlina je oslobodená od skla a transplantovaná do osobného hrnca..
 5. Pripravený. Si úžasný!
 6. Ak listy zožltnú a opadnú

  Teraz sa porozprávajme o problémoch. To sa často stáva – listy Benjamin ficus zožltnú, fikus listy odhodí, jeho vrch začne schnúť.

  • Čo robiť, ak Benjaminov fikus odpadne? Padajúce listy sú najčastejšie signálom problémov so zalievaním a teplotou. Rastlina možno reaguje týmto spôsobom na prudký pokles teploty, prievan alebo náhlu zmenu osvetlenia, nadmerné alebo nedostatočné zalievanie alebo zmenu polohy. V takom prípade odstránenie príčiny rýchlo prinesie rastline život..

  Zvážte ďalšie možné problémy.

  • Listy vädnú a zvinujú sa – vzduch v miestnosti je príliš studený;
  • Hroty listov zhnednú – vzduch je príliš suchý, musíte ho zvlhčiť;
  • Nové výhonky sú príliš tenké a slabé – nedostatočné osvetlenie a kŕmenie;
  • Listy žltnú – nadmerné zalievanie;
  • Spodné listy opadávajú – ak je proces mierny, je to normálna fáza dozrievania rastlín.

  Najbežnejšie choroby fikusu Benjamina

 1. Hubové choroby Benjamin ficus sa prejavujú ako žlté, hnedé alebo čierne škvrny na listoch. Listy musia byť odrezané a fikus ošetrený prípravkami obsahujúcimi meď..
 2. Bakteriálne choroby Ficusa Benjamina sú, bohužiaľ, nevyliečiteľné a vedú k zničeniu rastliny..
 3. Škodcovia. Najbežnejším je roztoč pavúka. Pomáhajú pri tom akaricídne lieky.
 4. Múčnatka spôsobuje, že sa listy zvinú a zafarbia sa. V tomto prípade sú potrebné insekticídy. To isté platí pre porážku vošiek..

Zaujímavosti o Benjaminovom fikuse

V mnohých krajinách existujú s Benjaminovým fikusom povery a znaky.

 • Napríklad v Číne taký dar znamená želanie dlhého života a prosperity..
 • V Thajsku fikus v skutočnosti slúži ako symbol hlavného mesta štátu..
 • Dokonca aj na východe veria, že fikus predstavený bezdetnému páru a začína rýchlo rásť, predstavuje bezprostredný prírastok do rodiny..

Fotogaléria