Pohodlné pánty na záclonách: majstrovská trieda

Pánty na závesoch sú pohodlie, ktoré si môžete vytvoriť vlastnými rukami. Pánty na závesoch sú útulnosť, ktorú môžete vytvoriť vlastnými rukami.Pomocou pántov je možné závesy predĺžiť, skrátiť alebo vytvoriť neobvyklý interiérový dizajn. Moderná textilná výroba ponúka široký sortiment záclon a tkanín na šitie, ale pre ihličky a milovníčky vytvárania pohodlia domova vlastnými rukami vytváranie slučiek na záclonách nielen rozžiari voľný čas, ale aj dokonale ozdobí interiér..

Ako ušiť závesy na pántoch vlastnými rukami

Pred začatím samotného postupu si musíte pripraviť všetko, čo potrebujete.

Na ušitie závesov na pántoch vlastnými rukami budete potrebovať:

 1. Závesová tkanina;
 2. Šijací stroj;
 3. Nite;
 4. Ďalšie materiály, vzory, príslušenstvo.

Predtým, ako začnete šiť závesy na pántoch vlastnými rukami, musíte presne zmerať veľkosť, šírku závesov, respektíve okenné otvory a dĺžku závesu. K tomu je potrebné vziať do úvahy šírku okna, pridať k nemu medzery na ľavej a pravej strane, ak je opona pevná, alebo medzery na oboch stranách na oboch plátnach, v prípade, že sa záclona skladá z dvoch pláten. Ak sa plánuje, že záclony budú s vlnami, je potrebné vypočítať ich počet podľa šírky okna a už k získanej šírke pridať hĺbku každej vlny. Šírka budúcej opony je pripravená, dĺžka výrobku je určená oknom alebo podlahou, pričom sa zohľadňujú slučky.

Vyzbrojení predstavivosťou a potrebným materiálom môžete začať s výrobou záclonových slučiek Vyzbrojení predstavivosťou a potrebnými materiálmi môžete začať s výrobou záclonových slučiek

Ďalej sa musíte rozhodnúť pre slučky, alebo skôr pre materiál, z ktorého budú vyrobené: tkanina, opletenie alebo niť.

Potom musíte vypočítať počet slučiek, ktoré budú držať záves na rímse, a najskôr ich položiť na záves a označiť tieto miesta mydlom alebo ceruzkou. Potom začneme šiť slučky. Látkové slučky sú najbežnejším modelom. Na to potrebujete oplet a prúžky látky šírky, ktorá harmonicky zapadá do záclony, jej farby, vzoru atď. Pruh látky je po oboch stranách preložený dovnútra, do stredu je nanesený vrkoč a v strede prešitý po celej dĺžke pásika. Výsledný kus látky je na koncoch spojený so spodkom a nanesený na záves, pričom sa záves prekryje navrchu výslednej slučky. Opona je prešitá, zachytáva slučku. Takéto slučky sú najpohodlnejšie v každodennom živote, dobre držia oponu, sú vhodne umiestnené na rímsach a bagetách, sú dobre umyté.

Ako ušiť slučky na záclony podľa vzoru

Na šitie slučiek na závesy vlastnými rukami musíte vybrať materiál pre slučky. Môže to byť rovnaká tkanina, z ktorej sú šité záclony, ale na vytvorenie kontrastu môžete použiť iný materiál. Na tkanine musíte vytvoriť vzor slučky pomocou mydla alebo pastelky. Najlepšia možnosť pre veľkosť slučiek je 20 cm široká a 15 cm dlhá. Ďalej vystrihnite výsledný polotovar z látky, budú to obdĺžnikové útržky látky.

Pomocou vzoru môžete vytvoriť skvelé gombíkové dierky na záclony. Pomocou vzoru môžete vytvoriť skvelé gombíkové dierky na záclony.

Obdĺžnikové chlopne musia byť zložené na polovicu, pravou stranou dovnútra a prišité pozdĺž okraja po celej dĺžke. Potom sa slučky otočia na pravú stranu a žehlí sa tak, aby bol šev v strede. Potom musíte šiť alebo prekrývať dva okraje látky. Výsledná slučka je zložená na polovicu a okraje sú prišité k závesu z nesprávnej strany. Aby boli slučky multifunkčné, môžu byť pripevnené k závesu suchým zipsom alebo gombíkmi, namiesto toho, aby boli pevne prišité k závesu.

Vzduchová slučka vlákien (video)

Majstrovská trieda: šijeme závesy na pánty v kuchyni

Požiadavky na záclony v kuchyni nebudú také vysoké ako v obývacej izbe alebo v hale, takže každá hostiteľka môže prejsť majstrovskou triedou a zvládnuť schopnosti šitia závesov na pántoch vlastnými rukami.

To bude vyžadovať:

 • Tkanina na závesy pozdĺž šírky okenného otvoru, berúc do úvahy hĺbku vĺn a okraj 5-7 centimetrov na každej strane;
 • Nite vo farbe záclon;
 • Nožnice;
 • Šijací stroj, ale môžete použiť aj ruky;
 • Ihly, pastelka, kus mydla na basting; 
 • Železo;
 • Zvinovací meter;
 • Suchý zips alebo gombíky.

Technológia pripevnenia závesov je pre kuchynské závesy veľmi obľúbená. Technológia pripevnenia závesov je pre kuchynské závesy veľmi obľúbená.

Okno alebo okná v kuchyniach sú spravidla menšie ako štandardné veľkosti, takže tkanina bude musieť byť o jedno okno menej. Po presnom zmeraní veľkosti závesov na dĺžku a šírku musia byť závesy rozložené na rovný povrch a označiť miesta vĺn a pripevnenie slučiek. Basting sa vykonáva, ak sú okraje závesu už prekryté a pripravené na použitie. Ak nie sú okraje závesovej textílie dokončené, musia byť pripravené pred začatím práce na gombíkových dierkach. Merania vĺn a bodov uchytenia slučiek je možné vypočítať pomocou meracieho pásu, aby bola vzdialenosť medzi slučkami rovnaká. Keď je tkanina na záclony pripravená, môžete začať šiť gombíkové dierky. Ak vezmete rovnakú tkaninu pre slučky ako pre záclony, miestnosť bude pôsobiť jemne a harmonicky a záclona nevynikne z celkového vzhľadu kuchyne..

Ak použijete na slučky tkaninu kontrastnejších farieb, opona bude vyzerať štýlovo a krásne, vynikne z celkového vzhľadu miestnosti..

Po výbere závesov a závesov je potrebné pripraviť materiály pre samotné pánty. Pomocou hotových vzorov vyrobených z papiera alebo priamo na tkanine je označená požadovaná veľkosť slučiek. Na kuchynské okno môžete použiť pánty tenšie ako 7 cm, ak je tkanina na záclonu svetlá alebo priehľadná, potom sa pánty zmestia až do 4 cm v hotovej forme. To znamená, že z látky musí byť vystrihnutá obdĺžniková klapka so šírkou 8-10 cm a dĺžkou 10-15 cm..

Nekomplikované závesy na slučkách sa perfektne zmestia do interiéru vašej kuchyne Nekomplikované závesy na slučkách sa perfektne zmestia do interiéru vašej kuchyne

Keď sú vzory pre slučky na tkanine pripravené, musia byť vystrihnuté a zošité po celej dĺžke od peknej strany, s odsadením od okraja 1,5 cm. Rez je otočený na prednú stranu, zažehlený, zložený polovica a pripevnená k ohnutému závesu. Takže je potrebné urobiť so všetkými slučkami a až potom pristúpiť k ich šitiu na závesové plátno.

Existuje niekoľko možností pripojenia záclonovej textílie so slučkami.:

 1. Pútka na suchý zips. Na upevnenie slučiek na závesy pomocou suchého zipsu je potrebné prišiť hlavnú časť suchého zipsu na nesprávnu stranu závesu a odnímateľnú časť suchého zipsu na okraj slučky. Týmto spôsobom budú závesy odstránené z odkvapu na pranie, čistenie atď. Suchý zips by mal byť zvolený široký, po celej šírke slučiek, aby slučky vydržali hmotnosť záclony. V prípade závesov na suchý zips by mali byť pánty umiestnené častejšie ako závesy so slepými závesmi..
 2. Gombíkové dierky. Šitie gombíkových dierok sa líši starostlivou prácou počas šitia a počas prevádzky výrobku. Pretože pre každú gombíkovú dierku je potrebné pripraviť otvor pre gombík a každé gombík prišiť k závesu. Ale táto metóda nie je menej vhodná na použitie v domácnosti, najmä v kuchyni, závesy sa rýchlo odstránia z odkvapu.
 3. Slučky na uzloch. Šitie slučiek na uzloch na záclony je ešte pohodlnejšie ako ostatné variácie slučky. Pripravené slučky sú tesne prišité k záclonovej tkanine a zviazané za rímsou špeciálnymi textilnými rezmi, ktoré sú navlečené do slučiek. Strihy tkanín by mali byť 2 krát dlhšie ako slučky, pretože po pripevnení k rímse vytvoria niekoľko uzlov.
 4. Závesy nad hlavou. Toto je najbežnejší spôsob šitia gombíkových dierok a záclon, keď sú hotové slučky umiestnené na nesprávnu stranu závesu a zošité hlavným stehom na prednej strane. Pri demontáži rámu okna sú pánty pripevnené k rímse. Takéto záclony v kuchyni budú vyzerať zdržanlivo, úhľadne a zároveň štýlovo..

DIY závesy na pántoch (video)

 

Ako vidíte, existuje veľa možností. Ktorý si vyberiete, je len na vás.

Kĺbové závesy (foto)