DIY rolety: jednoduchá majstrovská trieda

Rolety sa vyznačujú úhľadnosťou a prísnym štýlom, čo z nich urobí vynikajúci doplnok do kuchyne v modernom alebo klasickom štýle. Rolety sa vyznačujú úhľadnosťou a strohým štýlom, čo z nich urobí vynikajúci doplnok do kuchyne v modernom alebo klasickom štýle Zdobenie okna závesmi je dôležitým prvkom v procese interiérového dizajnu. Táto otázka je obzvlášť dôležitá pri usporiadaní malých priestorov – napríklad malej kuchyne. Jedným z najlepších riešení pre tieto oblasti sú rolety vyrobené vlastnými rukami, ušité a namontované na ráme. Ich mechanizmus nie je taký zložitý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, a je celkom možné, že si ho vyrobíte sami. Ako vyrobiť rolety – podrobná majstrovská trieda vám pomôže porozumieť.

Výhody a výhody roliet

Mechanizmus roliet je kus látky, ktorý po otvorení okenného otvoru sa zroluje do rolky na valčeku ukrytom vo vrecku.

Rolety uľahčujú zatemnenie kuchyne Rolety uľahčujú zatemnenie kuchyne

Tento princíp činnosti má svoje výhody pri zdobení okien oproti tradičným závesom v ich klasickej forme:

 • sú vhodné do akýchkoľvek priestorov, od obývačky po kuchyňu;
 • majú jednoduchý a veľmi pohodlný dizajn;
 • s ich pomocou je ľahké regulovať osvetlenie;
 • používa sa ako nezávislé závesy a súbežne s inými závesmi;
 • sú zavesené na drevených aj plastových rámoch.

Je vhodné pripevniť rolety priamo na okenný rám. Nebudú teda prekážať pri otvorení okna v režime vetrania..

Princíp činnosti roliet

Výroba roliet vlastnými rukami, spoliehajúc sa na navrhovanú majstrovskú triedu, bude stáť oveľa menej ako výber hotového mechanizmu v obchode. Ich strih je taký jednoduchý, že je k dispozícii aj tým, ktorí nemajú dokonalé šijacie schopnosti..

Princíp činnosti roliet (diagram) Princíp činnosti roliet (diagram)

Princíp činnosti roliet je nasledujúci:

 1. Funkciu rímsy vykonáva tyčová tyč, ktorá je pripevnená k rámu alebo nad okenným otvorom. Na ňom je držané plátno.
 2. Samotná tkanina je upevnená podväzkami vyrobenými zo šnúr alebo stuh. Sú pripevnené k hornej časti konštrukcie, kde je umiestnený mechanizmus hriadeľa..
 3. Podväzky vám umožňujú otvoriť závesy do akejkoľvek výšky.
 4. V závislosti od tvaru šitia roliet môžu mať niekoľko priečnych „listov“ rôznych šírok, nastaviteľných podväzkami.

Ako nainštalovať rolety bez vŕtania (video)

Merania pre rolety

Na zostavenie vzoru pre rolety je dôležité určiť rozmery, ktoré chcete na okno namontovať – ​​či už budú zakrývať iba sklo alebo skryť okenný rám.

Rolety do kuchyne môžu byť rôznych typov, preto sa pred meraním musíte rozhodnúť pre dizajn Rolety do kuchyne môžu byť rôznych typov, preto sa pred meraním musíte rozhodnúť pre dizajn

Pre to:

 • okno sa zmeria a všetky získané hodnoty sa zaznamenajú do prenosného počítača;
 • dĺžka výrobku sa vypočíta zo súčtu výšky okna plus 15 cm pre vrecká a 2 pre spracovanie sekcií;
 • šírka opony – tie rozmery, ktoré zakryjú sklo v ráme plus 2 cm na spracovanie sekcií.

Výber látky na záclony v kuchyni

Pri výbere tkaniny je potrebné vziať do úvahy dve vlastnosti:

 • záclony musia poskytovať vysoko kvalitnú ochranu pred svetlom;
 • budú dobre viditeľné v okne z ulice.

Hrubšia tkanina slnečnú stranu výrazne stmaví Hrubšia tkanina slnečnú stranu výrazne stmaví Pri výbere látky nezabudnite na kresbu zvonku, pretože rolety sú z ulice perfektne viditeľné Pri výbere látky nezabudnite na kresbu zvonku, pretože rolety sú z ulice perfektne viditeľné

Preto by plátno malo byť husté a pokiaľ možno obojstranné. Ak vybraná tkanina nespĺňa tieto parametre, nie je potrebné sa rozčuľovať. Na to, aby bol šitý v dvoch vrstvách so zlou stranou k sebe, potrebuje dvakrát toľko výpočtov, koľko vyžadujú merania.

Bude lepšie vybrať materiál, ktorý má antistatický účinok. Tým sa zabráni usadzovaniu prachu na závesoch a bude potrebné ho menej často čistiť..

Odporúča sa vybrať plátno s reflexným efektom. Takáto ochranná vrstva pred ultrafialovým žiarením pomôže udržať v kuchyni príjemnú mikroklímu bez toho, aby sa zmenila na „skleník“.

Ako si vybrať rolety do kuchyne (video návod)

Potrebný materiál a nástroje

Na výrobu originálnych záclon sa môžete obmedziť na výber vhodnej látky tak, že ju zavesíte na hotový mechanizmus z železiarstva alebo železiarstva. Jeho dizajn však môžete zostaviť sami..

Popísaná majstrovská trieda bude vyžadovať prítomnosť najjednoduchších dostupných nástrojov a materiálov:

 • 2 drevené lamely v dĺžke okenného otvoru;
 • zošívačka nábytku;
 • šijací stroj;
 • kovové rohy;
 • tkanina;
 • hrubá saténová alebo korsážová stuha;
 • ozdobné gombíky alebo gombíky.

Majstrovská trieda v šití a inštalácii roliet do kuchyne

Na šitie roliet vlastnými rukami to bude trvať hodinu a pol voľného času Na šitie roliet vlastnými rukami to bude trvať hodinu a pol voľného času

Podrobná majstrovská trieda vám pomôže rýchlo porozumieť technológii výroby roliet.

Musíte len postupovať podľa pokynov:

 1. Ak je vybraná tkanina obojstranná, sekcie sú zastrčené do nastrihaných častí, zošité šijacím švom a potom zošité na šijacom stroji.
 2. Ak je záclona nastrihaná z dvoch strihov látky, vzory sú zložené prednou stranou dovnútra a spojené stehovacími stehmi zospodu a zo strán, potom sú zošité na písacom stroji. Obrobok je na prednej strane obrátený naruby, rohy sú opatrne narovnané, naparené žehličkou a horná časť závesov je zakrytá.
 3. Aby bola záclona krásne natiahnutá, je na dne pripevnené závažie. Za týmto účelom je spodný okraj zastrčený a prišitý na plátno, aby sa vytvorilo vrecko. Do nej je vložená koľajnica alebo kovová tyč.
 4. Záclona je pripevnená k základni – drevenému trámu. Tkanina je umiestnená na rovnom povrchu, horný okraj budúcej opony je omotaný okolo koľajnice a pripevnený zošívačkou na nábytok..
 5. Ako podväzky používajte hotové stuhy alebo ich šite vlastnými rukami z látky vhodnej farby. Dĺžka podväzkov je určená zdvojnásobením výšky okna plus 15-20 cm na uzol alebo gombíky.
 6. Podväzky sú k základni pripevnené zošívačkou. Budú držať zvinutý záves.
 7. Na upevnenie roliet v okennom otvore alebo na ráme použite kovové rohy. Najprv sú priskrutkované k stene alebo rámu, potom sú pripevnené hornou časťou z oboch strán k základni valcovej konštrukcie.

To je celá technológia šitia a montáže najzákladnejšieho dizajnu roliet. Aby ste to urobili, musíte stráviť iba hodinu a pol voľného času s minimálnymi nákladmi na materiál.

Rolety v kuchyni (foto)