Umývačka riadu je pokazená – dokážete si ju opraviť sami?

Ak sa vám umývačka riadu pokazí – nezapne sa alebo dobre neumyje riad, potom sa neponáhľajte zavolať opravára. Väčšinu porúch je možné odstrániť ručne. Najprv však stojí za to pochopiť, ako zariadenie funguje, aké jeho hlavné prvky môžu zlyhať..

Princíp činnosti

Oprava umývačky riadu vlastnými rukami - návod

Pred opravami vlastnými rukami samozrejme potrebujeme pokyny. Ak hovoríme o princípe činnosti vo všeobecnosti, potom stojí za to vedieť, že v každom stroji existuje niekoľko štandardných režimov s podobným algoritmom – a postupnosť operácií (ako aj princíp vykonávania) sa nebude výrazne líšiť v závislosti od model.

Pokyn popisuje nasledujúce operácie:

 1. Zariadenie čerpá vodu z centrálnej siete prostredníctvom zmäkčovača soli.
 2. Prietok vody vstupuje pod tlakom cez filter a je regulovaný špeciálnym plavákovým ventilom.
 3. Keď stroj nazbiera dostatok vody, prívod sa vypne a spustí sa zahrievanie.
 4. Po zahriatí sa voda čerpá do pracovnej komory a rozstrekuje sa cez horný a dolný prvok.
 5. Odpadová voda sa čistí v dvojstupňovom filtračnom systéme a potom sa znova použije na umývanie.
 6. Počas procesu prania nezabudnite pridať špeciálny prášok.
 7. Voda sa používa „v kruhu“ niekoľkokrát a iba na samom konci ju stroj vypustí. Vypúšťanie zabezpečuje aj špeciálne čerpadlo.
 8. Po dokončení procesu prania sa vykoná sušenie – môže to byť kondenzácia alebo turbo. V druhom prípade je proces rýchlejší, pretože na sušenie sa používa ventilátor..

Stručne povedané, celý proces vyzerá takto: príjem vody, predbežné a hlavné pranie, vypúšťanie, sušenie.

Rada! Ak sa návod na použitie stratí, stiahnite si ho z webovej stránky výrobcu alebo z akéhokoľvek väčšieho železiarstva.

Problém 1. Riad je zle umytý, sú na ňom pruhy, špina, povlak, biely film alebo lepivosť

Ak má riad po umytí neuspokojivý vzhľad, neznamená to, že umývačka riadu potrebuje opravu..

Najprv sa uistite, že:

 • stroj nie je preťažený;
 • riad, vrátane príboru, je vložený správne – nezasahujú do otáčania trysiek a neblokujú dávkovač (dávkovač pracieho prostriedku do umývačky riadu);
 • voda prichádza čistá;
 • čistiaci prostriedok sa nezhoršil.

Ak ste si istí, že to nie je problém, potom na to prídeme ďalej, čo môžeme urobiť sami:

 1. Ak na riade zostanú škvrny a biele pruhy, má zmysel opustiť tablety typu všetko v jednom, pretože nezaručujú dokonalú kvalitu, najmä ak je voda z vodovodu príliš tvrdá..
 2. Chyby „vzhľadu“ riadu po umytí môžu signalizovať, že na normálny priebeh postupu nie je dostatok leštidla alebo soli..
 3. Ak je leštidla príliš veľa, riad sa zakalí. Zvýšené množstvo leštidla vytvorí príliš veľa peny, ktorú je možné potlačiť práškom. Alebo je potrebné nastaviť dávkovač. Začnite umývať riad znova, ale s menším množstvom leštidla a na kratší čas.
 4. Rotačné vahadlá sa môžu upchať – vyčistite ich pod tečúcou vodou.

Ako čistiť rotujúce ramená umývačky riadu

 1. Možno ste vybrali zlý program, zvoľte iný – intenzívnejší.
 2. V dôsledku blízkosti hliníkového riadu počas procesu umývania sa môžu na tanieri vytvárať tmavé škvrny. Škvrny sa dajú ľahko zmyť abrazívnymi výrobkami ručne.
 3. Hnedý alebo nažltlý povlak je spôsobený ukladaním žliaz nachádzajúcich sa vo vode z vodovodu. V takom prípade musí byť nainštalovaný príslušný filter. Mal by to urobiť inštalatér..

Čo robiť, ak sa riad po umytí v umývačke znečistí

Problém 2. Voda zaplavila spodnú časť zariadenia alebo uniká

Ak voda zaplavila dno, potom v tomto prípade nie je potrebná oprava – vo väčšine prípadov sú dôvodom upchaté filtre.

Ako vybrať a vyčistiť filter v umývačke riadu

Filtre sú umiestnené v spodnej časti – v mieste, kde prechádza odtok. Sú ľahko dostupné, tu nie sú potrebné žiadne pokyny. Odporúča sa vyčistiť ich pred každým spustením stroja..

Je normálne, že sa malé množstvo čistej vody nahromadí okolo výstupu z priehradky v zadnej časti priehradky. Vďaka tomu zostanú tesnenia vlhké..

Ak uniká voda alebo pena, je to pravdepodobne v dôsledku preplneného dávkovača alebo rozliateho leštidla, ktoré spôsobuje tvorbu peny..

Netesnosť umývačky riadu

Výslednú mláku stačí utrieť a nabudúce dávkovač nepreplniť. V iných prípadoch môže byť problém v opotrebovaní / poškodení tesnení alebo potrubí..

Problém 3: Zariadenie nepracuje, vydáva zvuky, vypúšťacie čerpadlo sa nevypína alebo vychádza para

 • Ak sa stroj nespustí a ste si istí, že zásuvka, ku ktorej je zariadenie pripojené, funguje správne a správne sa zapínate, problém môže byť v nízkom tlaku vody, potom skontrolujte zapojenie všetkých hadíc a uistite sa, že je kohútik otvorený.

Pozor!

Ak je programátor chybný, nepomôžu ani pokyny, ani opravy vlastnými rukami-iba špecializovaná dielňa.

Tiež skontrolujte, či sa dvere tesne zatvárajú, možno sa zlomil mechanizmus západky. V tomto prípade je tiež lepšie neopravovať auto vlastnými rukami, ale obrátiť sa na servisné stredisko..

 • Ak sa vypúšťacie čerpadlo nevypne, znamená to, že ste reštartovali stroj, v dôsledku čoho automaticky vypol obehové čerpadlo a zapol odtok;
 • Nenechajte sa vystrašiť parou vychádzajúcou z umývačky riadu – to je normálne pri sušení alebo vypúšťaní vody;
 • Je normálne počuť hluk zo zariadenia počas procesu sekania a dávkovačov. Ak ste stroj dlhší čas nepoužívali, motor môže vydávať hluk. Skúste v budúcnosti z času na čas naplniť a naliať vodu z automatu, alebo v nej umyte riad raz za týždeň, aby boli podložky zvlhčené. Hluk môže byť navyše spôsobený malým predmetom v koši alebo uvoľneným príborom..

Pozor! Klepanie môže byť tiež signálom na opravu, potom sa opotrebované a poškodené diely vymenia:

 • Poškodené ložiská rotujúceho vahadla;
 • Ložiská hlavných alebo odtokových čerpadiel – potom sa klepanie objaví pravidelne alebo až na konci každého cyklu, keď sa vykonáva vypúšťanie.

Ak ste presvedčení, že stroj stále potrebuje seriózne opravy v servisnom stredisku, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, keď sa umývačka riadu pokazí, je rozobrať ju. Môžete to urobiť sami. Za týmto účelom vypnite napájanie, odpojte prívodnú hadicu vody a drenážny kanál. Budete tiež potrebovať pokyny so schémou na odstránenie predného panela – to je jediný spôsob, ako získať prístup k prvkom riadiaceho systému. Spodný kryt budete musieť tiež odstrániť sami – to umožní prístup k čerpadlu, hadiciam, ventilom a motoru.

Demontáž umývačky riadu

Aké náhradné diely najčastejšie zlyhávajú

Najčastejšou poruchou je plavákový spínač – elektrické zariadenie v podlahe stroja. Je to plavák vo forme plastového valca umiestneného vo vnútri komory a vyskočí, keď voda úplne naplní stroj. Spínač môže zablokovať vodu – v tomto prípade návod odporúča opravu alebo výmenu.

Chybné môžu byť aj ventily. Vstupný ventil je umiestnený v spodnej časti – môže sa upchať a udržať vodu mimo. K poruche umývačky riadu môže dôjsť aj v dôsledku poruchy elektromagnetickej riadiacej cievky..

Ak je váš stroj vybavený nereverzným motorom, bude do neho nainštalovaný ďalší ventil, ktorý vypúšťa vodu. Ich poruchy musia byť odstránené odborníkmi..

Môžu sa vyskytnúť aj problémy s atomizérom, aj keď je to zvyčajne zriedkavé. Najčastejšie sa vyskytujú v dôsledku príliš tvrdej vody alebo v dôsledku kontaminácie zvyškami potravy..

A také poruchy, ako je vyhorený motor alebo poruchy v čerpadle, ktoré poskytuje odtok alebo napájanie, vyžadujú kvalifikovaný zásah..

Problémy môžu nastať aj počas fázy sušenia. Môže dôjsť k vyhoreniu elektrického vykurovacieho telesa alebo k poruche ventilátora (vyžaduje mazanie, čistenie, výmenu). Ak je termostat mimo prevádzky, nie je opravený, ale je vymenený.