Bežné rozmery umývačiek riadu

Kúpa umývačky riadu je odôvodnená z niekoľkých dôvodov. V porovnaní s bežným umývaním riadu spotrebuje 3-5 krát menej vody, oveľa lepšie sa s touto úlohou vyrovná a ušetrí vám čas. Rozmery umývačky riadu sú jedným z hlavných kritérií výberu, najmä ak si chcete kúpiť vstavaný alebo čiastočne vstavaný model. Poďme zistiť, aké sú rozmery rôznych typov strojov a aké veľkosti budú optimálne pre vašu kuchyňu a rodinu..

Hlavné typy zariadení

Niektoré funkcie, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výbere a inštalácii umývačiek riadu.

 • Majte na pamäti, že PMM rovnakej veľkosti môžu mať rôzne kapacity..
 • Pri kúpe umývačky riadu sa ubezpečte, že rozmery uvedené na cenovke sú správne. Faktom je, že predajcovia môžu zaokrúhliť hodnoty šírky a výšky a správne parametre sú uvedené iba v schéme zapojenia..
 • Pomocou skrutkových podpier je možné štandardnú výšku meniť a upravovať podľa umiestnenia zariadenia. Vďaka tomu bude vstavaná umývačka presne zodpovedať výške kuchynskej zostavy. Tento typ zariadenia je najčastejšie vybavený 3 nohami – jednou vzadu (skrutka, ktorá reguluje jej umiestnenie, je umiestnená na základni) a 2 vpredu.

Samostatne stojaca umývačka riadu, veko odstránené, na čiastočnú inštaláciu

 • Na väčšine modelov s pevnou montážou je možné kryt odstrániť. Ak odstránite kryt z voľne stojaceho stroja, jeho výška bude 83, nie 85 cm – rovnako ako vstavané spotrebiče. Takýto stroj je už možné voľne umiestniť pod dosku štandardnej náhlavnej súpravy, aj keď jeho prednú fasádu nemožno stále uzavrieť nábytkovou fasádou..
 • Pri umiestňovaní je potrebné vziať do úvahy nielen vlastnosti zariadenia alebo jeho rozmery, ale aj dĺžku pripojovacej hadice. Je regulované, že vzdialenosť pre kanalizačný odtok by nemala byť väčšia ako 1500 mm.
 • Veľmi užitočnou možnosťou je výškové nastavenie košov, ktoré vám umožní ľahko umiestniť aj veľké položky.

Aké štandardné veľkosti sú vstavané, voľne stojace, úzke a malé umývačky riadu?

Typy umývačiek riadu

Rozmery vstavanej úzkej umývačky riadu

Dnes sú rozmery PMM približne rovnaké:

 • Výška – 82 cm;
 • Hĺbka – 55 cm;
 • Šírka – 45 cm (úzke modely) a 60 cm (modely v plnej veľkosti);
 • Malé umývačky riadu majú rozmery: 46x45x48 cm (veľmi malé) a 450x550x500 (malé).

A napriek tomu výrobcovia ponúkajú autá o niečo väčšie alebo menšie. Napríklad:

 • Úzke modely PMM majú niekedy šírku 46,6 cm a 44,8 cm, môžu byť vyššie ako modely v plnej veľkosti – 84 – 85 cm a hlbšie – 57,3 cm.
 • Modely v plnej veľkosti (vstavané aj stacionárne) môžu mať šírku 56,8 cm a 56,9 cm, pričom výška môže byť 81,5 cm alebo dokonca 85 cm a hĺbka je 62 cm..

Kapacita PMM rôznych typov

Pri výbere umývačky riadu, ktorá je vhodná pre vstavané alebo stacionárne použitie, úzkej a štandardnej šírky, malej alebo veľmi malej, musíte vziať do úvahy nielen veľkosť, ale aj jej kapacitu pojať potrebný počet riadov..

1 sada je sada jedál, ktoré 1 osoba potrebuje na jeden obed. Táto sada obsahuje: 2 taniere – hlboké a ploché, 2 lyžice – veľké a malé, nožík, vidličku, čajový pár a pohár.

Optimálny počet sád je vypočítaný na základe počtu rodinných príslušníkov a frekvencie hostí. Majte však na pamäti, že veľké panvice a hrnce budú vyžadovať viac priestoru ako niekoľko sád riadu. Preto by mala byť veľkosť umývačky riadu zvolená s malým okrajom. Nemali by ste však preceňovať ani svoje potreby pri umývaní riadu. Napríklad pre trojčlennú rodinu, ktorá nahromadí asi 10 sád za 1 deň, je celkom vhodný úzky PMM..

Rôzne typy strojov teda môžu pojať rôzny počet súprav riadu..

Malá umývačka riadu

 1. Prenosný PMM. Mini-stroj je spravidla vhodný pre 1 osobu alebo pre 2-člennú rodinu, pretože pojme 5-6 sád riadu. Malé umývačky riadu môžu byť umiestnené na dosku alebo zabudované do skrinky, napríklad pod umývadlo.
 • Ak si chcete kúpiť mini-PMM na vkladanie alebo čiastočné vkladanie, majte na pamäti, že mnoho modelov má na ovládacom paneli veľké vyčnievajúce tlačidlá, ale ich rozmery nie sú v technickom popise zohľadnené, aj keď niekedy pridávajú výrazný 1,5 cm.
 1. Úzke PMM. Umývačky riadu so šírkou 45 cm sú žiadané kvôli ich kompaktnosti – zmenšená šírka vám umožňuje umiestniť spotrebiče do malých kuchýň. Môžu umyť asi 10 súprav riadu, čo znamená, že sú vhodné pre priemernú rodinu 3-4 ľudí.
 2. Umývačky riadu v plnej veľkosti so šírkou 60 cm.Kapacita zariadenia je od 12 do 15 sád riadu. Pre veľkú rodinu s 5 ľuďmi je to najlepšia voľba.