Regálový strop v kúpeľni: typy a vlastnoručná inštalácia

Regálový strop je veľmi obľúbený vďaka širokému výberu prevedení. Lamelový strop je veľmi obľúbený vďaka bohatému výberu dizajnu Moderné metódy zdobenia stropu vo forme kĺbových štruktúr pevne zaujali svoje miesto na stavebnom trhu. Jednou z možností takejto povrchovej úpravy je lamelový strop. Schopnosť získať vysokokvalitný povrch a vybrať si zaujímavý dizajn (matný, lesklý alebo zrkadlový) priťahuje mnoho kupujúcich. Vďaka svojim prevádzkovým vlastnostiam sa však lamelový strop rozšíril ako záclonová krytina do kúpeľne..

Rackový strop v kúpeľni a v kúpeľni: hlavné typy a vlastnosti

Kĺbová konštrukcia ozubnicového kolíka je ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú ozdobiť strop originálnym spôsobom a minimalizovať ho. V tejto verzii sa výška mení o 50 – 170 mm (v závislosti od rozdielov v stenách a vybraných svietidlách).

Regálové stropy možno rozdeliť do dvoch hlavných typov:

 • Kovové;
 • Plast.

Lamelový strop vám umožňuje efektívne ozdobiť strop v kúpeľni bez výraznej straty výšky Lamelový strop vám umožňuje efektívne ozdobiť strop v kúpeľni bez výraznej straty výšky

Kovový lamelový strop je vyrobený z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Povrchové časti sú potiahnuté špeciálnym roztokom na báze polymérov, ktorý chráni konštrukciu pred koróziou a plesňami. Plastový strop je závesový panel z polyvinylchloridu.

Oba typy lamelových stropov majú množstvo výhod, vďaka ktorým sú veľmi obľúbené:

 • Žiadna deformácia pri vysokej vlhkosti;
 • Odolnosť proti korózii;
 • Nízka hmotnosť konštrukcie;
 • Ľahká starostlivosť;
 • Jednoduchosť inštalácie.

Na rozdiel od plastovej konštrukcie má hliníkový strop zvýšenú odolnosť proti mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám, zvukovo izolačné vlastnosti a šetrnosť k životnému prostrediu.

Okrem toho sa na PVC paneloch môže po určitom čase objaviť forma a pleseň kvôli vytvorenému upchatému priestoru medzi podlahovou doskou a konštrukciou závesu. Pri rozhodovaní o inštalácii plastového stropu by ste preto mali vopred predpokladať taký okamih ako dostatočné vetranie..

Dierované lamelové stropy: výhody a vlastnosti inštalácie

Perforované stropné segmenty sú hliníkové pásy s mnohými malými otvormi. Nachádzajú sa najčastejšie vo verejných a kancelárskych priestoroch, ako sú bazény, sklady a obchody. Môžu byť však inštalované aj v byte..

Dierované lamelové stropy sa lepšie hodia do verejných priestorov Dierované lamelové stropy sa lepšie hodia do verejných priestorov

Tento typ stropu má množstvo vlastností, ktoré ho umožňujú klasifikovať ako univerzálny povlak:

 • Prítomnosť voľného vetrania medzi podlahovou doskou a sklopnou konštrukciou, ktorá vylučuje možnosť plesní alebo plesní;
 • V kombinácii s minerálnymi izolátormi má vynikajúcu schopnosť absorbovať zbytočný hluk;
 • Jednoduchá starostlivosť;
 • Odolný voči chemickým čistiacim prostriedkom.
 • Odolný voči korózii, extrémnym teplotám a vlhkosti.

Perforovaný strop môže byť navyše nielen metódou konečnej úpravy, ale aj celým dekoratívnym prvkom. Pomocou viacfarebných žiaroviek nainštalovaných nad modulmi môžete vytvoriť originálne osvetlenie, vďaka ktorému sa miestnosť úplne zmení.

Dierovaný lamelový strop, ktorý má veľa výhod, má niekoľko nevýhod. Najvýznamnejším z nich je zníženie výšky miestnosti o 20 – 25 cm, Preto sa tento typ konštrukcie neodporúča používať v miestnosti s veľmi nízkym stropom..

Nevýhodou je tiež nemožnosť bodovej výmeny poškodeného modulu. Ak je požadovaný segment umiestnený v strede stropu, je potrebné postupne odstrániť všetky vonkajšie pásy, až kým nepríde rad na ten, ktorý vyžaduje výmenu. Okrem toho existuje riziko deformácie dierovaných stropných lamiel v dôsledku častej demontáže..

Ktoré zariadenia v lamelovom strope v kúpeľni sú najvhodnejšie

Pred inštaláciou by ste sa mali rozhodnúť pre výber osvetlenia na toalete alebo v kúpeľni. Najbežnejším typom používaným v lamelových stropoch sú bodové svetlá. Pri výpočte ich počtu by ste mali vziať do úvahy silu použitých žiaroviek: čím viac to bude, tým menšie množstvo bude potrebné.

Pri výbere žiarovky by ste mali venovať pozornosť úrovni jej ochrany pred prachom a vlhkosťou. Tieto ukazovatele je možné určiť označením za písmenovým označením: prvé číslo znamená úroveň ochrany pred prachom na stupnici 10 bodov, druhé – úroveň ochrany pred vlhkosťou.

Základným kritériom pri výbere svietidla na lamelový strop je odolnosť proti vlhkosti Základným kritériom pri výbere svietidla na lamelový strop je odolnosť proti vlhkosti

V reflektoroch na lamelový strop je možné použiť iba 3 typy žiaroviek:

 • Žiarovka;
 • Halogén;
 • LED.

Žiarovka v bodových svetlách sa používa zriedka kvôli veľkému množstvu energie, ktorú spotrebuje. Navyše má krátku životnosť kvôli sklonu k vyhoreniu vlákna. Preto sa táto možnosť najlepšie používa v izolovaných prípadoch alebo ako dodatočné osvetlenie..

Halogénová žiarovka je upravenou verziou žiarovky. Vďaka inertnému plynu v žiarovke sa zvýši životnosť vlákna. Žiarovky tohto typu preto môžu fungovať desať rokov, pričom spotrebujú relatívne malé množstvo elektrickej energie..

LED žiarovky sú zďaleka najekonomickejším spôsobom osvetlenia. Okrem toho sú známe svojou zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti, extrémnym teplotám a chemickým útokom. LED žiarovky sú v porovnaní s inými druhmi drahé. Táto investícia sa však zdá byť bezvýznamná vzhľadom na ich prakticky neobmedzenú životnosť..

Inštalácia lamelového stropu v kúpeľni: tajomstvo upevnenia rámu

Regálový strop je možné nainštalovať pomocou hotovej súpravy, ktorá sa predáva v železiarstve. V tomto vám veľmi pomôže špeciálna sada. Zostavenie zavesenej konštrukcie je však celkom jednoduché a všetko robíte vlastnými rukami: od výberu materiálov až po inštaláciu.

Inštaláciu lamelového stropu v kúpeľni je možné vykonať nezávisle pomocou špeciálnej súpravy Inštaláciu lamelového stropu v kúpeľni je možné vykonať nezávisle pomocou špeciálnej súpravy

Najprv musíte zmerať kúpeľňu alebo kúpeľňu. Je tiež vhodné vopred vypočítať počet žiaroviek a výšku, v ktorej bude zavesená konštrukcia inštalovaná. Je dôležité mať na pamäti, že veľkosť stropného priestoru by mala byť najmenej 5 cm. Všetky značky by mali byť umiestnené na steny pomocou špeciálnej úrovne..

Ďalej sa vyberie smer inštalácie koľajníc, kolmo na ktoré sa potom umiestnia nosné pneumatiky, ktoré budú držať konštrukciu. Medzera medzi nimi by nemala byť väčšia ako 1 meter. V opačnom prípade sa strop môže ohnúť..

Potom sa na označené body na strope upevnia špeciálne svorky pomocou kovových skrutiek a plastových hmoždiniek. Spice závesov by mali byť vopred ohnuté do výšky prehĺbenia od podlahovej dosky.

Potom sa ozdobné rohy nainštalujú pomocou samorezných skrutiek a hmoždiniek po obvode miestnosti. Vzdialenosť medzi časťami by mala byť asi 40 cm Potom sa vyrežú vodiace lišty požadovaných rozmerov, ktoré sa pripevnia k nainštalovaným sponám. Ďalej môžete zbierať hlavný povrch stropu.

Inštalácia lamelového stropu v kúpeľni vlastnými rukami: upevnenie panelov

Prvým krokom je starostlivé zmeranie a rezanie panelov. Ak chcete nainštalovať koľajnicu na nosnú lištu, musíte ju pritlačiť k bodu prichytenia, kým nezacvakne..

Je dôležité mať na pamäti, že svietidlá by mali byť inštalované okamžite. Aby ste to urobili, pomocou vŕtačky musíte urobiť otvory, do ktorých potom nainštalujete rámy pre žiarovky. Ďalej by ste ich mali pripevniť k podlahovej doske a pripojiť k elektroinštalácii.

Pri inštalácii lamelového stropu sa svietidlá inštalujú okamžite Pri inštalácii lamelového stropu sa svietidlá inštalujú okamžite

Ak sa ukáže, že okrajový panel má nesprávnu veľkosť, môžete ho orezať. Materiál, z ktorého sú lamely vyrobené, je dostatočne tenký. Opraviť nepresnosti preto nebude ťažké. Po dokončení všetkých prác na inštalácii lamiel je po obvode nového stropu nainštalovaný dekoratívny podstavec.

Ako odstrániť lamelový strop v kúpeľni: kompletná demontáž

Analýza kĺbovej konštrukcie začína odstránením ozdobnej soklovej lišty, ktorá je vypichnutá nožom a odlepí sa. Kryt by mal byť demontovaný z vonkajšieho panelu. Aby ste to urobili, musíte vložiť lúč alebo skrutkovač medzi koľajnicu a roh, pričom panel potiahnete smerom k sebe a vytiahnete ho z profilu. Odizolujte boky z polyuretánovej peny. Všetky panely je potrebné odstrániť rovnakým spôsobom..

Pneumatiky sa demontujú uvoľnením svorky. Upevňovacie prvky sa potom dajú ľahko oddeliť od závesu..

Demontáž lamelového stropu začína odstránením soklovej lišty Demontáž lamelového stropu začína odstránením soklovej lišty

Samotné zavesenia je možné rezať brúskou alebo kotevnými skrutkami a hmoždinky je možné vytiahnuť pomocou skrutkovača. Je lepšie použiť prvé možnosti, ak plánujete radikálne zmeniť povrchovú úpravu stropu. Ak je nainštalovaná podobná štruktúra, je lepšie nájsť si čas a odstrániť všetky upevňovacie prvky, aby ste v budúcnosti nekomplikovali proces inštalácie..

Ako rozobrať lamelový strop v kúpeľni: čiastočná demontáž

V prípade, že je potrebné vymeniť jednu alebo dve poškodené lamely, nebude potrebná úplná oprava stropu. Na inštaláciu nových panelov stačí odopnúť ozdobný profil a opatrne odstrániť jeden segment naraz. Je potrebné začať pracovať od okraja, pokračovať v odstraňovaní lamiel, kým sa nedostanete k rozmaznanému.

Čiastočná demontáž je dôležitým opatrením, ktoré vám umožňuje skontrolovať všetky detaily stropu a vyhnúť sa vážnym problémom.

Čiastočná demontáž nevyžaduje demontáž celého stropu Čiastočná demontáž nevyžaduje demontáž celého stropu

Ak niektorý zo skrutiek alebo hmoždiniek nie je dostatočne tesne k stene, môžete ich zosilniť. Je to tiež skvelá príležitosť zabezpečiť, aby boli drôty v dobrom stave..

DIY inštalácia regálového stropu (video)

Pri výbere spôsobu dokončenia kúpeľne a kúpeľne by ste sa mali zamerať na lamelový strop. Tento typ povlaku má vysoké výkonnostné vlastnosti a rôzne možnosti dizajnu, čo z neho robí ideálnu voľbu na zdobenie miestnosti odolnej voči vlhkosti..

Návrh lamelového stropu v kúpeľni (príklady fotografií)