Plastové panely na kuchynskom strope – výnosné a praktické

Dokončenie s plastovými panelmi vám umožní získať estetický stropný kryt, ktorý bude nielen krásny, ale aj ľahko sa udržiava – pričom náklady na inštaláciu sú minimálne. Aké sú výhody plastových panelov na kuchynskom strope? Uvažujme o ich hlavných výhodách v „kuchynskom“ prostredí..

Výhody PVC panelov v kuchyni

Plastové stropné panely v kuchyni

Po prvé, povrchová úprava je neuveriteľne jednoduchá na údržbu. Na jeho čistenie nie sú potrebné žiadne špeciálne látky – nečistoty a sadze usadené na kuchynskom strope sa dajú ľahko odstrániť. Obmedzenia pri výbere čistiacich prostriedkov existujú iba pre lesklé a zrkadlové povrchy – tu nemožno použiť abrazíva.

Za druhé, PVC panely prežijú aj tie najťažšie povodne – a sušia sa samy bez poškodenia, bez toho, aby ste od vás vyžadovali akýkoľvek zásah. Plastový strop budete musieť odstrániť iba vtedy, ak je množstvo vody, ktoré sa dostalo do vášho bytu, veľmi veľké. Je to kvôli odolnosti materiálu voči vlhkosti, že sa najčastejšie používa na obloženie stropu v kúpeľni a na balkóne. V kuchyni je plastový obklad obzvlášť dôležitý, ak ste často zaplavení zhora..

Po tretie, stropné panely v kuchyni pomáhajú skryť komunikáciu (drôty a potrubia).

Po štvrté, významnou výhodou tohto typu zavesených stropov je, že nevyžadujú dokonale rovný strop a skrývajú aj jeho významné chyby..

Stojí za zmienku také výhody PVC stropov, ako sú:

 • Stabilita a tvarová stálosť aj pri prudkých zmenách teploty;
 • Bezproblémová inštalácia atraktívnych reflektory kdekoľvek na pokrytí;
 • Opravu a montáž plastových stropov je možné vykonávať nezávisle. Za týmto účelom je zostavený rám a zhora sú k nemu pripevnené plastové panely. Na to nie je potrebné vytvárať dokonale rovný základný povrch;
 • Táto povrchová úprava vám umožňuje vykonať dodatočnú zvukovú izoláciu vďaka vloženiu vhodných materiálov do rámu;
 • Plastové stropy sú šetrné k životnému prostrediu a nemajú žiadny cudzí zápach, ktorý je priaznivo porovnateľný s napínacími štruktúrami;
 • Priaznivá cena.

Z nevýhod stropov z PVC je možné poznamenať, že konštrukcia patrí k závesným, čo znamená, že mierne zníži celkovú výšku stropu..

Výber dizajnu

Zdobenie plastovými panelmi je tiež množstvo rôznych dizajnových riešení. Taký strop môže byť zrkadlový alebo priesvitný, napodobňujúci keramiku, bambus, kov alebo mramor, „podobný drevu“ alebo dokonca „koži“.

Panely z PVC so vzorom

Panely z PVC s dizajnom dreva

Pri výbere textúry a farby má zásadný význam celkové štylistické riešenie miestnosti, neodporúča sa však vytvárať tmavý strop z plastu. Tradične sa používajú pastelové farby, odtiene modrej a béžovej. Mimochodom, svetlé farby vám umožnia vizuálne rozšíriť priestor..

Plastové stropné panely v kuchyni Plastové stropné panely v kuchyni - imitácia dreva Duplexný strop vyrobený z plastových panelov Plastové stropné panely - svetlé

Biely plast bude veľmi podobný ušľachtilejšiemu bielemu drevenému obloženiu a bude sa hodiť do interiéru akéhokoľvek štýlu a farby.

Matné panely budú vyzerať lepšie v kuchyni a lesk bude vhodnejší v kúpeľni..

Čo hľadať v obchode

Keď ste sa rozhodli pre dizajn, musíte prejsť na otázku nákupu materiálu. Je dôležité, aby ste si kúpili vysokokvalitné plastové panely, a preto musíte vziať do úvahy nasledujúce odporúčania:

 • Plastové plechy a ich okraje musia byť rovnomerné – dokonca aj najmenšia drsnosť v oblasti spoja povedie k narušeniu integrity zavesenej konštrukcie;
 • Každý z PVC panelov by mal byť rovnomerne zafarbený, bez akýchkoľvek škvŕn. Ak dizajn umožňuje farebné prechody v rámci jedného plátna, potom by mal byť jednotný a hladký;
 • Panely by tiež nemali byť príliš tenké a mäkké..
 • Ak chcete skontrolovať kvalitu plastu, pevne stlačte panel dvoma prstami a niekoľkokrát ohnite jeho roh – vysokokvalitný panel by nemal prasknúť, nieto sa zlomiť, je prípustná iba jemná deformácia.

Stropné panely z PVC sú ľahšie a krehkejšie ako stenové panely, a preto treba prepravu a inštaláciu vykonávať veľmi opatrne.

Vypočítavame spotrebu materiálov: panely, soklové lišty, profily a spojovacie prvky

Hrúbka panelov z PVC je najčastejšie 5-10 mm, šírka 250-500 mm a dĺžka sa pohybuje od 2,7 m (štandardne) do 3 m. Stropné podstavce majú dĺžku 3 metre.

Na výpočet plastových panelov najskôr určte plochu stropu a potom toto číslo vydelte plochou jedného panelu (vyznačeného na obale). K výslednému údaju pripočítajte 15% zásoby na škrty a zaokrúhlite tieto údaje nahor.

Po obvode kuchyne je potrebné nainštalovať vodiace profily UD (tuhé) a nosné priečne pásy rámu musia byť ľahké, to znamená CD.

Spočítajte počet profilov na výrobu sústruhu. Za týmto účelom nakreslite na list papiera schému svojho stropu. Teraz určte profily, ktoré budú inštalované v miestnosti navzájom rovnobežne. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť asi 60 cm Vypočítajte, koľko profilov je potrebných, berúc do úvahy tie, ktoré budú inštalované po celom obvode kuchyne. Nalepte požadovaný počet hmoždiniek (na upevnenie profilov) a samorezných skrutiek (na upevnenie panelov) v pomere: 1 hmoždinka na 50 cm profilu a 1 samorezná skrutka na 50 cm dĺžky panelu z PVC . Latovanie môže byť vyrobené z drevených nosníkov, potom sú namiesto samorezných skrutiek vhodné sponky 6 mm. Majte však na pamäti, že drevený rám nevydrží tak dlho ako kovový..

Ak chcete vypočítať požadovaný počet a dĺžku soklových dosiek, vydelte obvod stropu 3 (pretože dĺžka soklovej lišty je 3 metre) a potom tento údaj zaokrúhlite na násobok troch..

Čo je potrebné pre prácu – potrebné nástroje a príslušenstvo

V skutočnosti potrebujeme PVC panely štandardných rozmerov (hrúbka 5-8 mm, dĺžka 6 metrov, šírka 25 cm) a zvolený dizajn. Tiež požadované:

 • Profily na vytvorenie rámu;
 • PVC bageta;
 • Profil typu L;
 • Montážny uhol;
 • Drevené lamely s prierezom asi 40 x 20 alebo 50 x 25 mm alebo kovové profily na upevnenie systémov GK;
 • Kovové upevňovacie prvky typu P, ktoré sa používajú v sadrokartónových stropoch.

Pokiaľ ide o nástroje a spojovacie prvky, oprava vyžaduje nasledujúce:

 • Skrutky, plastové hmoždinky;
 • Silné kovové sponky a zošívačka;
 • Skrutkovač / vŕtačka;
 • Kliešte;
 • Kladivo;
 • Nožnice na kov alebo píla na drevo (v závislosti od toho, aký materiál sa používa na vytvorenie rámu);
 • Úroveň;
 • Ruleta;
 • Nôž;
 • Námestie;
 • Ceruzka / fixka.

Nezabudnite, že konečná úprava plastovými panelmi sa vykonáva v kuchyni, to znamená na mieste s vysokou vlhkosťou. Aby ste tu nemuseli často vykonávať opravy, ošetrite drevenú prepravku dodatočne ochranným roztokom, ktorý zvyšuje odolnosť dreva voči vlhkosti. Ak sa tak nestane, potom veľmi skoro PVC „povedie“.

Prípravné práce

Pred zavesením plastových panelov na kuchynský strop je potrebné pripraviť základňu. Pred upevnením rámu sa tmel a omietka zrazia z hlavného stropu (nie úplne, ale iba odlupujúce sa fragmenty).

Potom začnú vytvárať rám pre plastové panely. Na to potrebujete:

 1. Označte umiestnenie spodnej časti rámu – na to sa používa rúrková hladina vody.
 2. V prípade, že použijete kovový rám, najskôr sú profily UD priskrutkované k stene. Medzi spodnou značkou rámu a stropom (základňou) musí byť najmenej 25 mm.
 3. Po inštalácii profilov UD sú namontované hlavné – vyrobené z kovu alebo dreva. Pripevňujú sa priamo na strop pomocou kovových úchytiek v tvare U. Medzi upevňovacími prvkami musí byť zachovaná vzdialenosť menšia ako 70 cm, čím menší je inštalovaný krok, tým spoľahlivejšia a tuhšia bude celá konštrukcia. Na upevnenie drevených nosníkov sa používajú samorezné skrutky a kovové profily sú pripevnené pomocou „bĺch“.

Inštalácia plastových panelov na strop - rámy z kovových profilov a drevených nosníkov

Upevňovací plast

Na začiatku sú PVC fólie narezané tak, aby ich dĺžka bola menšia ako vzdialenosť medzi stenami (na dĺžku) o 5 mm..

Práca musí začať z okna. Upevňovacie lišty je potrebné pripevniť k inštalovaným profilom, pričom posledný upevňovací pásik je namontovaný na stenu oproti oknu a v neposlednom rade.

Potom do drážok nainštalovaných upevňovacích pásov vložíme soklové lišty, ktoré boli predtým narezané na požadovanú dĺžku.

Falošná inštalácia na strop - upevňovacie dosky

Prvý panel je zasunutý do vybrania medzi soklovou lištou a upevňovacím pásom, vyrovnaný a upevnený samoreznými skrutkami so širokou hlavou. Ďalej je každý ďalší panel pripevnený k drážke predchádzajúceho panelu a je tiež priskrutkovaný k rámu samoreznými skrutkami..

Vykurovacie potrubia môžu prechádzať cez strop. Aby ste ich obišli, v plastových paneloch sú vyrezané otvory požadovaného priemeru. Nezabudnite, že obloženie z PVC sa môže v blízkosti potrubí zdeformovať..

Pred upevnením musí byť posledný kus PVC narezaný po boku montážnej hrany na požadovanú šírku a vložený do vybrania medzi pásom a profilom a potom do drážky predposledného panelu.

Teraz zostáva len nainštalovať posledný sokel a opravu stropu v kuchyni pomocou plastových panelov možno považovať za úplnú.

Ďalšie informácie o inštalácii zaveseného stropu z plastových panelov PVC a zapojení svietidla nájdete v nasledujúcom videu: