Ako si vybrať napínacie stropy do kuchyne

Sú napínacie stropy vhodné do kuchyne? A ak áno, čo je lepšie zvoliť: matné alebo lesklé, látkové alebo vinylové? Ako si vybrať výrobcu materiálu a na čo sa zamerať pri objednávke? V tomto článku odpovieme na tieto a ďalšie otázky, ako aj ukážeme výber skutočných fotografií strečových stropov v interiéri kuchyne..

Klady a zápory napínaných stropov (všeobecné)

Napínací strop je teda tkanina alebo PVC plátno natiahnuté na stropnú lištu vyrobenú z kovového profilu.

 • Vinylový napínací strop je vyrobený z PVC a vyzerá skôr ako film. Inštalácia strečového stropu z PVC sa vykonáva pomocou tepelnej pištole.

Lesklý strop v kuchyni

Lesklý strop v kuchyni

Matný vinylový strečový strop v kuchyni

Matný vinylový strečový strop v kuchyni

 • Textilný strečový strop je tenká, ale zateplená polyesterová tkanina impregnovaná polyuretánom. Jeho inštalácia zahŕňa natiahnutie na rám bez použitia pištole..

Látkový strop v kuchyni

Látkový strop v kuchyni

V nasledujúcej tabuľke sme rozdelili charakteristiky napínacích stropov na klady a zápory.

Výhody nevýhody
Dostupná cena (PVC fólie).
Zadržte vodu v prípade záplav. Vinylové stropy pojmú až 100 litrov vody na meter štvorcový. m) Odvod vody sa spravidla vykonáva cez otvor pre lampu. Po povodni sa vinyl vráti do pôvodného stavu pomocou teplovzdušnej pištole / vysoko výkonného sušiča vlasov alebo prirodzeným sušením za niekoľko dní. Látkové plátna však nemajú takú výhodu a môžu zadržiavať vodu iba 2 dni.. Strata výšky steny. Minimálna strata výšky bude 4 cm. Ak potrebujete namontovať žiarovky do strečového stropu, potom sa jeho výška zníži o 5-7 cm.
Je možné skryť komunikáciu a zapojenie. Takže napríklad pri inštalácii strečového stropu môžete vybaviť kuchyňu bodovými svetlami a zavesiť luster priamo nad stôl. Prítomnosť švíkov na vinylových stropoch (s veľkým kuchynským kútom). Po prvé, švy, aj keď sú sotva viditeľné (ich hrúbka je menšia ako 1 mm), sú viditeľné pri podrobnom skúmaní. Za druhé, švy sú slabou stránkou vinylových stropov. V prípade nekvalitného zvárania alebo kvôli príliš silnému napätiu počas inštalácie sa môže pás presne zlomiť pozdĺž švu (to sa nestáva často).
Inštalácia napínacích stropov trvá 1-4 hodiny takmer bez nečistôt. Vzduchotesnosť stropov z PVC spolu s vysokou vlhkosťou môžu spôsobiť plesne. Kondenzácia na potrubiach, záplavy a akékoľvek netesnosti urobia z uzavretého stropného priestoru priaznivé prostredie pre vývoj plesní a plesní. Navyše kvôli napínaciemu stropu nebude možné si problém všimnúť a opraviť včas. Čo robiť, aby ste strop chránili pred plesňami, si prečítajte v druhej polovici článku.
Trvanlivosť. Životnosť môže byť viac ako 50 rokov, záručná doba je spravidla 10-15 rokov. Po obvode stropov z PVC je nainštalovaný malý lem (najčastejšie plast). V ideálnom prípade by mal byť pokrytý stropným podstavcom..
Vždy úhľadný vzhľad, dokonale rovný povrch. Na začiatku nepríjemný zápach. To je často prípad textilných aj vinylových stropov..
Variabilita dizajnu. Stretch stropy z PVC môžu byť matné, lesklé, saténové (so saténovým leskom). Je možná aj akákoľvek tlač fotografií, v kombinácii so stropmi na úrovni sadrokartónu. Látkové napínacie stropy sú zvyčajne matné a na výber máte z 20 odtieňov. Látkový strop vás nezachráni pred zaplavením, ale je oveľa silnejší ako PVC fólia. Vinyl môže byť teoreticky poškodený ostrým predmetom (napríklad špachtľou pri lepení tapiet) alebo lietajúcim korkovým šampanským. Niekedy dochádza k poškodeniu PVC fólie v dôsledku nekvalitného materiálu alebo nesprávnej inštalácie. Miestna oprava napínacích stropov (tkaninových aj vinylových) je možná len v niektorých prípadoch.
Ľahká starostlivosť. Vinylové stropy by sa mali umývať každé 1-2 mesiace mydlovou vodou, handričkou z mikrovlákna a mopom. Látkové stropy je potrebné čistiť iba suchou metódou (v extrémnych prípadoch mokrou), jednotlivé nečistoty je možné ľahko odstrániť vlhkou handričkou bez šmúh.
Požiarna bezpečnosť. Stretch stropy nepodporujú spaľovanie, v ohni sa stočia a roztavia bez toho, aby emitovali toxické výpary.
Nie je potrebné vyrovnávať strop. To šetrí veľa času a úsilia..
Stretch stropy sú odolné voči teplotným extrémom, vysokej vlhkosti.

Na tejto fotografii môžete vidieť lemovanie po obvode napínacieho stropu a ako film obchádza rúry (okolo rúrok je nainštalovaná plastová ozdobná zátka).

Stretch strop v kuchyni v Chruščov

Takto vyzerá napnutý strop, keď je zaplavený.

Stretch strop v prípade záplav

Aký strečový strop je lepšie zvoliť pre kuchyňu – tkanina alebo PVC?

Je ťažké jednoznačne odpovedať na otázku, ktorý strečový strop je lepší – tkanina alebo PVC fólia. Voľba závisí od osobných preferencií kupujúceho, rozpočtu a počiatočných údajov o priestoroch. V tabuľke vyššie sme už naznačili niektoré rozdiely medzi tkaninovými a vinylovými stropmi. Teraz sa na ne pozrime podrobnejšie..

 • Hlavnou výhodou látkových stropov je, že dýchajú, čo znamená, že nedovoľujú, aby sa v stropnom priestore vytvárala vlhkosť a plesne. Druhým dôležitým plusom je bezproblémovosť veľkých pláten..

Látkové stropy majú ďalšie výhody: sú 15 -krát pevnejšie, ľahšie sa čistia (nepriťahujú prach), sú kompatibilné so všetkými žiarovkami, poskytujú lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu, rýchlejšie sa inštalujú a dokonale tolerujú chlad (látkové stropy je možné inštalovať v letné chaty) kuchyne).

 • Hlavnou nevýhodou textilných stropov je priepustnosť pre vodu. Ale sú tu aj dobré správy. Vďaka polyuretánovej impregnácii zostane polyesterová tkanina vodotesná dva dni. Po uplynutí tejto doby sa polyuretán rozpustí a začne prúdiť voda. Ukazuje sa, že existujú 2 dni na záchranu strečového stropu z tkaniny pred zaplavením. Súhlasíte, je to lepšie ako nič. Je pravda, že ochranná impregnácia po dlhšom kontakte s vodou sa už neobnoví a plátno bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať maľovanie.

Ďalšia nepríjemná vlastnosť: do 2 až 3 rokov prevádzky sa v dôsledku nekvalitnej inštalácie tkanina môže zmenšiť a potom vypadnúť z bagety alebo ohnúť bagetu zo steny, čím medzi nimi vznikne medzera. Treťou nevýhodou textilných plátien je vyššia cena za 1 m2. m (200-250 rubľov viac ako náklady na PVC). A nakoniec, štvrtý argument „proti“: látkové stropy sa predávajú iba v 20 odtieňoch a iba s matným povrchom.

Látkové stropy od rôznych výrobcov

Mimochodom, tkanie tkanín sa líši od výrobcu k výrobcovi.

 • Zatiaľ čo PVC stropy môžu byť matné, lesklé, saténové, s efektom perleťovej, kovovej alebo hviezdnej oblohy. Výber farieb je tiež pestrý a dokonca aj tlač fotografií na PVC fólii je jasnejšia.

Lesklý strečový strop v kuchyni v Chruščove

Takže s výhodami stropov z PVC je zrejmé: odolnosť voči vode, variabilita dizajnu, nízka cena. Ale tu je niekoľko nevýhod PVC stropov, ktoré sme v tabuľke neuviedli:

 • Vinylová plachta môže po inštalácii vzhľadom na svoju hmotnosť mierne klesnúť (asi 1–2 cm).
 • Strop z PVC nie je kompatibilný so všetkými svietidlami a žiarovkami. Výkon halogénových žiaroviek by nemal byť väčší ako 35 W, žiarovky – 60 W. Ak svetlo lustra smeruje nahor, potom by jeho žiarovky mali byť vo vzdialenosti najmenej 40-50 cm od povrchu strečového stropu. Ak tieto pravidlá ignorujete, v blízkosti žiaroviek sa môžu objaviť žlté škvrny alebo záhyby..

Utierka je vhodnejšia, ak bol strop v kuchyni už v minulosti ovplyvnený plesňou. Tento typ stropu odporúčame aj pre veľké kuchyne a obývačky, ak sa chcete vyhnúť švom. PVC stropy sú dobré pre obmedzený rozpočet, ak kuchyňa nie je príliš veľká a často je zaplavená susedmi, a tiež ak chcete implementovať neobvyklý dizajnový nápad..

Ktorý strečový strop je lepší – matný alebo lesklý?

Ak sa nemôžete rozhodnúť, ktorý strečový strop si vyberiete do kuchyne – matný alebo lesklý, potom odporúčame rozhodnúť sa pre možnosť, ktorá je najviac prospešná – matné plátno. Tu je niekoľko argumentov „PRE“ pre nich:

 • Matné stropy sa navonok prakticky nelíšia od dokonale plochej omietky. Táto povrchová úprava vyzerá vznešene a neupozorňuje na seba.
 • Matný strečový strop v interiéri malej kuchyne
 • Matný strečový strop v interiéri malej kuchyne
 • Matný strečový strop v interiéri malej kuchyne
 • Matné stropy sú univerzálne, vhodné do akéhokoľvek interiéru. Lesklé stropy sa zmestia iba do ultramodernej kuchyne.

Matný strečový strop v kuchyni vo vidieckom štýle

Matné napínacie stropy – ideálna voľba pre klasické a rustikálne kuchyne

 • Ak malá kuchyňa a nízka, potom je pre ňu kontraindikovaný lesklý strop. Faktom je, že odlesky a odrazy predmetov na plátne rozdrvia priestor, vytvárajú pocit nadmernej pestrosti a neporiadku. Výsledkom je, že malá kuchyňa s lesklým stropom sa zdá byť ešte menšia a preplnená..

Malá kuchyňa s matnými napínacími stropmi

Na rozdiel od všetkých mýtov sú matné stropy vhodnejšie pre malé kuchyne ako lesklé.

 • Ak sa vám páči lesklý povrch stropu, odporúčame vám venovať pozornosť saténovým plátnam. Majú mierny lesk, príjemne odrážajú svetlo a môžu vniesť do interiéru kuchynky vzdušný pocit..
 • Saténový biely strop
 • Saténový strop v kuchyni
 • Matné napínané stropy sú o 10-15% lacnejšie ako lesklé a saténové stropy.
 • Na matných stropoch z PVC sú švy menej viditeľné (ak existujú).
 • Lesklé stropy v kuchyni sú o niečo náročnejšie na údržbu ako matné stropy. Sú to viditeľnejšie škvrny, mastný povlak a prach..

Lesklé stropy si tiež zaslúžia pozornosť, ale musíte ich starostlivo vybrať. Nasleduje niekoľko fotografií lesklých stropov v interiéri..

Lesklý strop v interiéri klasickej kuchyne

Sadrokartón a strečový strop

Lesklý strop v kuchyni v Chruščove

5 najlepších rád pre výber a inštaláciu napínacích stropov do kuchyne

 1. Aby sa zabránilo tvorbe plesní, je lepšie kúpiť napínací strop so vstavanými vetracími mriežkami s priemerom 58 mm..

Tiež pred inštaláciou plátna je potrebné základňu ošetriť antifungálnym základným náterom alebo inými antifungálnymi prostriedkami na báze chlóru alebo vápna..

 1. Je žiaduce, aby podmienky záručnej zmluvy zahŕňali bezplatnú údržbu napínacieho stropu v prípade záplav. V opačnom prípade bude táto služba stáť od 4 000 rubľov.
 2. Pri výbere strečového stropu do kuchyne skontrolujte jeho triedu požiarnej bezpečnosti. Nemali by ste kupovať materiál s triedou vyššou ako KM-4 a bez žiaruvzdornej impregnácie. Čím nižšia je trieda, tým ťažšie je zapáliť strop z PVC, horšie podporuje horenie, produkuje menej dymu a v prípade požiaru nevypúšťa toxické látky..
 3. Pred inštaláciou napínacích stropov dôkladne zvážte rozloženie žiaroviek, najmä ak chcete ušetriť peniaze. Koniec koncov, čím viac osvetľovacích zariadení, tým drahšia bude inštalačná služba a dlhšie to bude trvať (1 lampa = asi 20 minút ďalšej práce).
 4. Hlavná rada: strečový strop je potrebné objednať iba vo firmách s vynikajúcou povesťou. A samozrejme je dôležité vybrať si plátno známej značky. Tu je zoznam najvyhľadávanejších výrobcov:
 • Pongs (Nemecko). Značka vyrába látkové stropy pod ochrannou známkou Descor, ako aj vinylové stropy.
 • Clipso (Francúzsko). Výrobca vyrába látkové stropy s najvyššou triedou požiarnej bezpečnosti (KM-1).
 • Cerutti ST. Zvláštnosťou textilných stropov tejto značky je úplná vodotesnosť vďaka dvojitej vrstve laku a ochrannej impregnácii.
 • Renolit (Nemecko). Vyrába vysokopevnostné vinylové plechy s hrúbkou 0,2–0,3 mm. Takýto film môže vydržať až 150 litrov vody na 1 m2. meter namiesto štandardných 100 l.
 • Obchodovanie s polyplastom & Manufacturing Company, PTMC (Belgicko). Spoločnosť ponúka najväčší výber odtieňov a textúr strečových stropov, ako aj plátna s 3D tlačou fotografií..
 • MSD (Čína). Lacné vinylové stropy dobrej kvality.