Výroba sadrokartónových políc je jednoduchá!

Police zo sadrokartónu v kuchyni - svetlé Police zo sadrokartónu v kuchyni – svetlé "chuť" v interiéri Plocha moderného obytného priestoru je spravidla obmedzená na niekoľko desiatok metrov štvorcových. Dizajn zariadenia sa spravidla týka usporiadania nábytku v rohoch miestnosti. Do interiéru takéhoto priestoru by sa malo zmestiť pomerne veľké množstvo nábytku a súvisiacich predmetov. Vytvorenie harmonickej a funkčnej atmosféry a dokonca aj vlastnými rukami nie je ľahká úloha..

Police zo sadrokartónu v interiéri kuchyne

Malé veci, ozdobné náčinie a knihy sú zvyčajne umiestnené na policiach alebo v nástennom výklenku, to je snáď jediný spôsob, ako sprístupniť a zviditeľniť veľký počet pomôcok a zároveň získať viac voľného miesta. Police z rôznych materiálov je možné zakúpiť alebo vyrobiť na objednávku, ako to vyžaduje dizajn miestnosti.

Práca s drevom alebo lepenými materiálmi na báze dreva vyžaduje určitú zručnosť. Je oveľa jednoduchšie vyrobiť police zo sadrokartónu – praktický materiál, ktorý sa dá ľahko spracovať aj pomocou najjednoduchších nástrojov..

Sadrokartón, ako naznačuje názov, je materiál vyrobený zo sadry, umelého kameňa. Pri spracovaní polovodného síranu vápenatého s vodou sa získa mäkký, krehký biely kameň, ako je krieda, ale sadra sa nedrobí a nešpiní sa ako krieda. Sádra je nehorľavá, nespôsobuje alergie a je celkom trvanlivá, ale hygroskopická.

Výklenok v stene v malej kuchyni pomôže harmonicky vybaviť interiér Výklenok v stene v malej kuchyni pomôže harmonicky vybaviť interiér

Sadra v plochých bielych listoch, prelepená na oboch stranách niekoľkými vrstvami hrubej montážnej lepenky, je sadrokartón. Hustota sadrového kameňa je asi 1300 kg / m3, tj. Jeden a pol krát väčšia ako hustota stromu. Štandardná hrúbka sadrokartónu (GKL) je 16 mm. Ak je vlhkosť vo vašej miestnosti vysoká, môžete si vziať sadrokartónové dosky značky GKLV.

Kartón v tomto materiáli plní nasledujúce funkcie:

  • predchádzanie štiepeniu sadry a následnému vdýchnutiu ľuďmi;
  • plní funkciu základne, na ktorú sa nanáša špeciálny základný náter, laky a farby, pretože ich nemožno nanášať priamo na sadru;
  • na lepenkových povrchoch môžete značiť jednoduchou ceruzkou;
  • drží kusy kameňa pohromade, pretože praskajú a rozbíjajú sa.

Poličky GKL nad pracovným priestorom môžu byť vynikajúcou alternatívou k horným skrinkám. Poličky GKL nad pracovným priestorom môžu byť vynikajúcou alternatívou k horným skrinkám. Priečka oddeľujúca jedálenský kút kuchyne od pracovného priestoru harmonicky doplní police zo sadrokartónu Priečka oddeľujúca jedálenský kút kuchyne od pracovného priestoru harmonicky doplní police zo sadrokartónu

Sádra je zároveň veľmi mäkká a poddajná, spracováva sa pílkou, pilníkmi, ľahko sa vyvŕta, dizajn výrobku môže poskytnúť akúkoľvek, aj veľmi rozmarnú formu. Obvykle sa jedná o obkladový materiál s dokonca hladkými povrchmi stien a stropov, ale mnohé robia pekné a pohodlné police zo sadrokartónu..

Poličky do sadrokartónu (video)

Rovné a rohové police zo sadrokartónu – funkčné a priestorné

Alternatívne môžete regály prispôsobiť zatvoreniu rohu, najmä ak je rohová sedačka so stolom umiestnená v rohu. V takom prípade by bolo rozumné a správne, pokiaľ ide o dizajn, zavesiť ich nad pohovku. Rohové police sú vhodnejšie ako rovné, pretože uhlová konfigurácia dodáva regálom dodatočnú tuhosť, sadrokartónové dosky sa budú menej ohýbať. V tomto prípade je na hornú policu umiestnená štýlová lampa..

Rohové police zo sadrokartónu sa stanú ozdobným prvkom prázdneho kuchynského kútika Rohové police zo sadrokartónu sa stanú ozdobným prvkom prázdneho kuchynského kútika Polica zo sadrokartónu v rohu kuchyne môže byť vybavená osvetlením Polica zo sadrokartónu v rohu kuchyne môže byť vybavená osvetlením Sádrokartónová konštrukcia môže úplne nahradiť horné moduly kuchynskej súpravy Sádrokartónová konštrukcia môže úplne nahradiť horné moduly kuchynskej súpravy

Nezávislé a vstavané police zo sadrokartónu: ktorým dávame prednosť?

Poličky môžu byť vyrobené ako samostatný kus nábytku, tak aj ako konštrukcia zabudovaná do steny, niečo ako výklenok. Pri výbere v jednom alebo inom smere sa musíte riadiť svojim umeleckým vkusom, pričom musíte vziať do úvahy zábery a konfiguráciu miestnosti a naplniť ju nábytkom..

Oddelené police sú dobré, pretože sa dajú premiestniť kdekoľvek v miestnosti, ale zaberajú určité miesto.

Na rozdiel od toho vstavané police akoby uvoľňujú časť miestnosti, ale vzhľadom na konkrétny dizajn nemôžu byť veľké a hlboké. Navyše, keď sú umiestnené na jednom mieste, nemožno ich presúvať. Vstavaný nábytok je spravidla vhodnejší pre malé stiesnené priestory..

Dve možnosti montáže políc do sadrokartónu (video)

Návrh a kresba sadrokartónových políc

Ak chcete vyrobiť police zo sadrokartónu vlastnými rukami, musíte najskôr vytvoriť určitý dizajn, aby vo vašom interiéri vyzerali harmonicky. Vyžaduje si to špeciálne priestorové myslenie, preto by bolo pekné pozvať na tento zákrok odborníka..

Poličky spravidla susedia so stenami, sú na nich zavesené alebo stoja na podlahe..

Po starostlivom zmeraní dostupného priestoru vlastnými rukami nakreslíme kresbu pomocou špeciálnych programov. V tomto prípade je potrebné pamätať na proporcionalitu produktu a symetricky umiestniť rovnaký počet výklenkov z centrálnej časti..

Zo sadrokartónu môžete zostaviť plnohodnotnú policu pre kuchyňu akejkoľvek konfigurácie Zo sadrokartónu môžete zostaviť plnohodnotnú policu pre kuchyňu akejkoľvek konfigurácie

Navyše, ak osobne navrhujete regály zo sadrokartónu, musíte si predstaviť, aký náklad unesú. Ak máte v pláne dať im niečo objemné a masívne, napríklad televízor, malé akvárium alebo systémovú jednotku, musíte zabezpečiť priečne výstužné rebrá z hliníkového rohu a tiež spôsob, ako ich zamaskovať. Dizajn a štýl celého priestoru tiež vyžadujú, aby boli poličky natreté konkrétnou farbou alebo štylizované tak, aby vyzerali ako nejaký drahý materiál, ako sú pevné dosky z drahého dreva, mramoru alebo drahých kameňov..

Akýkoľvek zodpovedný návrh zahŕňa niekoľko povinných fáz:

  • vytvorenie mimoriadne špecifického obrazu celej štruktúry;
  • starostlivé meranie umiestnenia alebo upevnenia police zo sadrokartónu;
  • vývoj kresby alebo schémy vášho návrhu.

Na základe projektu môžete vykonať výpočty presného množstva spotrebného materiálu a kúpiť ich.

Rám zo sadrokartónovej dosky je možné zostaviť z lamiel alebo kovových profilov Rám zo sadrokartónovej dosky je možné zostaviť z lamiel alebo kovových profilov

Regály vytvárame vlastnými rukami zo sadrokartónu

Takže ste sa rozhodli, aké miesto a objem vo vašom interiéri budú zaberať výrobky zo sadrokartónu – regály, regály alebo stojany.

Teraz musíte stenové štruktúry stelesniť vlastnými rukami. Ak sa sadrokartón používa iba ako dokončovací materiál, potom je rám niečo ako výklenok. V tomto prípade sa odporúča opláštiť sadrokartónom nielen výsledný rám, ale aj celú susednú stenu – takže bude vyzerať harmonicky a holisticky..

Ale napriek tomu výkres častejšie predpokladá, že zariadením sú presne police, kde sú dosky sadrokartónu nosné. V tomto prípade vyrábame rám z hliníkového rohu, ktorý je pripevnený k stene pomocou skrutiek a skrutkovača. Spravidla to stačí, pretože police nebudú prepravovať špeciálny náklad..

Priľahlá stena musí byť samozrejme starostlivo vyrovnaná a omietnutá..

Aby ste si boli istí pevnosťou konštrukcie, musíte:

  • používajte sadrokartón nie tenší ako 16 mm;
  • často montujte držiaky.

Po upevnení nosných prvkov musíte zostaviť a opraviť celú konštrukciu uvedenú na výkrese. Možno skončíte s niečím podobným ako vo výklenku..

Na rezanie sadrokartónu môžete použiť stavebný nôž Na rezanie sadrokartónu môžete použiť stavebný nôž

Pri orezávaní a šití kúskov rohu nezabudnite, na ktoré miesto budú pripevnené vaše police na stene, vyrobené zo sadrokartónových dosiek vlastnými rukami.

Mäkká sadrokartónová doska je k rohom pripevnená samoreznými skrutkami, ktoré potom vstupujú do profilových otvorov. Pretože miesta, kde skrutky pritláčajú listy k rámu, dodávajú pevnosti celej konštrukcii, je potrebné ich polohovať pomerne často, ale prílišné skrutkovanie skrutiek povedie k praskaniu materiálu..

Ak návrh počíta s inštaláciou osvetlenia do výklenku, budete musieť položiť vedenie vlastnými rukami a skryť ho v ohyboch konštrukcie. Pretože je výkon žiaroviek zjavne nízky, je možné použiť tenké nenápadné vodiče..

Pomocou noža na rezanie sadrokartónu ľahko vystrihnete úlomky akéhokoľvek geometrického tvaru Pomocou noža na rezanie sadrokartónu ľahko vystrihnete úlomky akéhokoľvek geometrického tvaru Keď používate stavebný nôž na rezanie sadrokartónu, musíte byť opatrní Keď používate stavebný nôž na rezanie sadrokartónu, musíte byť opatrní

Dokončovanie regálov zo sadrokartónu

Pred skutočným tvarovaním a lepením políc alebo výklenku zo sadrokartónu je potrebné listy narezať a spracovať v súlade s tým, čo predpisuje dizajn. Nie je ťažké to urobiť sami, rovnako ako všetky detaily predchádzajúcich fáz. Sadrokartón sa ľahko píli pílou s malými zubami (na kov) tak, aby sa sadra čo najmenej drobila a praskala. Môžete tiež prerezať jednu vrstvu lepenky a polovicu sadrokartónu a zvyšnú vrstvu jemne odlomiť, podobne ako pri rezaní a rozbíjaní skla..

Odrezané alebo narezané konce sú brúsené jemnozrnným brúsnym papierom. Potom zostane opraviť prijaté časti v ráme a urobiť osvetlenie a farby alebo laky políc.

Poličky na sadrokartón pre domácich majstrov (video)

Pri modelovaní políc alebo iných podobných štruktúr zo sadrokartónu je teda potrebné mať aspoň základné dizajnérske schopnosti, ako aj manipuláciu s materiálom a inštalatérske práce. Štruktúry podláh alebo stien môžu mať akýkoľvek tvar a konfiguráciu, je dôležité, aby organicky zapadali do dizajnu miestnosti a nezaberali veľa miesta. Sadrokartón sa široko používa na výrobu políc alebo výklenkov kvôli dostupnosti, nízkym nákladom a jednoduchému spracovaniu. V interiéri akejkoľvek obývačky vyzerajú police zo sadrokartónu spravidla krásne a harmonicky. Ak sú vyrobené ručne, potom prinášajú aj estetické uspokojenie..

Police zo sadrokartónu v interiéri kuchyne (foto)