Maľovanie stien v kuchyni: ako si vybrať správnu farbu

Maľba je jedným z najobľúbenejších typov dekorácií stien v kuchyni a je druhá za dlaždicami. Maľba je jedným z najobľúbenejších typov dekorácií stien v kuchyni a je druhá za dlaždicami. Kuchyňa, pokiaľ ide o výber dekorácie na stenu, je jednou z najťažších miestností v dome. Tu je dôležitá nielen estetická zložka, ale aj praktickosť a funkčnosť. Preto je potrebné zodpovedne pristupovať k výberu dekorácie stien..

Na dekoráciu kuchyne spravidla používajú:

 • keramické dlaždice;
 • panely;
 • dekoratívne omietky;
 • tapeta;
 • farba.

Prečo je farba atraktívna a ako najlepšie natrieť steny v kuchyni? Viac o tomto nižšie …

Výhody farby oproti iným typom náterov

Maľovanie stien oranžovou farbou dodá interiéru kuchyne teplo a útulnosť Maľovanie stien oranžovou farbou dodá interiéru kuchyne teplo a útulnosť

V skutočnosti má farba mnoho výhod:

 1. Veľký rozsah pre dizajn: vďaka veľkému počtu farieb a farieb môžete vytvárať akékoľvek interiérové ​​riešenia;
 2. Praktickosť;
 3. Estetický vzhľad;
 4. Možnosť častých vnútorných zmien;
 5. Nízke náklady na pokrytie;
 6. Jednoduché použitie;
 7. Jednoduchá údržba povlaku;
 8. Odolnosť proti vlhkosti: v tomto sú farby lepšie ako tapety, dokonca aj umývateľné;
 9. Odolnosť proti opotrebeniu;
 10. Odolný voči škvrnám a mechanickému poškodeniu.

Dôležité: Pri výbere náterov, ktoré chcete použiť, dávajte pozor na možnosti ich kombinovania. Farba sa dobre hodí k dlaždiciam a panelom, dekoratívnej omietke a iným druhom povrchových úprav. V interiéri je najlepšie použiť 2 typy náterov – napríklad natrieť steny a strop farbou a položiť dlaždice alebo namontovať panely pozdĺž sporáka, pracovnej plochy a drezu.

V každom prípade musí byť farba do kuchyne umývateľná – to je základná požiadavka na všetky materiály používané v kuchyni..

V obchodoch nájdete mnoho druhov farieb – čo stojí za to namaľovať steny a strop v kuchyni? Pozrime sa, či sú na to všetky farby rovnako vhodné.

Výhody maľovania

Nie je potrebné maľovať celú stenu, v niektorých prípadoch bude vhodnejšie namaľovať iba jej časť Nie je potrebné maľovať celú stenu, v niektorých prípadoch bude vhodnejšie vymaľovať iba jej časť Kuchyňa sa veľmi líši od ostatných priestorov – tu je najväčšie riziko kontaminácie stien. Farba, bez ohľadu na to, ktorá je jedna z prvých, ktorá sa nebojí všetkých rizikových faktorov:

 • Vlhkosť – počas varenia sa neustále niekoľkokrát zvyšuje. Povlak musí odolávať kondenzácii pár na nich a nesmie sa deformovať, keď je suchý;
 • Znečistenie – počas varenia sa uvoľňuje tuk a sadze, ktoré sa usadzujú na stenách, najmä ak je v kuchyni inštalovaný plynový sporák a nie je tam žiadny digestor. V súlade s tým je potrebné pred maľovaním stien v takejto kuchyni vziať túto skutočnosť do úvahy a zvoliť farby, ktoré vydržia intenzívne umývanie;
 • Teplotné zmeny – farba môže odolávať teplotným rozdielom od 5 do 50-60 stupňov;
 • Riziko zaplavenia a poškodenia stien – v kuchyni je kvôli komunikácii dostatočne veľký. Po oprave netesností často na stenách a strope zostávajú škvrny a pruhy. Výmena tapiet a iných dekoratívnych náterov môže byť nákladná a náročná na prácu. Ak natriete steny v kuchyni farbou, potom sa môžete rýchlo a ľahko vrátiť k svojmu pôvodnému vzhľadu – bude stačiť len natrieť postihnutú oblasť.

Druhy farieb

Farba, nech je akákoľvek, pozostáva zo spojiva, farbiva a nosiča. Viskozita atramentu je určená typom média. Spojivo je zodpovedné za priľnavosť – teda za to, ako dobre farba priľne k povrchu.

Svetlé drevo a žlté steny v kuchyni bezpochyby potešia majiteľov a zaistia dobrú náladu každý deň. Svetlé drevo a žlté steny v kuchyni bezpochyby potešia majiteľov a zaistia dobrú náladu každý deň.

Podľa typu povrchu, ktorý sa má vytvoriť, sú farby:

 • Lesklý;
 • Polo-lesk;
 • Matný

Výhody lesklých farieb: škvrny sú na nich sotva viditeľné, dobre sa umývajú a pôsobia dekoratívne. Ale matné farby môžu skryť menšie chyby steny..

Dôležité: Lesklé farby majú schopnosť vizuálne zväčšiť priestor, takže sa najlepšie hodia pri rozhodovaní o tom, ako vymaľovať steny v malej kuchyni. Na prípravu povrchu na maľovanie sú však veľmi náročné. Lesklý lak zvýrazní a zviditeľní všetky chyby. Ak sú steny nerovnomerné a majú drobné preliačiny, je lepšie zvoliť matný náter.

Ak sa vám nepáči obvyklý formát a spôsob aplikácie, vyskúšajte nové možnosti, napríklad vymaľovaním stien v rôznych smeroch. Ak sa vám nepáči obvyklý formát a spôsob aplikácie, vyskúšajte nové možnosti, napríklad vymaľovaním stien v rôznych smeroch. Použitím rôznych farieb a odtieňov môžete vo svojej kuchyni vytvoriť dúhu a pozitívnu atmosféru. Použitím rôznych farieb a odtieňov môžete vo svojej kuchyni vytvoriť dúhu a pozitívnu atmosféru.

Podľa použitých látok môžu byť farby:

 • Na báze vody;
 • Akryl;
 • Alkyd;
 • Epoxidový polyuretán.

Pred lakovaním stien a stropu v kuchyni vám odporúčame zvážiť všetky výhody a nevýhody rôznych typov farieb..

Výhody a nevýhody farieb na vodnej báze

Ak je to žiaduce, po maľovaní stien môžete kresliť obrázky pomocou šablón Ak je to žiaduce, po maľovaní stien môžete kresliť obrázky pomocou šablónMedzi výhody známej vodnej emulzie patrí:

 1. Šetrnosť k životnému prostrediu;
 2. Schopnosť „dýchať“ – v miestnostiach, kde sú steny natreté farbou na vodnej báze, sa vytvára prirodzená mikroklíma a na stenách sa neobjavujú plesne a plesne;
 3. Nedostatok škodlivých látok a pachov počas práce;
 4. Jednoduchá údržba povrchu – steny natreté farbou na vodnej báze je možné utrieť suchou handričkou;
 5. Je ľahké namaľovať steny farbou na vodnej báze – vrstva farby je tenká a nehrozí riziko prehýbania a povlak je rovnomerný;
 6. Rýchlo vysušte.

Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že nejde o umývateľnú farbu – povrch môžete v krajnom prípade utrieť vlhkou handričkou, ale vážne mokré čistenie je vylúčené. Preto je na miestach, kde je možná kontaminácia, nežiaduce používať farby na vodnej báze..

Nátery na vodnej báze tiež nie sú také trvanlivé a vzhľad sa po niekoľkých rokoch stratí..

Dôležité: Nedávno sa objavili nové typy farieb na vodnej báze, ktoré sú odolnejšie voči opotrebovaniu a môžu si udržať svoj vzhľad 5 a viac rokov..

Akrylové farby – výhody a nevýhody

Akrylové farby majú vynikajúci výkon a sú ideálne do kuchyne Akrylové farby majú vynikajúci výkon a sú ideálne do kuchyne Ideálnou umývateľnou farbou na steny a stropy kuchyne je akryl. Kombinuje výhody farieb a polyméru na vodnej báze.

Jeho výhody:

 • Vysoká odolnosť proti opotrebeniu;
 • Atraktívny vzhľad;
 • Trvanlivosť;
 • Možnosť mokrého čistenia.

Malo by sa pamätať na to, že akrylové farby ťažko tolerujú abrazívne a chemické činidlá, preto na čistenie povrchov používajte chemické zmesi pre domácnosť..

Alkydové farby – klady a zápory

Ak vám obyčajné steny nevyhovujú - použite hotové šablóny alebo si ich vyrobte sami Ak vám obyčajné steny nevyhovujú – použite hotové šablóny alebo si ich vyrobte sami

Tieto farby sú vyrobené z alkydovej živice a laku.

Medzi plusy patrí:

 1. Jasné nasýtené tóny a odtiene – vďaka tomu môžete vytvoriť úplne jedinečný dizajn interiéru;
 2. Vysoká odolnosť proti opotrebeniu; 
 3. Trvanlivosť;
 4. Dobrá umývateľná farba.

Relatívnou nevýhodou je, že tieto farby je ťažké nazvať priedušnými..

Epoxidové a polyuretánové farby – klady a zápory

Môžete tiež namaľovať steny v oblasti zástery, hlavnou vecou je, že farba odpudzuje vodu Môžete tiež namaľovať steny v oblasti zástery, hlavnou vecou je, že farba odpudzuje vodu

Tieto farby sú na báze epoxidových a polyuretánových živíc. Sú považované za najodolnejšie, trvanlivé a odolné voči vlhkosti. Ich umývateľná schopnosť je nanajvýš chvályhodná. Epoxidové lakované povrchy vydržia viac ako 5-10 rokov.

Temnejšou stránkou veci je vysoká cena. Preto sa používajú len zriedka..

Ako namaľovať steny v kuchyni vlastnými rukami (video)

Na otázku, aké sú farby na stropy a steny v kuchyni, môžete odpovedať – rôzne. Voľba závisí priamo od toho, aké finančné možnosti máte a čo sa od farby vyžaduje predovšetkým – byť umývateľný, vytvárať odolné povrchy alebo ekologický a úplne neškodný. V závislosti od požiadaviek a je potrebné vybrať farbu.

Prajeme vám úspešnú obnovu!