Výber zariadenia do kuchyne: tajomstvo správneho plánovania

Dobre vybavená kuchyňa znamená nielen štýlový interiér, ale aj funkčnosť. Dobre vybavená kuchyňa znamená nielen štýlový interiér, ale aj funkčnosť. Veľmi dôležitým bodom je vylepšenie kuchyne a výber správneho vybavenia. Na tom bude závisieť pohodlie a pohodlie, čo je veľmi dôležité pri dlhom pobyte v kuchyni. Pri rozhodovaní o vybavení kuchynského priestoru vyvstáva niekoľko dôležitých otázok: ako umiestniť zariadenie, ako zónovať priestor, kam správne umiestniť pracovný priestor, aké zariadenie zvoliť.

Zónovanie kuchyne

Každá kuchyňa, bez ohľadu na oblasť a bohatstvo jej majiteľov, je rozdelená na funkčné zóny. Sada vybavenia, nábytku a kuchynského riadu je pre každý kuchynský sektor takmer rovnaká.

Priestor na skladovanie potravín je veľmi dôležitý, od jeho vybavenia závisí kvalita výrobkov a pohodlie ich skladovania..

Mali by ste starostlivo zvážiť výber zariadenia na skladovanie a prácu s potravinami, ako aj výber funkčného nábytku..

Správne zónovanie kuchyne maximalizuje využitie voľného miesta Správne zónovanie kuchyne maximalizuje využitie voľného miesta

Hlavné vybavenie a nábytok:

 1. Chladnička. Existujú vstavané a pripevnené. Ich výber závisí od oblasti kuchyne..
 2. Zásuvky a skrinky na skladovanie zeleniny, obilnín, konzervovaných potravín a pod..
 3. Pracovná plocha alebo pracovná doska, ktorá je umiestnená vedľa umývadla.
 4. Pranie. Zabezpečuje prítomnosť povrchov, ktoré s ním susedia, ktoré slúžia na umiestnenie výrobkov, ktoré prešli primárnym spracovaním. Tiež vedľa drezu je zvyčajne kontajner na odpadky alebo špeciálny kontajner na odpad..
 5. Pomocné zariadenie: krájač zeleniny, mlynček na mäso, multivarkár, mixér, mixér, hriankovač, kuchynský robot. Všetky tieto položky sú nevyhnutné pre každodenné použitie a bude vhodné ich umiestniť do konkrétnej oblasti. Napríklad zvýraznením samostatnej police alebo zásuvky.
 6. Varná plocha. Môže to byť plynový, elektrický alebo indukčný sporák..
 7. Mikrovlnná rúra a ďalšie prídavné zariadenia, napríklad gril, kávovar, parník atď..
 8. Kapucňa. Je to jednoducho nevyhnutné, aby sa všetky cudzie pachy okamžite odstránili a nerozšírili sa po celej ploche bytu..

Keď ste sa rozhodli pre umiestnenie produktov a výber potrebného vybavenia, môžete ísť do zón zodpovedných za varenie a čistenie..

Priestor na varenie by mal byť čo najpohodlnejší Priestor na varenie by mal byť čo najpohodlnejší

Priestor na varenie a umývanie:

 • Kuchynský drez. Je dôležité zvoliť veľkosť drezu tak, aby obsahoval dostatok riadu, a tiež aby sa zabránilo striekaniu vody.
 • Umývačka riadu pre tých, ktorí bez neho nemôžu žiť.
 • Skrine, police, sušička riadu.

Pre pohodlie by mali byť zóny od seba vo vzdialenosti asi dva metre..

Ako zónovať kuchyňu (video inštrukcia)

Typy rozloženia kuchyne

Rozloženie kuchynského priestoru závisí od veľkosti kuchyne a umiestnenia dverí a okien v nej. Pre každý typ kuchyne existuje vhodné rozloženie, ktoré zjednoduší úlohu usporiadania miestnosti..

Populárne typy rozložení:

 1. Jednoradová kuchyňa. Dispozícia je vhodná pre úzke kuchyne, v ktorých sú na konci stien umiestnené okná. Pozdĺž jednej steny teda môžete usporiadať pracovný priestor, v druhej – jedálenský kút. Táto kuchyňa je vhodná pre dve rodiny. Hlavná technika v ňom je umiestnená pozdĺž steny, čo je jej hlavná výhoda..
 2. Kuchyňa v dvoch radoch. Toto rozloženie je pohodlné a jednoduché. Kuchyňa má tvar predĺženého obdĺžnika a šírka miestnosti je najmenej 2,5 metra. Vhodnou možnosťou umiestnenia je umiestniť sporák a drez na jednu stranu a chladničku a skrinku na druhú stranu..
 3. P-rozloženie. Ak je okno umiestnené v pozdĺžnej stene, je výhodné rozloženie vo forme písmena „P“. V zásade sú vhodné pre miestnosti s veľkou plochou, ktorá vám umožňuje používať kuchyňu ako jedáleň. Tento typ rozloženia pomáha ekonomicky využívať kuchynský kút..
 4. Rozloženie G. Pre tento typ je vhodný tvar kuchyne vo forme štvorca a jej plocha by mala byť malá. Toto rozloženie je pohodlné a šetrí miesto. Preto je vhodný do úzkych a malých miestností..
 5. Rozloženie C.. Vhodný do veľkých kuchýň. Je to racionálne a ekonomické. Oddelená pracovná plocha vám umožňuje zmeniť zostávajúci priestor na jedáleň.

Najpopulárnejšie možnosti sú s rozložením v jednom rade a s uhlovým usporiadaním prvkov. Najpopulárnejšie možnosti sú s rozložením v jednom rade a s uhlovým usporiadaním prvkov.

Správne zvolené rozloženie ušetrí kuchynský priestor a pomôže racionálne využiť miestnosť.

Moderné vybavenie kuchyne doma

Na vybavenie kuchyne doma neexistujú žiadne všeobecné odporúčania. Jeho výber závisí od veľkosti miestnosti, potrieb obyvateľov, ich preferencií a materiálneho stavu..

Je dôležité mať na pamäti, že v súkromnom dome môžu byť zámery nájomníkov opravené takýmito nuansami – nedostatkom centrálneho zásobovania vodou a kanalizácie.

Keď sú všetky nuansy premyslené a zohľadnené, môžete premýšľať o typoch zariadení v dome.

Rozloženie kuchyne v súkromnom dome má množstvo funkcií. Rozloženie kuchyne v súkromnom dome má množstvo funkcií.

Technické problémy pri výbere a inštalácii zariadenia:

 • Vyberte si správne miesto pre kapucňu. Ak v kuchyni nie je dostatok miesta, odsávač pár s výsuvným filtrom je najlepšie umiestniť do nástennej skrinky..
 • Pri častom používaní rúry by bolo najlepšou možnosťou umiestniť ju nie pod varnú dosku, ale na úroveň hrude sporáka. Môže to byť prívesný modul alebo peračník..
 • Ak rúra nie je potrebná, môžete ju odmietnuť a použiť multivarku.
 • Ak je nedostatok miesta, je lepšie nepoužívať vstavanú chladničku. Neušetrí miesto, ale obmedzí priestornú kapacitu chladničky..
 • Namiesto mnohých strojov s jednou funkčnou schopnosťou môžete použiť multifunkčné kuchynské roboty.

Po výbere techniky sa musíte postarať o umiestnenie zásuviek. Zásuvky na pripojenie zariadenia je najlepšie umiestniť pod úroveň stolovej dosky alebo 10 cm nad soklom..

Kuchyňa v súkromnom dome (video)

Ako zariadiť kuchyňu v byte

Výber zariadenia do kuchyne sa výrazne nelíši od jeho výberu pre súkromný dom. Rozdiel môže byť iba vo veľkosti plochy miestnosti a osobných želaniach majiteľov..

Je dôležité venovať pozornosť skladovacím zariadeniam pre kuchynský riad, potraviny, čistiace prostriedky.

Tipy na vytváranie úložných priestorov:

 1. Pripojte nástavec k stropu. Veci, ktoré sa používajú len zriedka, teda nezaberú miesto v hlavných skriniach..
 2. Poličky a skrinky umiestnite nad jedálenský stôl na stenu.
 3. Kúpte si kuchynské moduly s inteligentným plnením. To umožní racionálne využitie vnútorného priestoru skriniek..
 4. Používajte strešné lišty. S ich pomocou môžete uvoľniť miesto v skrini a na policiach..
 5. Používajte koše a zásuvky.

Všetky tieto triky vám pomôžu správne rozmiestniť kuchynské potreby, čím získate priestor na distribúciu ďalšieho príslušenstva..

Bez ohľadu na tvar a veľkosť kuchyne by ste mali dodržiavať pravidlo pracovného trojuholníka Bez ohľadu na tvar a veľkosť kuchyne by ste mali dodržiavať pravidlo pracovného trojuholníka

Dizajnéri používajú pravidlo pracovného trojuholníka, ktorý pomáha pri správnom usporiadaní spotrebičov a nábytku v kuchyni..

Pri navrhovaní kuchyne a výbere zariadenia je dôležité vziať do úvahy rozmery kuchyne, pracovné funkcie, ktoré budú zariadeniu priradené, ako aj celkový dizajn interiéru.

Vybavenie kuchyne (video)

Výber profesionálneho kuchynského vybavenia je dôležitou úlohou, od ktorej správneho riešenia závisí pohodlie pri využití priestoru v miestnosti. Predtým, ako začnete kupovať zariadenie, musíte sa zamyslieť nad tým, ako bude prebiehať zónovanie a usporiadanie kuchyne. Potom môžete pristúpiť priamo k jeho vybaveniu. Zvážte, aké vybavenie bude potrebné a čo zaberie ďalší priestor a nebude sa používať. Dôležitou otázkou bude umiestnenie skriniek a políc, ktoré uvoľnia ďalší priestor..

Vybavenie kuchyne: (príklady fotografií)