Háčkovaný patchwork – technika, schémy, nápady

Patchwork je umenie, ktoré vyžaduje maximálnu vytrvalosť a usilovnosť Patchwork je umenie, ktoré vyžaduje maximálnu vytrvalosť a usilovnosť Patchwork je umenie pre tých, ktorí radi tvoria celok z častí. Vyžaduje to vytrvalosť, potrebu čítať schémy a riadiť sa nimi a zároveň stačí improvizácia v tomto vyšívaní. Patchwork sa stal obľúbenou technikou vytvárania rôznych bytových dekorácií – deky, peleríny, prehozy, držiaky na hrnce. V kuchyni sa táto technika často používa pri výrobe poťahov na stoličky..

Pletený patchwork – jemnosti technológie

Háčkovanie je vyšívanie, kde sa technika patchworku ukázala ako veľmi vhodná. Jedná sa o takzvaný viacfarebný háčik, ktorý vám umožňuje vytvoriť produkt s takmer akýmkoľvek vzorom vlastnými rukami, zatiaľ čo z pekelnej strany nebudú žiadne broskyne.

Viacfarebné háčkované alebo patchworkové pletenie si našlo cestu aj do kuchynských doplnkov. Viacfarebné háčkované alebo patchworkové pletenie si našlo cestu aj do kuchynských doplnkov.

Túto techniku ​​vynašla Virginia Woods Bellamyová, nazvala ju „numerické pletenie“. Ďalším názvom je modulárne pletenie alebo patchworkové pletenie.

Pletený patchwork je založený na podväzkovom stehu, ktorý je vhodný na výpočty. Šírka jednej slučky sa klasicky rovná výške dvoch radov, takže je ľahké nakresliť vzor na milimetrový papier a vypočítať slučky a riadky v každom fragmente.

V skutočnosti je postava pletená obvyklým spôsobom, napríklad ako štvorec. A musíte pliesť veľa takýchto prvkov a potom ich spojiť rovnakým háčkovaním. Nie je to ťažké, ale vyžaduje to dôslednosť vo výpočtoch a vytrvalosť..

Háčkovaný patchwork. Pletieme obrus (video)

Háčkovaný pléd v štýle patchwork

Ak je v kuchyni útulná pohovka, skôr alebo neskôr do nej budete chcieť „dať“ aj teplú deku. Dá sa uháčkovať pomocou patchworkovej technológie.

Na vytvorenie takého roztomilého a svetlého patchworkového pléd budete potrebovať:

 • niekoľko pradien priadze rôznych farieb,
 • háčik,
 • schém.

Na priadzu potrebujete vlnené nite alebo bavlnu. Hypoalergénna priadza sa odporúča, ak je deka určená pre dieťa.

Je lepšie vybrať si hank v jasných, šťavnatých farbách. Ako už bolo povedané, nezabudnite, že všetky farebné akcenty musia byť vyvážené. Na ohraničenie štvorcov budúcej prikrývky sú preto potrebné vlákna mliečnej farby, svetlo béžovej, morského piesku alebo svetlo žltej farby.

Prikrývku na kuchynskú sedačku je možné upliesť z vlnených alebo bavlnených nití Prikrývku na kuchynskú sedačku je možné upliesť z vlnených alebo bavlnených nití

Háčkovaný pléd krok za krokom:

 • Najprv je napísaný kruh vzduchových slučiek. Tri nasledujúce vzduchové slučky začnú prvý stĺpec, po ktorom sú pletené 2 stĺpce s háčkovaním.
 • Potom je schéma nasledovná: dve vzduchové slučky – tri dvojité háčkovanie, opakujte to dvakrát a zadaním ďalších dvoch vzduchových slučiek sú konce obrobku spojené.
 • V druhom rade je dôležité uviesť uhly motívu. Preto sú medzi dvojitými háčikmi napísané dve vzduchové slučky.
 • Prázdne miesta predpokladajú rôzne vzorce: niektoré budú mať iba dva riadky, iné – štyri, ako aj šesť, osem a nakoniec desať riadkov.
 • Časti si môžete navzájom háčkovať ľubovoľne, ale je lepšie použiť špeciálnu schému.
 • Najjednoduchšou možnosťou je zmeniť farbu vlákna každé dva riadky pletené..
 • Môžete tiež použiť motívy rovnakej veľkosti..

Ak sú štvorce pre kockované použité rovnako, potom môže byť vnútorná schéma motívu komplikovanejšia než tá, ktorá je opísaná vyššie. V skutočnosti musíte vziať akýkoľvek vzor háčkovaného štvorca, akýkoľvek vzor, ​​ktorý sa vám páči. Farbám môžu zostať tie, ktoré boli použité v pôvodnom produkte, môžete experimentovať. Malá deka pozostáva z dvadsiatich veľkých štvorcov. Na kuchynskú sedačku bude taká deka akurát..

Ako upliesť neobvyklú prikrývku (video)

Patchworkové pletenie v kuchyni – nápady

Pletené položky v kuchyni sú nevyhnutným prvkom pohodlia, ak chcete zriediť geometrickú strohosť kuchynského nábytku..

Skvelou možnosťou môžu byť napríklad pletené koberce do jedálne. Môžu sa nazývať obrúsky, ale skôr sa podobajú malým kobercom. Ich praktickosť nie je taká vysoká, ale dekoratívna funkcia je dokonalá. Na pletenie takýchto kobercov sa nite odoberajú veľmi husto, dokonca až tvrdo, a podľa toho by pletenie malo byť husté. Môžu byť zafarbené širokými pruhmi navzájom prepojenými. Alebo opäť farebné štvorčeky.

Pomocou tejto techniky môžete vyrobiť neobvyklé držiaky na obrúsky. Pomocou tejto techniky môžete vyrobiť neobvyklé držiaky na obrúsky. Pletená pelerína na stoličku zútulní každú kuchyňu Pletená pelerína na stoličku zútulní každú kuchyňu Pomocou techniky patchwork môžete upliesť originálne držiaky na hrnce Pomocou techniky patchwork môžete upliesť originálne držiaky na hrnce Farebné horúce podložky oživia každý interiér kuchyne Farebné horúce podložky oživia každý interiér kuchyne

Okrem toho môžete pliesť technikou patchwork pre kuchyňu:

 • Prikrývky na parapete. Ak chcete, aby bol mäkký a útulný a zároveň dostatočne široký, aby ste naň mohli sedieť so šálkou napareného čaju, pletené prehozy na posteľ budú ozdobou tohto teplého miesta..
 • Poťahy na stoličku. Hlavnou požiadavkou je, aby sa ich farba a vzor prekrývali s najmenej jedným, ale jasným prvkom interiéru kuchyne..
 • Koberec. Možno sa to na prvý pohľad nebude zdať praktické, ale za chladných večerov sa dá dosiahnuť taký mäkký koberec, položte ho pod jedálenský stôl a nohy sú teplé a útulné..
 • Slávnostný obrus. Pletené obrusy rozhodne nie sú každodennou záležitosťou. Vyzerajú však tak autenticky, roztomilo a nežne, že v niektorých prípadoch je lepšie nevyzdvihnúť gizmos..

A z pletených motívov si môžete vyrobiť pohodlné domáce oblečenie, tašky, hračky, rozkošné deky pre deti. Vyšívané ženy dokonca vyrábajú celé súpravy patchwork, ktoré vyzerajú veľmi krásne..

Háčkovaný patchwork. Záves do kuchyne (video)

Pri patchworkovom pletení sa fantázii medze nekladú. Či už je to pletená deka alebo poťah, rovnaká položka môže byť vyrobená v rôznych farbách podľa rôznych vzorov a vzorov. Mnoho remeselníčok nielen skrášlilo svoj domov pomocou patchworkových pletených vecí, ale začalo si zarábať aj pletením na zákazku. Preto môže byť dokonca ekonomicky výhodné vyskúšať si túto modernú techniku ​​s tradičnými koreňmi..

Úspech!

Pôvodné nápady patchworkového pletenia do kuchyne (foto)