Ako variť ryžu – 3 najlepšie spôsoby

Ako uvariť ryžu tak, aby bola drobivá? Správnym receptom môže dosiahnuť účinok zrnko po zrne aj dieťa. Dnes vám ukážeme 3 spôsoby varenia ryže. Kliknite na ten, ktorý potrebujete, a prejdite priamo na čítanie spôsobu záujmu. Alebo pokračujte v čítaní v poradí.

 • Metóda 1. Základný – neprehliadnuteľný a univerzálny recept
 • Metóda 2. „Pilafova metóda“ – najľahší a najchutnejší spôsob varenia drobivej ryže (vhodné pre všetky odrody, najmä pre basmati a jazmín).
 • Metóda 3. „Metóda cestovín“ – ako variť hnedú ryžu bez toho, aby ste sa obťažovali objemom vody.

Už žiadna opečená kôrka, žiadne lepkavé kaše alebo nedovarené zrná. Iba chutná a drobivá ryža! Uvoľnite sa a postupujte podľa našich pokynov krok za krokom.

Metóda 1. Základné

Táto metóda je vhodná na prípravu pravidelnej dlhozrnnej a strednezrnnej ryže. Náš „vzorec“ sa mierne líši od väčšiny receptov na internete, ale verte mi, že to naozaj funguje, ak budete presne dodržiavať všetky pokyny.

 • Napríklad sme uvarili najlacnejšiu dlhozrnnú ryžu, akú sme v obchode našli, a použili sme obyčajnú hliníkovú panvicu s tenkým dnom. Výsledok je vynikajúci!

Budete potrebovať (na 3 porcie): 1 šálku ryže, 1,5 šálky vody, 1/2 čajovej lyžičky soli a plátok masla.

Prísady

Recept:

 1. V hrnci priveďte vodu k varu (so zatvoreným vekom).
 2. Kým sa voda zohrieva, opláchnite ryžu studenou tečúcou vodou a miešajte ju rukami asi 10-15 minút, t.j. kým sa voda nevyčistí. Tým sa odstráni škrob, ktorý z prílohy urobí ryžovú kašu..

 1. Hneď ako voda v hrnci vrie, preložte do nej umytú ryžu, zarovnajte lyžicou a posolte. Ďalej znížte teplo na veľmi nízke (!) A panvicu zatvorte vekom. Koľko ryže by ste mali variť? Nie viac ako 18-20 minút, to znamená, kým sa voda úplne neodparí.

Krok za krokom recept na varenie ryže

 1. Odstráňte ryžu z tepla a držte ju v hrnci so zatvoreným vekom ďalších 10 minút.
 2. Odstráňte veko, do ryže pridajte kúsok masla, premiešajte a podávajte. dobrú chuť!

Sypká ryža

Poznámky:

 • Hnedú ryžu je možné variť rovnakým spôsobom, ale predĺžením času varenia na 35 minút a „kúpeľa“ na 15 minút. V takom prípade musíte vziať dvakrát viac vody ako obilniny.
 • Na varenie najrozmarnejšej okrúhlej ryže použite rovnakú metódu, ale znížte množstvo vody (na 1 šálku ryže vezmite 1 plnú + ďalšiu 1/3 šálky vody) a skráťte čas varenia na 15-16 minút..
 • Varená ryža sa varí najľahšie: stačí ju raz opláchnuť a nestrácať čas „kúpeľom“ (4. etapa). Je pravda, že chuť predvarenej ryže je menej výrazná..
 • Namiesto opláchnutia ryže pod tečúcou vodou ju môžete namočiť do hlbokej misky aspoň v troch vodách, ideálne v 7 vodách..

Metóda 2. Vyprážanie na oleji („metóda pilaf“)

Akýkoľvek druh ryže varenej touto metódou je taký chutný, že sa dá jesť bez akýchkoľvek prísad! Recept je vhodný najmä na varenie aromatických odrôd – basmati a jazmínu..

Budete potrebovať: 1 pohár ryže, 0,5 lyžice soli, 1 polievková lyžica. l olej (maslový, olivový alebo zeleninový), voda.

Recept:

 1. Ryžu opláchnite 10-15 minút pod tečúcou vodou alebo namočte do 7 vôd, aby ste opláchli prebytočný škrob.

Umývanie ryže

 1. V rýchlovarnej kanvici alebo hrnci priveďte vodu do varu. Koľko vody potrebujete? Na basmati použite 2 šálky vody na 1 šálku cereálií, na jazmín a bežné stredne a dlhozrnné odrody – 1,5 šálky vody na 1 šálku cereálií.
 2. V hlbokej panvici alebo v kastróle s hrubým dnom zohrejte olej na strednom ohni, kým jemne nevykysne. Potom ryžu preložíme, osolíme a premiešame. Ryžu smažte ešte asi 2 minúty, kým sa voda zostávajúca po opláchnutí neodparí a nerozpustí v oleji a na dne misky sa neobjaví škrobový film. Nezabudnite cereálie neustále miešať.

Vyprážanie ryže na oleji

 1. Ryžu jemne zalejte vriacou vodou, pokrmy prikryte vekom a znížte teplotu na minimum. Doba varenia ryže by mala byť 18-20 minút (kým sa voda úplne nevstrebe).

Varenie ryže

 1. Odstráňte ryžu z tepla a držte ju bez otvorenia veka ďalších 10 minút. Teraz zostáva už len misku premiešať a podávať.

Jazmínová ryža podľa metódy pilaf

Metóda 3. „Metóda cestovín“ pre hnedú ryžu

Hnedú ryžu je možné variť rovnakým spôsobom, ako je popísaný v metóde 1, ale najľahšie sa to robí pomocou „cestovinovej metódy“..

Ingrediencie (na 3 porcie): 1 šálka ryže, 8 šálok vody, ½ čajovej lyžičky soli a plátok masla.

Recept:

 1. V hrnci priveďte vodu k varu (so zatvoreným vekom).

Vriaca voda

 1. Kým sa voda zohrieva, opláchnite ryžu studenou tečúcou vodou a miešajte ju rukami asi 10 minút, t.j. kým sa voda nevyčistí. Odstráni sa tým škrob, ktorý spôsobuje, že sa obilniny počas varenia lepia..

Umývanie hnedej ryže

 1. Pridajte ryžu do vriacej vody, premiešajte a varte 33 až 35 minút BEZ veka. Ak máte radi mäkšiu ryžu, môžete variť trochu dlhšie..

Varenie hnedej ryže

 1. Vyberte panvicu z ohňa a vypustite vodu cez cedník s jemnou sieťkou, ako keby ste práve uvarili cestoviny, nie ryžu..

Odvodnenie

 1. Po vypustení vody ryžu ihneď presuňte späť do horúceho hrnca, zatvorte vekom a nechajte cereálie „v pare“ ďalších 10 minút..
 2. Nakoniec ryžu osolíme, pridáme olej a premiešame. Pripravený!

Hotová hnedá ryža