מדוע הבית הוא בלגן: כיצד קשורה ההפרעה בחיים עם ההפרעה בדירה?

עומס “כרוני” בדירה לא תמיד קשור לעצלות או לחוסר זמן. פסיכולוגים מבטיחים כי לעיתים קרובות יש לחפש את הסיבה לעומק הרבה יותר: בבעיות פסיכולוגיות או אפילו בהפרעות נפשיות. הבה נבחן את הנפוצים ביותר..

הערכה עצמית נמוכה

אחת הסיבות הבלתי מזיקות ובו בזמן המסוכנות (ותבינו מדוע) לבלגן האינסופי בדירה היא דימוי עצמי נמוך וספק עצמי. כשהוא מפזר דברים סביבו נראה שאדם “מסמן את השטח”, מרחיב את גבולותיו: הנה הוא – אני, אני, שימו לב אלי!

זה קשור אליך אם אתה:

  • חוששים לבקש מהנהג לעצור בתחנה שאתה צריך;
  • לעתים קרובות חזור על שאלתך או דעתך, מכיוון שבפעם הראשונה לא שומעים אותך;
  • לחשוב ששום דבר אינו ראוי וחבל בכל דבר.

מצד אחד, הבעיה הזו ממש לא מסוכנת מדי, מכיוון שהיא זמנית. ברגע שלצעירה חסרת ביטחון יש ג’נטלמן, הבלגן נעלם, וחדר נעים ונקי בא להחליף אותו..

מצד שני, דימוי עצמי נמוך מקלקל את החיים בצורה כזו. אם אתה בעצמך לא רוצה / לא יכול / מפחד לשמוע את עצמך ולהבחין, תן לעצמך מה שאתה רוצה, אז מדוע שאחרים ישימו לב אליך??

למה הבית מבולגן

חוסר תשומת לב

המסר של יצירת כאוס סביבך קצת דומה לזה הקודם, אבל אם אתה מתעמק, הוא שונה לגמרי. כאן, אדם בכוונה, אם כי באופן לא מודע, שומר על בלגן בדירה ובניגוד לנקודה הראשונה, לא ממהר לחסל אותו אם הוא מחכה שמישהו יבקר. במקום זאת, ההיפך הוא הנכון: חשוב שאחרים יראו.

מי שאין לו מספיק תשומת לב (טיפול, אהבה, תמיכה), מבקש להראות לאחרים שיש לו כל כך מעט כוח, זמן, אנרגיה ומשאבים, שאפילו אין לו זמן לבצע את הניקיון..

במקרה זה, הוא אינו זקוק לעזרה; נחוץ הרבה יותר רחמים, אהדה, תמיכה מוסרית, שיכולים להתבטא בשאלות וביטויים שונים:

  • “אתה כנראה עייף מאוד?”
  • “קשה לך לבד, אין לך אפילו זמן לנקות!”

וכו.

בעיני רבים הצורך הפתולוגי הזה ברחמים נראה מפחיד, אך אכן ישנם אנשים הזקוקים לכך. במקרה זה, עדיף גם לפנות לפסיכולוג, כי לעולם אינך יודע מה הסיבה לכך, והיעדר נקודת משען (במילים פשוטות – “כתף חזקה”) יכול להוביל לדיכאון חמור ממושך.

הפרעה בבית

פחד לשחרר את העבר

רבות, במיוחד בנות, מתקשות לשחרר את העבר, וכתוצאה מכך, חפצים ודברים שמזכירים זאת. דוגמה קלאסית לכמיהה ואהבה כזו למשהו היא עצם הנוסטלגיה שמגיעה בזמן הניקיון, ומאלצת אותנו לקרוא מחדש יומנים ישנים, לנסות דברים שלא נלבשו זמן רב..

כתוצאה מכך: ארונות עמוסים, קומת ביניים וחבורה של מיותרים, אך כל כך בלתי נשכחים.

אתה יכול להיפטר מפחד מהעתיד ורצון עז להתעכב בעבר בעצמך. לשם כך עליך לדבוק בכלל של זריקת כל מה שלא היה בשימוש במשך 6 חודשים. לא לבשת את השמלה החמודה הזו במשך שישה חודשים? אל ערימת האשפה! לא תיקנת את השעון תוך 6 חודשים? לזרוק!

וכמובן, אסור להתעכב על כמה אירועים ולהפוך את הזיכרונות למשמעות החיים. גם אירועים מתוקים מדי וגם מרים בלתי נסבלים יכולים לגרום לרצון חסר מעצורים להישאר בעבר, ולכן על כל זה צריך להודות לגורל ולהתחיל לחיות בהווה.

מדוע הבית בלגן (1)

חילוקי דעות בזוג

זו כבר בעיה לשניים, ומעידה על בלגן בחדר השינה..

חדר השינה הוא מקום לשינה, הרפיה, אינטימיות והתגלות עם אדם אהוב. אם חדר השינה לא מנקה, אז הכל במערכת היחסים אינו מתוק כמו שהיינו רוצים. חדר שינה נקי תורם לחידוש מערכות היחסים: בחדר מרווח ומואר האוהבים פתוחים יותר זה לזה, מה שאומר שהקשר נקי וחם יותר..

אם נראה לך שאתה מנקה באופן קבוע, אך חדר השינה עדיין נראה לא נוח, לך עם בעלך (אשתך) לפסיכולוג המשפחה..

בתים הם בלאגן

למחות

מקרה מעניין מאוד שיכול להצביע על בעיות פסיכולוגיות שונות, למשל:

  • טינה כלפי הורים;
  • חוסר נכונות לגדול ולהיפרד (בנפרד) ממבוגרים;
  • יחס מרדני (מחאה) לעולם.

לבעיה זו יש “רגליים שצומחות” מהעבר, כיוון שילדים לא אוהבים לנקות כלל ועושים זאת רק לאחר ויכוחים ארוכים עם הוריהם. בהקשר זה, כניסה לבגרות, יש רצון לעשות, לבסוף, מה שאתה רוצה, ולא מה שאמא שלך דורשת..

לכן, במקרה של טינה נגד הורים, המסר של הבלגן הוא בדרך כלל: “זה המרחב שלי, ואני עושה כאן הכל איך שאני רוצה”..

אם הילד, להיפך, חש חוסר אהבה הורי, הוא מפזר דברים, דוחק בהם באופן לא מודע: “תראי, אמא, כמה זה מלוכלך, עזור לי, דבר איתי, הישאר איתי”..

ולבסוף, השלישית היא גישה מרדנית. זאת בשל אופיו או מזגו של אדם שמטבעו אינו אוהב את הטון הפיקוד ומצב הרוח הציוני. אם הסיבה נעוצה בכך, אדם מושך אליו באופן לא מודע ניקיון פתולוגי, ולכן יכולים להתעורר סכסוכים עקב ניקיון בזוג..

הבית הוא בלגן

פחד מהחדש

בעיית הפחד מהחדש קשורה קשר הדוק לפחד להיפרד מהעבר, אך כאן הדגש הוא על העובדה שאדם כל כך רגיל לחיות את אורח חייו עד שהוא אינו מוכן להיפתח למשהו חדש. ..

פסיכולוגים מקשרים זאת למחזור האנרגיה בעולם. על מנת שאנרגיה חדשה תיכנס לחיים, יש צורך לפנות לה מקום. זה חל על כל התחומים, החל מיחסים אישיים ועד מעבר מהורים לדירתם..

יתר על כן, במקרה זה, אנשים יוצרים לעתים קרובות את הרושם שהם מוכנים ואף צמאים לשינוי. הם עשויים להתלונן על בדידות ארוכה, בעיות בתנועה (“אני לא יכול למצוא דירה מתאימה בשום צורה”), בעוד שמקור ה”עיכוב “החיוני הוא חוסר מקום לאנרגיה..

פחד משינה

הערכה עצמית מוגברת

אולי זו תהיה תגלית עבורך שאנשים בעלי ביטחון עצמי יתר נוטים גם לבלגן. ויש לכך שני הסברים.

ראשית, אהבה עצמית יכולה להגיע לממדים כאלה שאדם אפילו לא חושב שהוא יכול להתכופף לנקות. יש פעילויות מעניינות יותר בשבילו: ליהנות, לפגוש חברים, לדאוג למראה ולתדמית שלו, לטייל, אבל בהחלט לא לסדר ארונות ולשטוף כלים.

שנית, לאנשים כאלה יש אולי חדרים נקיים בחדריהם, אך ארונות ומגירות הם מבוך של ממש. נשים וגברים בעלי ביטחון עצמי מוגזם מנסים לעשות רושם נעים על מי שעלול להגיע לדירה שלהם בטעות (או לא)..

ריהוט מפואר, ריהוט עץ מלא יקר, פנים שנבחרו בטוב טעם – זוהי סיבה נוספת להאזין למילים מחמיאות, אך ארון בגדים או שידה ארוזים עד אפס מקום יישארו מוסתרים מעיניים סקרניות ובשום אופן לא יקלקלו ​​את הרושם של המארחת..

קונפליקט פנימי

למען האמת, לא יהיה קל למצוא אדם ללא קונפליקט פנימי אחד. כולם צריכים לבחור: לעזוב מערכת יחסים חולה או להמשיך לסבול עם אדם לא אוהב אך אהוב, לסבול את תעלולי הממונים עליהם או להחליף מקום עבודה.

הכאוס הנצחי בדירה מעיד על קונפליקט פנימי “כרוני”. אם אדם אינו מסוגל למצוא את מקומו של כל דבר, אין סיכוי שהוא יצליח לקבל החלטות רציניות יותר ללא עזרה מבחוץ..

הבלחות אינסופיות, חיפושים, ספקות – זה מה שאופייני לאנשים כאלה. ולמרבה הפלא, ניקיון יכול לעזור להתמודד עם קונפליקט פנימי. לומד לשים דברים במקומם, אדם לומד לקבוע לעצמו משימות, להפיץ את עדיפותם ולהתחיל לפתור אותם.

בעיות הזמנה מתחילות בהזמנה בבית..

פחדים מהעולם החיצון

יש אנשים מופנמים: הם מעדיפים בדידות על פני חברות רועשות, ערבים שקטים בטלוויזיה על פני פגישות עם חברים. הם מרגישים כל כך טוב ואף אחד לא מאשים אותם בזה.

אבל יש אנשים כל כך סגורים, סחוטים וסגורים בפני עצמם, שבדרך כלל נמנעים מכל מיני מגעים עם אנשים ובכלל עוזבים את הבית. עבורם הבית הוא מבצר של ממש, קליפה, שהם שואפים להפוך “לחזק” יותר.

הם מקימים סביבו קירות של ספרים, בגדים, זבל, כוסות מלוכלכות, הם מרגישים בטוחים ומנסים לא להכניס אף אחד לעולם שלו ולא לעזוב אותו ללא צורך דחוף..

אֶפִּילוֹג

לנקות או לא זה עניין אישי של כולם, אבל מצד שני, זה נוגע לאחרים. משקי בית שלא יכולים לסבול אי סדר סובלים ובעתיד גם השכנים ייפגעו..

חוסר נכונות לנקות יכול להוביל לתסמונת פליושקין או לתסמונת דיוגנס. אלה כבר לא בעיות פסיכולוגיות, אלא הפרעות נפשיות, המתבטאות בעומס הדירה מהרצפה עד התקרה, ברשלנות ובסירוב לתקשר עם יקיריהן.

כדי למנוע זאת, הקפד לצפות בעצמך ובאהובך, והכי חשוב – אל תשכח לענות לעצמך על השאלה: האם אני אוהב את מה שמקיף אותי בבית?