Ako vyčistiť žehličku zvnútra aj zvonka – 10 domácich spôsobov

Žehličku je potrebné pravidelne čistiť zvonku aj zvnútra:

 • Nádrž na vodu – z vodného kameňa a plesne;
 • Telo – z prachu a nečistôt;
 • Podrážka – zo stôp spálenej látky, hrdze a vodného kameňa.

Z tohto materiálu sa naučíte 10 super efektívnych spôsobov, ako čistiť žehličku doma pomocou nástrojov, ktoré sú vždy po ruke a stoja len drobné..

Ako odvápniť železo – 3 spôsoby

Pri použití vody z vodovodu namiesto destilovanej vody na žehlenie parou sa časom nahromadia minerálne usadeniny v zásobníku a kanáloch na uvoľnenie pary v podrážke žehličky..

 • Ak žehlička zrazu začala uvoľňovať špinavú vodu a škvrny na oblečení, znamená to, že je najvyšší čas odvápniť ju..

Pretože mierka je len vápenatá a horečnatá soľ, musíte na ňu pôsobiť kyselinou. Tu sú dva spôsoby, ako vám pomôcť vyčistiť vnútro žehličky..

Metóda 1. Ako odvápniť železo pomocou octu

Roztok octu a vody, nariedený v rovnakých pomeroch, nalejte do žehličky asi do jednej tretiny nádrže.

Ako odvápniť žehličku octom

Žehličku zohrejte na maximum a nechajte ju vo zvislej polohe 5-10 minút. Majte na pamäti, že v tejto dobe sa bude pravidelne vypínať, ochladzovať a opäť zahrievať na maximum, do tohto procesu nie je potrebné zasahovať.

Ako odvápniť žehličku octom

Ďalej umiestnite pod žehličku nádobu na zber vody a držte zariadenie vodorovne a začnite aktívne uvoľňovať paru stlačením príslušného tlačidla. Výsledkom je, že z otvorov podrážky by mali vytekať hrdzavé kvapky. Pokračujte v uvoľňovaní pary, kým zo žehličky neprestanú vytekať kvapky nečistôt (pozri fotografiu vľavo).

Ako odvápniť žehličku octom

Dávajte pozor, aby ste vypúšťali paru tým, že budete prístroj držať na dĺžku paže, aby ste sa vyhli vdýchnutiu splodín a zápachu octu.

Potom nalejte do žehličky čistú vodu a znova ju zapnite na maximálnu teplotu, aby ste odstránili zvyšky vodného kameňa a octu. Spotrebič opäť držte vodorovne nad umývadlom a niekoľkokrát vypustite paru. Nakoniec jednoducho vypustite vodu a žehliacu plochu a výstupy pary utrite vreckovkou alebo čistou handrou..

Metóda 2. Ako odvápniť železo pomocou kyseliny citrónovej

Malý balíček kyseliny citrónovej (nie viac ako 25 g) rozpustite v 1 pohári teplej vody, kým nebude úplne priehľadný.

 • Ako odvápniť železo kyselinou citrónovou
 • Ako odvápniť železo kyselinou citrónovou

Výsledný roztok nalejte do žehličky predhriatej na maximum a nechajte 5-10 minút “lúhovať”. Potom držte zariadenie vodorovne nad umývadlom a niekoľkokrát z neho uvoľnite paru stlačením príslušného tlačidla, aby z otvorov podošvy vytekala vodný kameň a hrdza. Keď vytiekli všetky nečistoty, vypustite tekutinu zo žehličky, naplňte ju čistou vodou a nechajte prístroj opäť „zapariť“, aby sa odstránili zvyšky vodného kameňa a octu. Paru niekoľkokrát vypustite nad umývadlo a nakoniec podošvu a otvory v nej utrite obrúskom alebo čistou handrou..

Metóda 3. Ako odvápniť železo pomocou „horúceho kúpeľa“

Recenzie na tento spôsob odstraňovania vodného kameňa zo žehličky sú veľmi nejednoznačné, preto sme ho netestovali v praxi, ale môžete skúsiť, či prvé dve metódy problém nevyriešili. Ako si vyrobiť „horúci kúpeľ“ pre podrážku žehličky, pozrite si tento video návod.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob zvolíte na odvápnenie žehličky, po dokončení všetkých procedúr výsledok určite vyskúšajte žehlením svetlej handričky v režime naparovania. Ak žehlička stále vytvára špinavú vodu alebo zanecháva žltkasté škvrny (napríklad z kyseliny citrónovej), musí sa 2-3 krát vyčistiť čistou vodou..

Ako vyčistiť podrážku žehličky – 7 spôsobov

Metóda 1. Ako vyčistiť žehliacu plochu octom

Ocotom môžete odstrániť nielen vodný kameň, ale aj usadeniny uhlíka na podrážke žehličky. Za týmto účelom zmiešajte stolný ocot 1: 1 s vodou. Do výsledného roztoku namočte handričku a utrite ňou podrážku (nemala by byť zahrievaná). Ďalej do roztoku namočte vatový tampón a vyčistite ním otvory na paru..

 • Táto metóda je vhodná na čistenie teflónovej a keramickej podrážky..

Metóda 2. Čistenie podrážok od uhlíkových usadenín sódou

Odolné stopy hrdze, uhlíkových usadenín a vodného kameňa je možné odstrániť pomocou sódy bikarbóny. Zmiešajte 2 lyžičky sóda bikarbóna s trochou vody alebo 9% octu na výrobu pasty. Pastu naneste na mierne zahriatu podrážku a vydrhnite handrou.

Ako vyčistiť žehličku sódou bikarbónou

Metóda 3. Čistenie soľou

Ak chcete vyčistiť špinu od žehličky, posypte soľou papierový / bavlnený uterák alebo fóliu a položte žehličku na horúcu žehličku..

Čistenie žehliacej plochy soľou

V praxi samotná soľ neodstránila stopy po spálenej tkanine, ale po trení handrou špina skutočne zmizla pomerne rýchlo.

Existuje ďalší spôsob, ako vyčistiť žehličku soľou: zahriať ju na minimálnu teplotu, za hrsť soli nasypať do trojnásobnej gázy alebo inej tenkej bavlnenej látky a potrieť jej podrážku.

Čistenie žehliacej plochy soľou

Táto metóda sa nám zdala najjednoduchšia a najefektívnejšia.

Pozrite si tiež materiál: Ako vyčistiť práčku od nečistôt a vodného kameňa v 5 krokoch.

Metóda 4. Ako vyčistiť teflónovú žehličku mydlom na pranie

Žehličku zohrejte na najnižšiu teplotu a žehliacu plochu jemne potrite mydlom na pranie. Mydlo sa začne topiť a zmäkčiť popáleninu. Ďalej stačí podrážku vyčistiť a vyčistiť otvory na uvoľnenie pary vatovými tampónmi alebo špáradlami..

Metóda 5. Ako vyčistiť podrážku žehličky zubnou pastou

Usadeniny uhlíka môžete z žehliacej plochy „vydrhnúť“ bežnou zubnou pastou (mala by byť biela, nie gélová). Z tuby vytlačte malé množstvo pasty a utrite mierne zahriatu podrážku.

Čistenie podrážky žehličky zubnou pastou

Metóda 6. Ako vyčistiť podrážku žehličky peroxidom vodíka (vhodné na teflónovú a keramickou podrážkou)

Navlhčite vatový tampón peroxidom a utrite mierne vyhrievanú podrážku. Na vyčistenie všetkých otvorov použite vatový tampón namočený v peroxidu vodíka..

 • Čistenie žehliacej plochy peroxidom vodíka
 • Čistenie žehliacej plochy peroxidom vodíka

Metóda 7. Odstraňovanie stôp spálených syntetických alebo plastových dielov acetónom (vhodné na čistenie teflónovej a keramickej podrážky)

Jednoducho navlhčite vatový tampón acetónom alebo odlakovačom a utrite všetky problémové oblasti.

Pozrite si tiež materiál: Ako čistiť pohovku a iný čalúnený nábytok doma.

Ďalšie tipy na čistenie a prevenciu

 • Ak ste tkaninu spálili a jej stopy zostali na podrážke, ihneď na znečistenú oblasť priložte bavlnenú tkaninu namočenú v studenej vode. Prudký pokles teploty pomôže odlepiť spálenú tkaninu z kovu.
 • Na čistenie žehliacej plochy žehličky nepoužívajte kovové špongie ani tvrdé kefy, obzvlášť ak má teflónový alebo keramický povlak. Tiež, aby ste zabránili poškriabaniu kovu, nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky..
 • Aby ste obmedzili usadzovanie vodného kameňa a hrdze vo vnútri žehličky, vždy keď je žehlička ešte teplá, vylejte všetku zvyšnú vodu..
 • Na oddialenie odstraňovania vodného kameňa zo žehličky skúste na naparovanie použiť filtrovanú vodu..

A nakoniec navrhujeme pozrieť si užitočné video o tom, ako čistiť žehličku kovovou, keramickou alebo teflónovou podrážkou pomocou ľudových a špeciálnych prostriedkov..