Ako sa navždy zbaviť mole v kuchyni v 5 krokoch

Mory v kuchyni nie sú len lietajúce mole, ale aj ich kukly, larvy a vajíčka..

 • Aby ste škodcov navždy odstránili, musíte s nimi zaobchádzať komplexne – nájsť a odstrániť ohnisko, vyčistiť nábytok / strop, vyhodiť všetko, čo bolo infikované, a spracovať potenciálne infikované produkty..

Potravinové mory sa dodávajú v rôznych druhoch. Najčastejšie v kuchyni v mestskom byte nájdete: múku, o niečo menej často – kakaovú moru (veľmi podobnú šatke) a južnú stodolu (boj s ňou je ťažší ako s ostatnými) . Odkiaľ pochádzajú aj v tých najčistejších kuchynských skriniach??

Fázy rastu mory

 • Drobné, takmer neviditeľné vajíčka končia v kuchyni v obaloch od obilnín, obilnín, paličiek, sušeného ovocia, múky, korenia a iných potravín. Potom sa z nich do týždňa vyliahnu larvy potravinových molí, ktoré sa následne zakuklia a zmenia na mole.

V tomto materiáli nájdete podrobné pokyny o tom, ako sa zbaviť potravinových mole, aké preventívne opatrenia je potrebné urobiť, aby sa zabránilo jeho opätovnému objaveniu a ako zachrániť potraviny, ak je škoda ich vyhodiť..

Krok 1. Hľadanie ohniska a kontaminovaných potravín

Mliečne vajíčka vyzerajú ako malé biele lepkavé zrnká, ktoré vyzerajú ako krupica. Larvy najskôr vyzerajú ako malé belavé červy a potom dorastú do 1,27 cm a majú čierne alebo hnedé hlavy. Ďalším jasným znakom kontaminácie potravín sú pavučiny ako na fotografii nižšie..

Ovsené vločky napadnuté molou

Ovsené vločky napadnuté molou

Aby ste sa zbavili potravinových molí, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je:

 1. Kontrola kuchynských liniek a výrobkov. Skontrolujte všetky zásoby, ktoré sú uložené v kuchynských skriniach – musíte nájsť nielen zdroj, ale aj výrobky už infikované larvami a vajíčkami.
 • Nezabudnite skontrolovať vybalené potraviny, pretože mol ľahko žerie lepenku, fóliu a polyetylén.
 • Zvláštnu pozornosť venujte okrajom viečok plechoviek – môžu mať pavučinu z molice.
 • Nezabudnite, že infekciou môžu byť nielen potraviny, ale aj krmivo pre zvieratá, semená pre vtáky, návnady na rybolov, to znamená takmer všetko, čo nie je uložené v chladničke..
 1. Kontrola stropu. Strop, soklové lišty, okraje tapiet a lustrová základňa. Mora sa rád skrýva v tmavých štrbinách a rohoch..
 2. Kontrola dosiek skriniek. Tu môžete tiež vidieť kukly mory.

Mimochodom, ak máte pochybnosti, či sa vo vašej kuchyni vôbec nachádza mol, alebo povedzme, či ho bolo možné po vyčistení odstrániť, potom v noci skontrolujte miestnosť – dospelí sa zhromaždia okolo horiaceho lustra.

Krok 2. Vykonávame celkové čistenie

 1. Odstráňte zdroj a produkty so zjavnými známkami kontaminácie. Hneď ako zistíte, ktorý výrobok sa stal zdrojom šírenia hmyzu, zabaľte ho pevne do igelitového vrecka a ihneď ho vyhoďte, alebo lepšie spálte..
 2. Dôkladne očistite. Vyprázdnite kuchynské skrinky a vyberte police, potom ich povysávajte a vnútro skrinky, pričom dávajte pozor najmä na rohy a škáry..
 • Vysávač (bez hubice alebo s malou hubicou) utiahne skrytú mole a zabráni tomu, aby v skrini zostali jemné vajíčka. Táto metóda je veľmi účinná, takže ak nemáte vysávač, mali by ste o to požiadať svojich priateľov. Hlavnou vecou po procedúre je vyhodiť vrecko alebo ho zmraziť na 3-4 dni v mrazničke.

Ďalej utrite nábytok octovým roztokom, mydlom na pranie a / alebo špeciálnym repelentom na potravinové mole, napríklad Antimol alebo Raptor.

 1. Umyte všetky nádoby a poháre. To je možné vykonať pomocou octového roztoku alebo mydla na pranie. Nádoby obsahujúce kontaminované potraviny by ste mali zmraziť na 3-4 dni alebo zohriať v mikrovlnnej rúre na 5 minút.
 2. Vysajte strop. Ak nájdete usadenie molí na strope, stropných podstavcoch, vrchoch skriniek, v blízkosti lustra, ako aj pod okrajmi odlepenej tapety, vysajte aj tieto miesta..

Krok 3. Zabíjame dospelých a chystáme pasce

Ako chytiť dospelých, ktorí sa už rozptýlili po rohoch skriniek a kuchýň? Samce (mimochodom, neškodné, ale oplodňujúce samice) je možné chytiť pomocou pasce na lepidlo (foto nižšie). Princíp jeho pôsobenia je jednoduchý – pasca ošetrená feromónom samíc láka samcov a „odchytáva“ ich a bez mužov sa molica, samozrejme, nemôže reprodukovať. Feromónové pasce teda pomôžu zabrániť opätovnému výskytu hmyzu..

Lapač lepidla

Lapač lepidla

 • V internetových obchodoch a obchodoch s chemikáliami pre domácnosť si môžete kúpiť takú pascu za 200-300 rubľov.

Samice budú musieť byť zabité tradičnými metódami – plácačkou na mušky alebo zvinutými novinami, pretože lietajú zle a pomaly, potom to nie je také ťažké..

Krok 4. Manipulácia s potenciálne kontaminovanými potravinami

Vyhodili ste teda pôvodný produkt a výrobky s jasnými známkami kontaminácie a čo robiť so zvyškom spotrebného materiálu, ktorý sa navonok zdá byť čistý alebo mierne znečistený.?

Je tiež najľahšie ich vyhodiť, ale ak chcete, potenciálne kontaminované potraviny môžete zachrániť dvoma spôsobmi:

 • Po preosiatí a vytriedení obilnín, múky alebo iného výrobku ich uchovávajte v mrazničke alebo na balkóne (v zime) najmenej 3-4 dni.
 • Po naliatí výrobku na plech pečte v rúre vyhriatej na 60 stupňov najmenej 40 minút. Pred zahriatím ho samozrejme musíte vyčistiť.

Majte na pamäti, že prvý spôsob spracovania, aj keď je dlhší, zachováva všetky vitamíny a výživové vlastnosti jedla..

Krok 5. Vykonávame prevenciu a ochranu výrobkov

 1. Nové alebo studené / teplé spracované potraviny (vrátane krmiva pre domáce zvieratá) by mali byť umiestnené do sklenených, hrubých plastových alebo kovových nádob / nádob s tesne priliehajúcimi viečkami. To ochráni zásoby pred prenikaním mory a zabráni ich úniku mimo kontajner. Pripomeňme si, že kartón, papier, fóliu a plastové vrecká zožerie ľahko..

Ako správne skladovať potraviny

Ako správne skladovať potraviny

 1. V boji proti moliam v kuchyni je užitočný aj ľudový recept – skladovanie výrobkov s prírodnými repelentmi:
 • S pár bobkovými listami;
 • S lúpaným, ale nie rezaným cesnakom (stačí pár hláv);
 • S pomarančovými šupkami.

Bobkový list na ochranu múky pred molami

Bobkový list na ochranu múky pred molami

 1. Na poličky môžete tiež umiestniť jednu z nasledujúcich položiek: vetvičky levandule, brezové listy, muškáty, palinu, rozmarín, mydlo na pranie alebo silne voňajúce éterické oleje. Vhodný je napríklad jedľový olej, pomocou ktorého môžete navlhčiť vatový tampón a nechať ho v skrini..

Pamätajte si, že tieto ľudové prostriedky odstrašia dospelých mole, čím zabránia kladeniu vajíčok do jedla a na police, ale na larvy nebudú fungovať. Navyše, ak zrazu na poličku s levanduľou položíte balíček kontaminovaných obilnín, larvy molí v ňom nezomrú a motýle, ktoré sa objavia neskôr, sa už nebudú báť zápachu levandule. Preto je potrebné zaobchádzať s domácimi škodcami komplexne..

A trochu viac o prevencii

Nasledujúce tipy vám pomôžu vyhnúť sa opätovnému výskytu mory:

 • Snažte sa neskladovať potraviny dlhšie ako 2-4 mesiace a, samozrejme, neskladujte zásoby, ktoré sú po dátume spotreby..
 • Potraviny, ktoré zriedka používate, skladujte v chladničke.
 • Kupujte suché potraviny v malom množstve, aby ste ich mohli jesť do dvoch mesiacov.
 • Nakupujte potraviny iba od známych výrobcov a kontrolujte kvalitu tovaru v obchode, kedykoľvek je to možné. Pre istotu zmrazte čerstvo kúpené obilniny, cereálie, múku, orechy, sušené ovocie a ďalšie produkty na 3-4 dni (suché).
 • Krmivo pre domáce zvieratá, ako sú semená vtákov alebo krmivo pre rybárov, skladujte mimo kuchyne.