Jasné VŠETKO: 10 spôsobov, ako používať peroxid vodíka vo vašej domácnosti

Neviete si rady s plesňou v kúpeľni alebo neviete, ako odstrániť usadeniny uhlíka z panvice? Hovorme o desiatich možnostiach použitia peroxidu v každodennom živote.

1. Dezinfekcia handier a špongií

Čistiace špongie a handry vytvárajú pri použití obrovské množstvo zárodkov. Ponechaním atribútov na čistenie na dlhú dobu sa vytvorí priaznivé prostredie pre život huby a ďalších škodlivých „priateľov“. Peroxid ich pomôže vyčistiť a predĺžiť životnosť špongií a handier. Je obzvlášť užitočné čistiť železné špongie, ktoré v nich často zanechávajú zvyšky jedla, čím sa vytvára vynikajúci biotop pre mikróby..

Na čistenie špongií a handier je potrebné pripraviť roztok peroxidu vodíka a vody. Tekutiny sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Handry sa umiestnia do nádoby s kvapalinou na 10-15 minút. Potom ich pred použitím dôkladne opláchnite a osušte..

Dezinfekcia handier

2. Umývanie ovocia a zeleniny

Ako viete, voda z vodovodu v Rusku nie je najčistejšia, najmä vo veľkých mestách a na miestach s veľkým znečistením. Roztok peroxidu vodíka pomôže dezinfikovať potraviny. Odstráni škodlivé prvky, dezinfikuje produkt.

Existuje niekoľko možností čistenia. Prvá je s rozprašovačom. Do nej sa naleje peroxidový roztok, posypaný výrobkami. Ďalej musíte spracovať ovocie a zeleninu s octom. Ak chcete zachovať čerstvosť zeleniny a ovocia dlhšie, musíte ich nechať 20 minút v roztoku vodíka a vody. V procese absorpcie do zeleniny alebo ovocia peroxid zničí všetky škodlivé prvky a predĺži životnosť výrobku..

Ovocie

3. Odstránenie uhlíkových usadenín

Zvyšky jedla vo forme uhlíkových usadenín sa tvoria na sporákoch, mikrovlnkách, hrncoch a panviciach. Existuje mnoho spôsobov, ako sa ho zbaviť, a najúčinnejším z nich je použitie peroxidu. Je z nej pripravená špeciálna zmes, ktorá zmyje nečistoty z riadu, príborov, sporákov. Roztok sa pripraví týmto spôsobom: tri kvapky tekutého mydla sa zmiešajú s pol pohárom sódy bikarbóny, pridajú sa dve polievkové lyžice peroxidu.

Všetky prísady sa šľahajú, uvedú do mydlového stavu. Výsledná zmes sa nanesie na nečistoty, nechá sa niekoľko minút. Po trení špinavého miesta železnou špongiou sa zvyšky produktu zmyjú vodou.

Nagar

4. Čistenie kobercov

3% peroxidový koncentrát dokáže z koberca odstrániť odolné nečistoty, ako sú farby, stopy čaju alebo kávy. Potom, čo sa kvapalina dostane na povlak, je potrebné jej prebytok odstrániť obrúskami. Potom – pripravte roztok. Tri polievkové lyžice sódy bikarbóny sa zmiešajú s peroxidom a nalejú do rozprašovača. Tekutinu dobre pretrepte. Potom sa špina na koberci navlhčí výsledným roztokom, trení sa špongiou a nechá sa 20 minút.

Po odstránení nečistôt odstráňte zvyšok výrobku bavlnenou obrúskou alebo uterákom a vysušte sušičom vlasov. Toto miesto môžete posypať suchou sódou a povysávať. To pomôže odstrániť vlhkosť a nepríjemné pachy..

Koberec

5. Dezinfekcia zubných kefiek

Zubné kefky, podobne ako špongie a čistiace handry, sa rýchlo znečistia a zbierajú mnoho škodlivých mikroorganizmov. Aby ste sa ich zbavili a predĺžili životnosť kefy, je potrebné ju vyčistiť, najlepšie raz týždenne. V tejto záležitosti pomôže peroxid. Je potrebné ho naliať do pohára a položiť do neho kefy čistiacou stranou nadol. Štetiny budú čisté do piatich minút. Ďalej ich musíte vytiahnuť a opláchnuť teplou vodou a opláchnuť zvyšky peroxidu. Veľké kefy na koberce je možné čistiť rovnakým spôsobom..

Na zvýšenie účinku si môžete pripraviť krémovú zmes peroxidu vodíka a sódy bikarbóny. Zložky sa zmiešajú a uvedú do kašovitého stavu. Potom sa zubné kefky spracujú s výslednou zmesou. Môžete ich nechať päť minút v miske sódy bikarbóny a peroxidu vodíka. Zvyšky produktu sa umyjú pod teplou vodou.

Čistenie kefy hybridom vodíka

6. Čistenie akvária

Ak sa na stenách akvária objavia riasy alebo iné kontaminanty, účinný spôsob, ako sa ich zbaviť, bude roztok peroxidu vodíka. Pred začatím čistenia je vhodné z akvária odstrániť všetkých obyvateľov a rastliny, ktoré netolerujú peroxid. Množstvo pridaného peroxidu závisí od objemu vody v akváriu. 60 ml stačí na 250 litrov.

Roztok sa pridá do injekčnej striekačky, z ktorej sa nastrieka priamo na riasy alebo kontamináciu. Nečistoty zmiznú vo vode a kyslíku. Do akvária nepridávajte príliš veľa peroxidu, pretože môže zabíjať domáce zvieratá a rastliny..

Akvárium

7. Bieliace veci

Peroxid je známy svojimi bieliacimi vlastnosťami. Aktívne sa používa v textilnom a papierenskom priemysle, pretože dobre bieli tkaninu a dodáva papieru lesk. Vodík môžete použiť aj ako bielidlo doma. V 10 litroch. vody sa pridá štyri polievkové lyžice peroxidu. Plátno sa namočí do roztoku a vylúhuje sa najmenej pol hodiny. Ďalej sa oblečenie perie v práčke.

Bielenie vecí peroxidom vodíka

8. Univerzálny čistič povrchov

Peroxidový roztok môže nahradiť konvenčné čistiace prostriedky na čistenie podláh a iných povrchov. Jeden pohár 3% koncentrátu sa pridá do štyroch litrov vody. Takáto kvapalina je schopná zbaviť povrchov nepríjemného zápachu a baktérií. Možno použiť aj na rezné dosky, riad a pracovné dosky.

Ak zahrejete roztok na 40-50 stupňov, môžete sa zbaviť nečistôt na spojoch dlaždíc v kuchyni, v kúpeľni. Po zahriatí sa kvapalina nanesie na švy a trvá asi pätnásť minút, premyje sa vodou. Rovnaké riešenie pomôže zbaviť sa nečistôt na mramorových povrchoch. Na zvýšenie účinku môžete peroxid zmiešať s múkou. Výsledná kaša sa nanesie na škvrnu a trvá asi 12 hodín, potom sa umyje.

Čistenie povrchov zmesou vodíka

9. Odstránenie plesne

33% roztok peroxidu vodíka pomôže zničiť plesne na stenách. Musí sa zmiešať s vodou v rovnakých pomeroch a pridať do rozprašovača. Kvapalina sa nanáša na povrchy, ktoré boli vystavené plesniam. Po 10-15 minútach je potrebné zmyť zvyšky produktu a čisté miesta dôkladne umyť vodou.

Plesne a peroxid vodíka

10. Dezinfekcia nádob na potraviny

Plastové nádoby s vekom sú skvelé na skladovanie a prepravu potravín. Ale plast má tendenciu absorbovať pachy. Časom sa nádoby stanú nepoužiteľnými práve z tohto dôvodu. Aby sa predĺžila životnosť schránok na obed a zbavila sa nepríjemného zápachu, je potrebné ich pravidelne ošetrovať roztokom peroxidu. Vodík sa zmieša s vodou a nanesie sa na nádobu. Potom sa dôkladne umyje a vysuší..

Kontajnery