9 raňajkových jedál: Ako sa ráno starať o svoju pečeň

Každý deň je jeden z najdôležitejších orgánov stresovaný vplyvom nezdravých potravín, životného prostredia, fajčenia, alkoholu atď. A nie je prekvapujúce, že stav pečene výrazne ovplyvňuje stav celého organizmu. Nesprávna činnosť tohto najväčšieho orgánu spôsobuje chronickú únavu, zlý zdravotný stav, bolesti brucha, tráviace a kožné problémy. Odborníci na výživu odporúčajú nechať pečeň fungovať skoro ráno tým, že si na raňajky vyberiete zdravé jedlá. Zhromaždili sme ich v tomto článku..

1. Olivový olej

Odborníci odporúčajú nahradiť maslo alebo rastlinný olej olivovým. Obsahuje antioxidant vitamín E, ktorý chráni telo a pečeň pred voľnými radikálmi. Sú to: látky vznikajúce pod vplyvom slnečného svetla, cigaretového dymu, znečisteného vzduchu, žiarenia. Práve s radikálmi pečeň každý deň bojuje.

Olivový olej navyše obsahuje látku, ako je oleín. Pomáha zbaviť sa „zlého“ cholesterolu, zlepšuje prekrvenie pečene a regeneruje pečeňové bunky. Lekári odporúčajú bez problémov pridať olivový olej do ovsených vločiek. Olej pomáha telu chrániť aj ďalšie orgány, napríklad mozog pred Alzheimerovou chorobou alebo zachrániť pred rannými kocovinami..

maslo

2. Ovsené vločky

Ovsená kaša, ktorú mnohí nemilovali už od detstva, obsahuje najcennejšie aminokyseliny pre telo a pečeň. Ich neoceniteľnosť spočíva v tom, že lecitín obsiahnutý v ovse jemne odstraňuje toxíny z tela. Komplexné zloženie ovsa je navyše schopné stabilizovať hladinu cukru v krvi a poskytnúť telu užitočné živiny pre pečeň..

Ráno zjesť tanier ovsených vločiek dodá vašej obľúbenej pečeni živiny, ktoré potrebuje pre svoje vitálne funkcie, a pomôže čo najrýchlejšie odstrániť toxíny. Odborníci tiež odporúčajú dávať do kaše olivový olej, nie maslo..

ovsené vločky

3. Grapefruit

Jednou z chutných a zdravých raňajok bude grapefruit. Obsahuje mastné kyseliny. Pomáhajú posilňovať funkciu čistenia pečene od toxínov a škodlivých látok. Citrus tiež obsahuje látku nazývanú naringenin. Je to flavonoid a pomáha obnovovať a liečiť zapálené bunky pečene.

grapefruit

4 vajcia

Kuracie vajcia nájdete na stoloch ráno najčastejšie. Ale nielen kura je dobré pre telo a pečeň. Vajcia akéhokoľvek vtáka znižujú riziko vzniku rakovinových a pečeňových patológií, regenerujú orgánové bunky a predchádzajú poruchám. Komplexné zloženie vajec navyše obsahuje látky, ktoré zlepšujú funkciu odstraňovania toxínov z tela..

Nehovoríme o omelete alebo vyprážaných vajciach, veľkoryso ochutených majonézou alebo omáčkou. Na raňajky sú najvhodnejšie varené vajíčka alebo dusená alebo pečená omeleta..

vajcia

5. Sušené ovocie

Napodiv, pečeň miluje sladkosti. Ale prekrmovanie orgánu čokoládou a inými sladkosťami môže poškodiť iné telesné funkcie. Preto môžu byť nahradené sušeným ovocím, najmä sušenými marhuľami. Znižuje vývoj rakovinotvorných buniek, zabraňuje ich vzniku. Sušené marhule navyše zbavia telo „škodlivého“ cholesterolu, čím sa zníži záťaž pečene..

Sušené ovocie sa dá jesť úhľadne. Do ovsených vločiek sa najčastejšie namiesto cukru pridávajú sušené marhule a hrozienka..

sušené marhule

6. Zlatko

Odborníci na výživu odporúčajú vypiť pohár vody ráno po prebudení. A ak do tekutiny pridáte lyžicu medu, potom bude pohár vody ešte užitočnejší. Med sa už dlho používa ako liek na pečeň a celé telo. Čistí a obnovuje pečeň, odstraňuje toxíny z tela a podporuje trávenie.

Med ráno je obzvlášť potrebný pre ľudí trpiacich vredmi, hepatitídou, cirhózou alebo so zvýšeným namáhaním pečene.

med

7. Káva

Vedci z Nórska vykonali experiment, v dôsledku ktorého zistili, že konzumenti kávy menej trpia problémami s pečeňou. Pri pravidelnom používaní nápoja klesá hladina pečeňového enzýmu GGTP. A so zvýšenou hladinou tejto látky je pečeň zničená. Podľa odborníkov sa káva najlepšie konzumuje s mliekom alebo smotanou..

káva

8. Cesnak

Látky, ktoré sú obsiahnuté aj v malom strúčiku cesnaku, majú priaznivý vplyv na imunitu a zdravie pečene. Cesnak obsahuje látky, ktoré pomáhajú pečeni v procese zbavovania sa toxínov, stimulujú metabolické procesy a zmierňujú zápal. Klinček sa dá prehltnúť celý s vodou, ak vám nechutí cesnak.

cesnak

9. Avokádo

Avokádo má látku, ktorá pomáha odstraňovať z tela „zlý“ cholesterol. Avokádo navyše blahodarne pôsobí na avokádo a uľahčuje fungovanie tohto orgánu, vďaka glutatiónu, ktorý obsahuje..

Exotické ovocie sa najčastejšie strúha a konzumuje ako sendvič. Môžete nájsť mnoho zaujímavých receptov na avokádo ako raňajky.

avokádo