12 pravidiel etikety, ktoré porušujete a ani o tom neviete

Každý deň sa nám stanú desiatky situácií, v ktorých môžeme buď predviesť svoje dobré mravy, alebo rozdať zlú výchovu. Veľa vecí robíme zo zvyku a ani sa nezamýšľame, prečo to robíme. A práve malé detaily vypovedajú o našej úrovni výchovy a znalosti etikety..

Výťah

Muži sa domnievajú, že by bolo dobré nechať ženy, starých ľudí a deti predbiehať, aj keď to tak nie je. Výťah je jedným z predmetov zvýšeného nebezpečenstva, čo znamená, že do neho musí vstúpiť ten, kto je fyzicky najsilnejší. Rovnaké pravidlo platí pre matku a dieťa. Do výťahu vstupuje vždy prvý dospelý a potom dieťa, ktoré ako prvé odchádza..

Čo keď sú vo výťahu dvaja kolegovia? Potom je na prvom mieste ten, kto má najnižšie postavenie, a najdôležitejšia osoba vstupuje do posledného. Ako prvý odchádza z výťahu vždy ten, kto je bližšie k dverám. Tlačidlá stláča človek stojaci vedľa nich, musí sa prichádzajúceho opýtať, aké poschodie potrebuje.

Výťah

Dvere reštaurácie

Muži radi púšťajú ženy dopredu, ale vchod do reštaurácie nie je miestom, kam by mala žena vstúpiť ako prvá, najmä ak ide o nové miesto, kde nikdy nebola. Muž ako zástupca silnejšieho pohlavia by mal na seba vziať všetky riziká, pretože žena, ktorá sa ocitne v neznámom prostredí, sa môže hanbiť alebo ísť zlým smerom, dostane sa do nepríjemnej situácie. Preto by všetky prvé akcie v neznámej miestnosti mal vykonávať muž..

Toto pravidlo platí nielen pre reštaurácie, ale aj pre všetky nové prevádzky..

Rebrík

Nestojí za to nechať ženu ísť dopredu po schodoch, pretože by sa tým dostala do nepríjemnej polohy. Začne sa dvíhať, čím mužovi ukáže svoje nohy a ostatné časti tela, ktoré by nemali byť na úrovni jeho očí. Ak kráča za mužom, bude sa cítiť pokojnejšie a bezpečnejšie..

Šatník

Ak prídete do divadla alebo na koncert, mali by ste poznať prijaté normy správania sa v šatníku, pretože ľudia sú z nich často zmätení. Pri vstupe z ulice muž v prvom rade pomôže vyzliecť svojmu spoločníkovi vrchné oblečenie a až potom sa vyzlečie. Pri odchode z koncertnej siene musíte postupovať presne naopak. Muž najskôr pomôže žene obliecť sa a potom sa na seba oblečie.

“Byť zdravý!”

Zvyk priať vám zdravie, keď váš partner alebo ktokoľvek iný kýchne, je jasným znakom toho, že nepoznáte základnú etiketu. Faktom je, že v čase nevoľníctva boli chorí iba roľníci, pretože žili v jednoduchých podmienkach a nemali prístup k dobrej medicíne. Preto je túžba po zdraví medzi bežnými ľuďmi tak zakorenená a stala sa bežnou..

Vyššie vrstvy spoločnosti ochorievali len zriedka, a ak áno, poskytli im najlepšie služby najlepší lekári. Akákoľvek choroba bola tiež považovaná za znak slabosti, takže bolo jednoducho nedôstojné zamerať sa na ňu. Keď vo vysokej spoločnosti niekto kýchol, nikto si to nevšimol. Všetci predstierali, že sa nič nestalo – to bolo pravidlo dobrej formy.

Poznámky

Keď vidíte blízkeho priateľa, známeho alebo kolegu, ktorý má napríklad nohavice nepochopiteľnej farby, alebo si myslíte, že sa jej priateľka nehodí do novej blúzky, a rozhodnete sa jej to taktne naznačiť, robíte si hrob chyba. Dobre vychovaný človek nikdy nebude komentovať vzhľad inej osoby, aj keď sa mu to zdá nepochopiteľné, alebo si myslí, že to bude pre partnera lepšie. Správnou možnosťou je jednoducho mlčať..

Mnoho noriem etikety je založených na skutočnosti, že človek by nemal strápniť inú osobu, aj keď to považuje za správne. Pripomienkovaním vzhľadu ostatných ich len dajte do nepríjemnej polohy a ukážte svoju zlú zlú výchovu.

Prechod na „vy“

S každým cudzincom, dokonca aj s najmenším, by ste mali hovoriť ako „vy“. Ak má teenager viac ako 12 rokov, nemôžete mu povedať „vy“, nech sa to zdá akokoľvek zvláštne. K prechodu k „vám“ môže dôjsť z iniciatívy niekoho, kto je starší vo veku alebo v pozícii. Napríklad, keď sa stretnú muž a žena, je to žena, ktorá by mala začať prechod na „vy“, ale nie naopak..

Opravte svoj vzhľad na verejnosti

Všetky činnosti zamerané na manipuláciu s vašim vzhľadom by mali byť vykonávané mimo zvedavých očí. Ak maľujete v metre alebo v kancelárii vedľa ostatných kolegov, pred cudzími ľuďmi si upravte oblečenie alebo vlasy – ukazujete svoje zlé správanie. Na tieto akcie by ste mali použiť toaletu alebo iné miesto, kde budete sami so sebou. Maximálne, čo je v spoločnosti dovolené, je potrieť pery obrúskom pri jedálenskom stole.

Pohár na víno

V reštaurácii alebo na večierku ľudia zvyčajne popíjajú víno alebo šampanské, ktoré sa podávajú v pohároch s stopkou. Často môžete vidieť obrázok o tom, ako držia okuliare misa, aj keď je to v zásade nesprávne. Po prvé, ľudia zafarbia sklo svojimi odtlačkami prstov a riad vyzerá špinavo. Za druhé, nápoje sa podávajú a pijú pri určitej teplote a teplo vychádzajúce z rúk nápoj zohreje a zničí celý dojem z neho..

Akýkoľvek pohár, vrátane piva, by mal byť držaný za stopku alebo základňu. Základňa bude najlepšou voľbou, pretože týmto spôsobom môžete pohár držať pevne v ruke bez obáv, že vám spadne alebo sa rozleje obsah. Držaním za nohu riskujete, že neudržíte rovnováhu a dostanete sa do nepríjemnej situácie..

Sedadlá v aute

Najbezpečnejšie, a preto najprestížnejšie sedadlo v aute, je miesto za vodičom. Preto je vždy obsadený ženou alebo osobou s vyšším postavením..

Muž by si mal sadnúť vedľa ženy a pri východe jej podržať dvere a podať jej ruku, aby jej pomohol dostať sa zo salónu. Aj keď má muž šoférovať, žena si stále sadá za neho a na konci cesty sú jej dvere stále otvorené a pomáhajú dostať sa von..

„Držím diétu“ alebo „nepijem“

Oznámiť všetkým pri stole, že držíte diétu, je znakom zlého rodičovstva. Túto okolnosť navyše nemožno použiť ako ospravedlnenie na odmietnutie jedla, ktoré ponúka hosteska. Vždy by ste mali vziať to, čo sa ponúka, a pochváliť kuchára a majiteľa domu. Nie je potrebné jesť ponúkané jedlo. To isté platí pre ponúkaný alkohol. Nie je potrebné hovoriť, že nepijete a prečo sa to stalo. Vezmite si jeden pohár vína alebo akéhokoľvek nápoja, ktorý je odporúčaný, napite sa a odložte..

Dámska taška

Dámska taška sa nezmestí na stoličku a nezostane na kolenách. Ak je to malá spojka, môže byť umiestnená na stôl. Ak ide o hromadnú tašku, mala by byť zavesená na operadle stoličky alebo na háku pripevnenom k ​​stolu. Je tiež dovolené položiť na podlahu veľké vrecia..