10 chýb pri upratovaní bytov, ktorých sa každý dopúšťa

Pri upratovaní bytu mnoho ľudí čelí monotónnosti procesu a zažíva nespokojnosť, keď výsledok nespĺňa očakávania, úsilie a strávený čas. Je to spôsobené niekoľkými chybami, kvôli ktorým sa čistenie stáva predĺženou alebo neúčinnou prácou..

1. Začnite mokrým čistením

Hostiteľka, ktorá začala dávať od podlahy veci do poriadku, sa odsudzuje na zbytočnú prácu. Po utretí políc a vyčistení v horných zónach bude povrch opäť zbierať prach a nečistoty. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť suchý prach z políc a skriniek..

Potom môžete začať čistiť okná a nábytok. Podlahu by ste mali čistiť vlhko až na úplnom konci celého procesu..

Mokré čistenie

2. Ignorujte ťažko dostupné miesta

Ignorovanie ťažko dostupných miest nebude tou najpozitívnejšou službou a bude mať negatívny vplyv na zdravie domácností. Ak sa na neprístupných miestach nachádzajú nečistoty, mali by ste ich okamžite vyčistiť, inak môže hromadenie viesť nielen k zhoršeniu imunity, ale aj k vzhľadu nechcených hmyzích hostí.

Na rýchlejšie umývanie ťažkých miest by ste mali venovať pozornosť špeciálnym zariadeniam, ktoré pomáhajú odstraňovať nečistoty pod pohovkou alebo medzi kuchynskými skrinkami..

Čistenie ťažko dostupných miest

3. Čistite bez rukavíc

Aj ten najmenší kontakt s chemikáliami spôsobuje ťažko opraviteľné poškodenie jemnej pokožky rúk. Rukavice by ste preto mali nosiť pri každom čistení alebo ak plánujete niečo umyť účinnými látkami. Ich cena nie je vysoká, ale zmierni podráždenie pokožky rúk a stratu motivácie na čistenie..

4. Za slnečného dňa umyte okná

Je dobré, keď v deň upratovania svieti za oknom slnko a hostiteľka má dobrú náladu. To však zaručuje vzhľad škvŕn na oknách, pretože kvôli lúčom nie je možné zistiť, či zostali na skle. Je lepšie nechať čistenie okien do zamračeného dňa, inak bude potrebné prácu neskôr znova vykonať.

Umývanie okien

5. Použite jednu handru

V prípade použitia jednej handry na všetky povrchy žena v domácnosti riskuje vytvorenie ideálneho prostredia pre vývoj škodlivých mikroorganizmov. Stojí za to kúpiť niekoľko handier v rezerve a určiť ich určitý počet pre každú izbu alebo povrch..

Odporúča sa distribuovať nielen handry, ale aj vedierka, rukavice, špongie a ďalšie príslušenstvo. Pre väčšie pohodlie môžete pre každú izbu vytvoriť čistiacu súpravu a rozpoznať ju podľa farby alebo inej špecifickej funkcie..

6. Vykonajte čistenie povrchu

Upratovanie sa vykonáva predovšetkým preto, aby členovia domácnosti žili v pohodlnom dome a nenakazili sa rôznymi vírusmi. Majitelia sú často leniví a chýbajú im najdôležitejšie miesta, kde sa hromadia nečistoty, v zhone, aby proces dokončili čo najskôr. Medzi nimi:

  • mäkké hračky a vankúše na pohovku. Musia byť neustále vysávané a pravidelne umývané;
  • zásuvky stolov, v ktorých sa zhromažďuje prach;
  • žalúzie;
  • knihy;
  • listy izbových rastlín;
  • Odpadkový kôš by sa mal umývať raz týždenne..

Ignorovať takéto miesta znamená vytvoriť vynikajúce ekologické prostredie pre vznik nepotrebných stopových prvkov. Na pohodlné čistenie si môžete kúpiť špeciálnu slepú kefu a listy možno postriekať vodou..

Čistenie žalúzií

7. Umývanie stola špongiou na riad

Častou chybou, ktorú robí takmer každá gazdinka, je umývanie umývadla alebo stolu špongiou na riad. Ale akumuluje najviac baktérií a škodlivých prvkov. Zvlášť, ak sa to nezmenilo viac ako týždeň..

Nepoužívajte špongiu na riad ako handru na všeobecné použitie. Na umývanie stolov alebo umývadiel by ste mali zvoliť handru alebo špeciálne obrúsky. Nezabudnite, že čistiaci materiál musí byť dezinfikovaný..

8. Odkladanie upratovania „na víkend“

Mnoho ľudí, ktorí citujú nedostatok času a jednoduchú ľudskú lenivosť, upadajú do pasce, ako odložiť uvedenie vecí na správnu mieru. A to je jedna z najhrubších chýb, pretože v dome sa hromadia hory špinavého riadu, zhluky prachu a škatule so špinavou bielizňou..

Aby ste tomu zabránili, mali by ste si vyhradiť najmenej 20 minút čistenia denne. Je nepravdepodobné, že by výrazne ovplyvnili prácu alebo iné dôležité záležitosti. Poskytnú však dostatočný poriadok v miestnosti a ušetria čas a námahu pri generálnom upratovaní..

Po použití by ste mali umývať riad alebo ho dávať do umývačky riadu a domáce potreby by ste mali dávať na správne miesto. Nebude nadbytočné dávať čisté oblečenie do skrine a špinavé oblečenie do práčky alebo koša na bielizeň..

9. Nesystematické čistenie

Multitasking je dobrý, ale nie na riešenie každodenných problémov. Beh po byte a usporiadanie vecí na viacerých miestach naraz zaručuje rýchlu únavu a upratovanie, ktoré trvá niekoľko hodín. Hostiteľka, ktorá je neustále rozptyľovaná jednou vecou a venuje pozornosť druhej, riskuje nielen únavu, ale aj neúčinné čistenie..

Najlepšou možnosťou by bolo urobiť v dome poriadok podľa určitého systému. Byt môžete rozdeliť na zóny a jednu z nich postupne vyčistiť a prejsť na ďalšiu. Ďalším spôsobom je dať veci najskôr do poriadku na horných miestach a potom umyť podlahy..

Nemali by ste však používať fiktívny systém zakaždým. Bude sa to nudiť a prispeje to k strate záujmu a motivácie v tomto procese. Je potrebné premyslieť si niekoľko možností čistenia a každú z nich postupne použiť..

10. Zabudnite na čistenie práčky

Do práčky sa dostáva nielen špinavá bielizeň, ale aj odumreté kožné bunky, vlasy a špina, zvieracie chlpy. Stáva sa ideálnym prostredím pre vývoj škodlivých baktérií a vírusov. Znečistenie sa usádza nielen v bubne, ale aj na dverách.

Pravidelne čistite bubon sódou bikarbónou, do priehradiek nalejte čistiace prostriedky a utrite dvere. Prečítajte si viac v našom článku: Ako vyčistiť práčku od nečistôt a vodného kameňa v 5 krokoch