DIY shabby chic: ako aktualizovať nábytok

Interiér kuchyne v štýle shabby chic je možné vytvoriť vlastnými rukami Interiér kuchyne v štýle shabby chic je možné vytvoriť vlastnými rukami. Interiér v starom štýle vždy vyzerá veľmi výhodne a neobvykle. A aby ho vytvorili, nie je vôbec potrebné mať veľa peňazí a kupovať drahý starožitný nábytok. Zaujímavý gizmos v štýle shabby chic je možné vytvoriť vlastnými rukami z príborníkov, stoličiek, babičiek a ďalších komôd od starej mamy. Našťastie sa takýto nábytok dá vždy nájsť v blízkosti..

Čo je ošumelý šik

Tento štýl pochádza z Anglicka. A na rozdiel od všetkých ostatných oblastí má dokonca vlastného skutočného tvorcu – návrhárku Rachel Ashwell. Milovala starožitný nábytok, ale ešte viac – dať nábytku nádych ešte staroveku..

Hlavnou črtou ošumelého elegantného nábytku je umelo starnutý povrch. Hlavnou črtou ošumelého elegantného nábytku je umelo starnutý povrch.

Hlavnou črtou nábytku shebi chic je umelé starnutie povrchu. A nie do stavu klasických starožitností, ale mierne – aby nábytok vyzeral ako predmet z 50. rokov minulého storočia. Nábytok v tomto štýle má opotrebované povrchy, ktorými údajne presvitá kresba..

Nábytok v štýle shabby chic sa tiež vyznačuje:

 • ľahkosť,
 • pastelové farby,
 • prítomnosť starých prvkov,
 • konvexný ornament.

Dôležité: Nepleťte si ošumelý šik a provensálsko. Shabby chic je elegantný nábytok. Na jeho výrobu vlastnými rukami sa používajú aj drahé materiály, najmä pokiaľ ide o tkaninu. Na druhej strane pre Provence používajú materiály, ktoré sú lacné a navonok jednoduché. V Provence nemôžete vidieť ruže a anjelov. Ale pre ošumělý šik, to sú obľúbené možnosti dekorácie..

Čo je to shabby chic (video)

Aké farby zvoliť pre nábytok

Ak sa rozhodnete urobiť niečo v tomto štýle, potom musíte vybrať správnu farbu..

Ošumělý elegantný nábytok je možné bezpečne natrieť:

 • Namodralá farba,
 • Všetky pastelové odtiene ružovej,
 • Všetky pastelové a jemné odtiene zelenej,
 • Všetky odtiene bielej – bublinkové, krémové, krémové.

Dôležité: pastelové farby musia byť doplnené jasnými akcentmi, inak bude výzdoba vlastnými rukami nudná. Odporúča sa používať zlacenie, bronzovú farbu, decoupage. Ak si vyberiete obrázky s ružami a anjelmi, potom to nemôžete nechať ujsť.

Hlavnou vecou nie je zakryť nábytok v tomto štýle lesklým lakom. Používajte iba matný lak.

Shabby chic zahŕňa jemné pastelové odtiene ružovej, zelenej, modrej a krémovej. Shabby chic zahŕňa jemné pastelové odtiene ružovej, zelenej, modrej a krémovej. Ošúchaný efekt povrchov sa dosahuje rôznymi spôsobmi Ošúchaný efekt povrchov sa dosahuje rôznymi spôsobmi Modravý nábytok je ideálny pre ošúchaný elegantný štýl Modravý nábytok je ideálny pre ošúchaný elegantný štýl

Potrebné materiály

Na to, aby ste z obyčajnej stoličky, nočného stolíka alebo stoličky vyrobili ošúchaný šik vlastnými rukami, budete potrebovať:

 • olejové alebo akrylové farby vhodných farieb,
 • amoniak,
 • matný lak,
 • škvrna,
 • kefy,
 • penové špongie,
 • brúsny papier,
 • kefa s kovovými štetinami.

Ako starnúť povrch

Existujú tri jednoduché, ale účinné spôsoby:

 • chemické,
 • mechanický,
 • tepelný.

S chemikáliou je nábytok ošetrený čpavkom, škvrnami alebo špeciálnymi lakovými farbami. Amoniak dodáva sivastý kvet, ktorý sa objavuje na starom strome..

Nielen kuchynský nábytok, ale aj pomôcky môžu byť ozdobené v štýle shabby chic Nielen kuchynský nábytok, ale aj pomôcky môžu byť ozdobené v štýle shabby chic

Dôležité: Škvrna sa ľahko používa. Dáva základný tón. Aby ste získali zostarnutý povrch, je potrebné, kým škvrna na niektorých miestach nezaschne, jednoducho ju zmyte vlhkou špongiou, čím vytvoríte poškriabané opotrebované miesta. Potom sa uskutočnil lak a ošumělý šik s vlastnými rukami.

Je veľmi ľahké dosiahnuť efekt starého povrchu pomocou farby a laku na lakovanie. Za týmto účelom je výrobok natretý požadovaným tónom a potom pokrytý bielou farbou. Po vysušení sa produkt nechá prejsť kovovou kefou, aby sa k sebe dostali prechody farby – ako keby bol nábytok niekoľkokrát prelakovaný a staré vrstvy farby presvitali novými. Naneste craquelure lak a znova natrite – objavia sa praskliny, podobné ako odlupujúca sa farba.

Tepelnou metódou je nábytok vyrobený vlastnými rukami ošetrený fúkačom, aby sa objavil textúrovaný vzor.

Dôležité: musíte ho použiť, ak ste si istí svojimi schopnosťami. V opačnom prípade sa nábytok dá ľahko zničiť..

Pri mechanickom nábytku je potrebné povrch nábytku česať kovovou kefou, aby sa vytvorila ilúzia nerovností a staroby. Potom to spracujte brúsnym papierom a rozdrvte, aby z neho nevytŕčali žiadne roztrhané vlákna alebo nepríjemná textúra, ktorá zanecháva triesky – koniec koncov, polostarožitný nábytok je vyrobený vlastnými rukami, a nie skutočne veci na zahodenie.

Môžete použiť jednu z metód alebo kombinovať mechanickú a chemickú.

Ako starnúť ošarpanú elegantnú položku (video)

Decoupage

Na ozdobenie kusov nábytku v tomto štýle vlastnými rukami je najlepšie použiť techniku ​​decoupage.

Najdôležitejšou vecou je vybrať správne témy pre obrázky. Pre ošumělý šik sú ideálne obrazy anjelov v rôznych podobách, všetky druhy ruží a iné jemné kvety. Kde ich môžem získať? – Remeselné obchody teraz predávajú hotové obrázky na decoupage, medzi ktorými nájdete množstvo ruží a anjelov..

Dôležité: Hotové obrázky na decoupage sa dajú ľahko nahradiť improvizovanými prostriedkami – môžete bezpečne používať etikety na víno, obaly na parfumy, obrázky z časopisov, obrúsky s obrázkami.

Decoupage sa aplikuje na veci po príprave hlavného pozadia. To znamená, že nábytok v štýle shabby chic by mal byť už natretý a jeho povrch by mal byť už starnutý do štádia potrebného pre autora myšlienky. A až potom je čas vybrať si miesto pre dekoratívne prvky..

Zdobenie nábytku technikou decoupage veľmi často zahŕňa umelé starnutie povrchov. Zdobenie nábytku technikou decoupage veľmi často zahŕňa umelé starnutie povrchov. Shabby chic štýl, ktorý zahŕňa niekoľko rôznych povrchových techník, robí doplnky mimoriadnymi Shabby chic štýl, ktorý zahŕňa niekoľko rôznych povrchových techník, robí doplnky mimoriadnymi

Pracovný postup:

 • Na vybrané miesta musíte prilepiť obrázky. Na tento účel sa používa lepidlo PVA zriedené vodou. Prilepte samotný obrázok a pripevnite ho na svoje miesto. Obrázok je jemne vyžehlený kúskom látky, aby sa nevytvorili záhyby a bubliny. Môžete chodiť so zriedeným lepidlom a po obrázku,
 • Nechajte obrázky úplne uschnúť,
 • Povrch pokryte lakom, aby bol dekor decoupage odolný voči vplyvom prostredia.

Môžete použiť craquelure lak, ktorý dodá efekt praskania a účinne starne dekupážny vzor. Účinok starého povrchu môžete zdôrazniť nanesením špeciálneho starnúceho vosku po všetkých manipuláciách a zaschnutí laku. Zvýrazní všetky praskliny a urobí ich viditeľnejšími. Na zvýšenie efektu môžete do vosku pridať niekoľko kvapiek tmavej farby..

Lak Craquelure šikovne starne na každom povrchu Lak Craquelure šikovne starne na každom povrchu

Iné efekty

Nábytok v tomto štýle môže byť efektnejší zakrytím nôh alebo koncov bronzovou farbou alebo zlacením. Pomocou rovnakých techník je možné pozlátenie starnúť, čím sa dosiahne dojem, že na niektorých miestach sa už začal odlupovať, čím sa odhalilo hlavné pozadie..

V tomto prípade pôsobia presne podľa rovnakej schémy: najskôr sú nábytkové diely natreté hlavnou farbou a potom je na vysušenú vrstvu nanesené zlacenie alebo bronz. Bez toho, aby sa farba úplne vysušila, sa na niektorých miestach zľahka zotrie mokrou špongiou, čím sa dosiahne priesvitný efekt. Je dôležité robiť všetko opatrne, nie v zhone, aby ste nezmazali príliš veľa farby..

Ušitím pár vankúšov z látky s ružami a ich ležérnym hodením na stoličky a pohovky môžete v miestnosti konečne vytvoriť požadovanú atmosféru..

Ošarpaná kuchyňa – šik (video)

Vytvorenie ošumelého elegantného prostredia je hračkou. Dokonca aj začiatočník môže vyrábať nábytok vlastnými rukami, pretože výrobky z decoupage a maľovania zvládnete veľmi rýchlo. A to nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti a znalosti..

Príklady kuchynského dizajnu v štýle shabby chic (foto)