Nábytok do malej kuchyne – tajomstvá dizajnérov v jednom článku

Vzhľadom na možnosti usporiadania malej kuchyne nie je možné byť prekvapený – ako sa dizajnérom podarí usporiadať toľko nábytku v obmedzenom priestore, čím je celá miestnosť nielen ergonomická, ale aj praktická a krásna? Niekedy v takýchto kuchyniach nájdete dokonca aj pohovku – samozrejme malú, ale celkom priestrannú.

Dizajnový trik – výber farby nábytku, začínajúc farbou stien

Pri výbere nábytku do malej kuchyne používajú profesionáli hlavné tajomstvo – farby aj tvary by mali byť zvolené tak, aby rozšírili miestnosť a vytvárali vizuálnu ilúziu priestrannosti. Ak práve plánujete dizajn a rekonštrukciu kuchyne, majte na pamäti nasledujúce pravidlá pre kombináciu farby stien a farby nábytku na malom priestore.

 1. Je žiaduce, aby v malej kuchyni boli steny svetlé monochromatické alebo s malým nenápadným vzorom – nábytok na takom pozadí vyzerá menej ťažkopádne.

Ľahký nábytok a svetlé steny v malej kuchyni

Nábytok a steny v malej kuchyni

 1. Ak už máte steny zdobené v tmavých farbách alebo máte radi kontrastné kombinácie, potom je lepšie zvoliť nábytok v bielych, béžových, sivých a pastelových odtieňoch..

Tmavé steny - ľahký nábytok v malej kuchyni

Tmavé steny - ľahký nábytok v malej kuchyni

 1. Ak je nábytok aj steny vo vašej kuchyni zariadené v tmavých farbách, nevadí. Získajte veľa miestnych svetiel v pracovných a jedálenských priestoroch a ozdobte okná priesvitnými monochromatickými textíliami.

Osvetlenie v tmavej kuchyni

Rada! Na ďalšie rozšírenie priestoru je možné použiť lesklé predné časti v kombinácii s LED osvetlením.

Pri zariaďovaní nábytku v malej kuchyni nesmiete zabúdať na veľké množstvo zariadení. Aby ste ušetrili využiteľný priestor, mali by ste si kúpiť vstavaný alebo kompaktný spotrebič. Je možné, že potreby vašej rodiny neobsahujú priestrannú chladničku a namiesto tradičnej kuchynky sa rozhodnete umiestniť pohovku a jedálenský kút. Prečítajte si viac o kuchynských rohoch a sedačke v interiéri kuchyne tu.

Rada! Nezabudnite, že okenný parapet je možné použiť aj ako plnohodnotnú pracovnú plochu. Niekedy môže táto časť výzdoby okien dokonca nahradiť stôl v malej kuchyni..

Stolová parapetná doska

Pozri tiež materiál: Kuchynský dizajn 5 m2. metrov od renovácie po výzdobu.

Hlavné pravidlá dizajnérov

Hlavné odporúčania pre výber nábytku pre malú kuchyňu sú tieto:

 1. Dokonca aj masívny nábytok vyrobený vo svetlých a diskrétnych farbách nebude pôsobiť objemne;
 2. Kuchynská súprava je lepšie vybrať si až po strop: na horných policiach skladujte riad pre hostí, kuchárske knihy, ktoré zriedka potrebujete a ďalšie nepodstatné veci, a na dolných – ťažké a veľké hrnce a panvice.

Kuchynská zostava po strop

 1. V náhlavnej súprave sa uprednostňujú lesklé, lesklé, zrkadlové a chrómové povrchy..

Lesklé povrchy náhlavnej súpravy odrážajú svetlo a zväčšujú malú kuchyňu

 1. Zrkadlá na minimálnom priestore pôsobia obzvlášť efektívne – pri prirodzenom aj umelom osvetlení odrážajú svetlo.
 2. Stojí za to uprednostniť vizuálne stručné riešenia, ktoré v skromnej kuchyni nekombinujú viac ako 2 hlavné farby.

Dve aktívne farby v malej kuchyni

 1. Ohromujúci vizuálny efekt vytvoríte, ak sa v kuchyni rozhodnete umiestniť priehľadný nábytok – napríklad sklenený stôl alebo lavice alebo stoličky z priesvitného plastu..

Priehľadné stoličky v malej kuchyni

 1. Možnosti s mnohými malými vnútornými prvkami pôsobia ležérnejšie ako 2-3 veľké kusy nábytku, ktoré môžete umiestniť na miesto. Nemyslite si teda, že sedačka sa do kuchyne nehodí..

sedačka v kuchyni

 1. Minimálne jeden kus nábytku v malej kuchyni by mal byť vysoký, aby viac upozorňoval na hornú časť miestnosti..
 2. Okrúhly stôl pre malú kuchyňu je vhodnejší, pretože v porovnaní so štvorcovým zaberá oveľa menej miesta a nemá rohy, do ktorých by ste mohli omylom zasiahnuť.

Okrúhly stôl v malej kuchyni

 1. Pri výbere pohovky, stolu, lavice alebo stoličky do malej miestnosti by ste mali uprednostniť ľahké konštrukcie, ktoré nepreplňujú priestor.
 2. Skladací a skladací nábytok je skvelý spôsob, ako optimalizovať priestor malej kuchyne..

Skladacie a skladacie stoly

Hlavné prvky nábytku – typy, prevedenie, nuansy

Ako rozmiestniť nábytok v malej kuchyni a umiestniť na obmedzenú plochu pohovku, stôl, stoličky alebo lavice, pracovné plochy a všetko potrebné vybavenie? Na tento účel je vybraná rohová súprava alebo transformačný nábytok, ako aj ďalšie kompaktné a ľahko použiteľné možnosti..

Optimálna zostava nábytku pre malú miestnosť bude:

 1. Rohová sada – kompaktná, malá, s maximálne 3 skrinkami. Je lepšie použiť úzke predĺžené štruktúry, vďaka ktorým sa miestnosť vizuálne roztiahne. Je nainštalovaný jednodielny drez a skrinky sú vybavené posuvnými dverami, nie sklopnými dverami. Spodné podstavce sú zjednotené jednou doskou a v prípade potreby slúžia na umiestnenie vstavaných spotrebičov.

Rohová súprava v malej kuchyni

 1. Ako alternatíva k rohovému nábytku s nástennými skrinkami sa používajú dlhé úzke peračníky. Aby bol interiér lakonický, musíte do rohov miestnosti umiestniť 2 také puzdrá na ceruzky a úplne z nich odstrániť sklopné police..
 2. Ako už bolo spomenuté, je dobré, keď sa ideálna jedálenská skupina pre malú kuchyňu skladá z okrúhleho skladacieho stola a svetlých stoličiek. Barový pult je vhodný aj ako priestorovo úsporný stôl – voliteľne roh.

barový pult v malej kuchyni

 1. Na zvýšenie funkčnosti malého priestoru stojí za to použiť železničné systémy – vertikálne alebo horizontálne. Zábradlie je trubica, na ktorú môžete pomocou háčikov zavesiť police alebo rôzne kuchynské potreby..

Strešné lišty v kuchyni

 1. Skrine by mali mať ergonomické dvere – valčekové, skladacie, posuvné.
 2. Drezový stôl je vybavený vstavanou nádobou, rozdelenou na niekoľko oddelení. To vám umožní umiestniť mnoho užitočných predmetov do predtým nepohodlnej oblasti na vyhľadávanie..
 3. Skrinky so zásuvkami sú doplnené viacúrovňovými podnosmi na drobnosti, čo umožňuje majte v poriadku veľa užitočných maličkostí.

Výber miesta na skladovanie riadu a usporiadanie nábytku

Rozhodli ste sa použiť rozťahovaciu pohovku? Vyberte možnosť s výklenkami, kde môžete skryť zriedka používané objemné jedlá. Na rovnaké účely sú vhodné lavice so sklopnými sedadlami..

Nábytok s ďalším úložným priestorom

Otázku skladovania kuchynského riadu je možné vyriešiť neobvyklým spôsobom – napríklad úpravou veľkého koša pod jedálenský stôl.

košík pod stôl

Miestnosť so zvláštnym šarmom môžete tiež vytvoriť, ak použijete otvorený rohový stojan – na neho sa samozrejme položí iba riad, ktorý bol umytý do lesku a často sa z neho odstráni prach..

Ak je kuchyňa malá, ale široká (alebo je jedálenský kút vytiahnutý z kuchyne), môžete v jej strede urobiť ostrov – môžete tam dokonca vybrať chladničku alebo umývadlo, alebo to zvládnete s otvoreným priestorom. police.

Ostrov v malej kuchyni

Ďalším zaujímavým riešením bude druh kuchyne – v tomto prípade sa rohové rozloženie nepoužije a zásuvky a nástenné skrinky sú namontované pozdĺž rovnobežných stien miestnosti..

Vo všeobecnosti existuje niekoľko typických rozložení pre malé kuchyne:

 1. Nábytkové položky (vrátane pohovky alebo lavičiek) sú umiestnené pozdĺž susedných stien (dvojradové usporiadanie).

dvojradové rozloženie

 1. Umiestnenie nábytku pozdĺž priľahlých stien (v tvare písmena L) – tu sa spravidla používa rohová kuchynská súprava.

Rozloženie malej kuchyne v tvare L

 1. Nábytok je inštalovaný pozdĺž jednej steny (lineárne rozloženie). V tomto prípade sú stanovené priority – najskôr sa nachádza pracovná plocha a potom všetko ostatné. Dlhé úzke lavice budú záchranou pre predĺžené miestnosti, a tradičné stoličky nemusia byť doplnené jedálenským stolom (svoju úlohu môže hrať aj barový pult alebo široký vystužený okenný parapet).

Rada! Ak je priestor veľmi „stlačený“, chladnička a ďalšie objemné položky sa vyberú z kuchyne – možno im vyhradíte miesto na chodbe alebo budete môcť redizajnovať špajzu.

Pozrite sa tiež na materiál: Skladovanie v kuchyni – 17 super efektívnych riešení a hacky do života

Niekoľko ďalších zaujímavých odporúčaní

Priestor nad varnou doskou nikdy nezakrývajú skrinky – toto je miesto pre digestor. Ak nechcete nábytok kaziť pravidelným kontaktom s tukom, vlhkosťou a splodinami, umiestnite ho minimálne 30 cm od sporáka. Zohľadňuje sa aj vzdialenosť medzi hornými a dolnými zásuvkami – podľa odporúčaní špecialistov by mala byť najmenej 600 mm.

Nezabudnite, že v blízkosti pracovných plôch a vstavaných spotrebičov musí byť dostatok miesta na priechod..

Pracovný trojuholník v kuchyni

Rada! Všetky vysoké položky v malej kuchyni sú umiestnené na okrajoch – chladnička, peračníky a podobne. V žiadnom prípade by nemali trhať dosku so sebou..

Priestor môžete vizuálne zväčšiť pomocou zaoblených alebo skosených čiel nábytku, ako aj vtedy, ak použijete pohovku „Spartan“, vysoké barové stoly, stoličky a lavice (kované alebo vyrezávané, s jemnými prvkami bez závažia). Nezabudnite na ergonómia – od myšlienky, že je lepšie odmietnuť pohovku alebo lavice, ak existuje kritický nedostatok miesta. Je lepšie použiť stoličky, ktoré sa dajú v prípade potreby ľahko skryť pod stôl..

Obedová skupina

Malá kuchyňa môže byť útulná, ľahká a pohodlná, ak vyberiete správny nábytok a usporiadate ho v ňom. Je dôležité pristupovať k usporiadaniu hlavného miesta v dome s láskou, inteligenciou a tvorivým nadšením..