Vlastnosti dizajnu kuchyne v Chruščove: robíme interiér štýlovým a racionálnym

Aby ste správne usporiadali nábytok na malej ploche kuchyne, musíte mať nevídanú zručnosť. Aby ste správne usporiadali nábytok na malej ploche kuchyne, musíte mať nevídanú zručnosť. Výzdoba kuchýň v Chruščovových budovách spôsobuje majiteľom bytov bolesti hlavy. Ich rozloženie nie je len nešťastné – robí priestory katastrofálne malými. Zriedka, keď plocha priestorov presahuje 7 metrov. Vybaviť v tomto priestore kuchynskú súpravu, chladničku, sporák a stôl je veľké umenie. Kde začať s opravami a ako usporiadať nábytok v malej kuchynke v Chruščove?

Trochu o rozložení

Malé kuchyne v apartmáne Chruščov majú rozlohu 6 – 7 metrov. Spravidla majú takmer štvorcový tvar, čo uľahčuje vybavenie kuchyne. Klasickým kuchynským projektom v 2-izbovom Chruščove je kuchyňa bez chodby, ktorá ohraničuje obývaciu izbu. V niektorých 3-izbových bytoch v Chruščove sa stretne s mimoriadne nešťastným usporiadaním, keď je vstup do kúpeľa vytvorený zo strany kuchyne. Výsledkom je, že prakticky vypadne celá stena. Ak vezmeme do úvahy, že okenná línia je opačná, ukazuje sa, že v takýchto kuchyniach sú dve krátke steny, pozdĺž ktorých je takmer nemožné umiestniť nábytok bez ohrozenia funkčnosti kuchyne..

Najoptimálnejším typom rozloženia v kuchyni v Chruščove je usporiadanie nábytku pozdĺž stien Najoptimálnejším typom rozloženia v kuchyni v Chruščove je usporiadanie nábytku pozdĺž stien Uhlové usporiadanie pracovnej plochy a modulu so vstavanými spotrebičmi oproti protiľahlej stene ponecháva malý priestor pre jedálenský stôl Uhlové usporiadanie pracovnej plochy a modulu so vstavanými spotrebičmi oproti protiľahlej stene ponecháva malý priestor pre jedálenský stôl Zrkadlo v interiéri malej kuchyne v Chruščove vizuálne rozširuje priestor miestnosti a robí ho oveľa ľahším Zrkadlo v interiéri malej kuchyne v Chruščove vizuálne rozširuje priestor miestnosti a robí ho oveľa ľahším

Kde začať s opravou a výzdobou chruščovskej kuchyne? V prípade neúspešného usporiadania je lepšie vyvinúť kuchynský projekt pre byty Chruščov novým spôsobom a začať prestavbu.

Možnosti prestavby

Uvažujme o hlavných:

  • skombinujte kuchyňu a obývaciu izbu a získajte akýsi ateliér;
  • odstráňte vchod do vane a kombinujte vaňu s kúpeľňou.

Projekt, kde sú z malej kuchyne v chruščovskom byte odstránené ďalšie dvere, je z hľadiska usporiadania nábytku a domácich spotrebičov najoptimálnejší. V dôsledku toho môžete získať ďalšiu stenu, pozdĺž ktorej môžete umiestniť kuchynskú súpravu s pracovnou doskou. Ukáže sa to priamo pred oknom, čo vyrieši aj problémy so osvetlením..

Vytvorenie akéhosi štúdia z kuchyne a obývačky vám umožní získať pohodlný a priestorný kuchynský priestor Vytvorenie akéhosi štúdia z kuchyne a obývačky vám umožní získať pohodlný a priestorný kuchynský priestor

Dôležité: Pri vývoji projektu prestavby by sa malo pamätať na to, že všetky práce na zmene konfigurácie stien musia byť koordinované a schválené príslušnými orgánmi. Ak bola prestavba kuchyne v Chruščove vykonaná už dávno alebo dokonca predchádzajúcim majiteľom bytu, musí byť projekt legalizovaný.

Spotrebiče

Aj keď má kuchyňa všetky steny pre štandardných Chruščovov, stále je na nej málo miesta. Preto existuje pokušenie vziať niečo mimo neho. V Chruščovových budovách je takmer nemožné dať práčku do kuchyne a chladnička sa tam nie vždy hodí. Interiér malej kuchyne v Chruščove bude vyzerať výhodnejšie, ak sa z neho chladnička spravidla vyberie na chodbu alebo do obývačky. Alebo si môžete vybrať malú verziu chladničky a pokúsiť sa ju umiestniť pod pracovnú dosku v skrini..

Vstavané spotrebiče sú optimálne pre malú kuchyňu v Chruščove Vstavané spotrebiče sú optimálne pre malú kuchyňu v Chruščove

Výzdoba miestnosti bude prospešná iba vtedy, ak to urobíte so všetkými domácimi spotrebičmi. V Chruščovovej kuchyni môžete dokonca vybaviť miesto pre umývačku riadu. Najlepšou možnosťou je umiestniť kuchynskú súpravu pozdĺž steny oproti oknu a odstrániť vonkajšiu bočnú stenu smerujúcu do vchodu do kuchyne. Do spodnej skrinky pod pracovnú dosku je možné umiestniť umývačku riadu. Takýto dizajn kuchyne pre malých Chruščov je veľmi kompaktný, praktický a esteticky príjemný..

Dekorácia miestnosti

Dizajn malej Chruščovskej kuchyne je založený na použití svetlých farieb. Bohužiaľ, príliš tmavé farby a silné kontrasty bude potrebné opustiť. Červeno-čierny alebo čierno-fialový dekor samozrejme vyzerá pôsobivo a štýlovo, ale v malej chruščovskej kuchyni bude pôsobiť príliš nevhodne. Navyše, takýto dekor vizuálne ešte viac zmenší priestor malej chruščovskej kuchyne..

Malá kuchyňa vo svetlých farbách je vizuálne vnímaná ako miestnosť s optimálnou plochou Malá kuchyňa vo svetlých farbách je vizuálne vnímaná ako miestnosť s optimálnou plochou Správny výber nábytku a dekoru môže urobiť aj malú kuchyňu štýlovou a sofistikovanou. Správny výber nábytku a dekoru môže urobiť aj malú kuchyňu štýlovou a sofistikovanou. Chladnička, ktorá sa zmestí pod nástennú skrinku, výrazne ušetrí priestor v kuchyni Chladnička, ktorá sa zmestí pod nástennú skrinku, výrazne ušetrí priestor v kuchyni

Preto by mal byť dizajn kuchyne v Chruščove ľahký a vzdušný. Vítané sú všetky odtiene bielej, béžovej, krémovej, kávy s mliekom, svetlé odtiene všetkých farieb. To neznamená, že jasné farby sú úplne zakázané: bez nich bude dizajn kuchyne príliš štíhly. Ale jasné, nasýtené farby by mali byť prítomné vo forme prízvuku, prvku dekorácie. Takýto dizajn kuchyne v Chruščove bude výhodný..

Dôležité: Renovácia kuchyne nie je náročná – je ťažké prísť s originálnymi riešeniami. Zaujímavým dizajnom je vyzdobiť spodnú časť miestnosti mozaikovými dlaždicami a na vrch použiť svetlú tapetu. Výsledkom je praktický a estetický interiér. Malé dlaždice vo veľmi malej kuchyni vyzerajú lepšie ako štandardné veľkosti. Veľké dlaždice so vzorom vizuálne zmenšia priestor a preťažia dizajn.

Okná by mali byť ozdobené svetlými vzduchovými clonami. Ťažké záclony, množstvo detailov, príliš zložité závesy a lambreky vo veľmi malej kuchyni pôsobia smiešne a zužujú priestor. Návrh závesu by mal byť čo najjednoduchší. Klasické a rímske odtiene sú dobré.

Výber nábytku

Kde začať vyberať kuchyňu pre akéhokoľvek Chruščova? V prvom rade potrebujete projekt. Je potrebné presne vypočítať, pozdĺž ktorej steny bude nábytok stáť, kde bude stáť chladnička, či to má byť stôl. Na veľmi malom priestore často nie je dostatok miesta na stôl. Jedáleň v Chruščove je preto buď vytiahnutá z kuchyne, alebo je malá – pre 2 – 3 osoby.

Výsuvný nábytok je ideálnym riešením pri vytváraní interiéru kuchyne v Chruščove Výsuvný nábytok je ideálnym riešením pri vytváraní interiéru kuchyne v Chruščove

Návrh nábytku pre veľmi malú kuchyňu v Chruščove by mal mať svoje vlastné vlastnosti. Rovnako tak nábytok s fasádami sýtych farieb bude v kuchyni nevhodný. Je lepšie venovať pozornosť svetlým farbám, vďaka ktorým bude interiér vzdušnejší..

Pre malých Chruščovov je dôležitá výzdoba kuchyne. Nábytok sa vám páči, ale nie každý sa sem zmestí. Masívne masívne skrinky s množstvom dekoratívnych prvkov len pokazia interiér malých kuchýň, čím sa stanú smiešnymi. Zdobenie v empírovom, rokokovom a palácovom štýle bude pre malé miestnosti príliš ťažké. Tu sú vhodné kuchyne pre byty Chruščov v štýle klasického, etnického, moderného a minimalizmu. Minimalistické povrchové úpravy sú obzvlášť vhodné na využitie priestoru..

V prípade kuchýň tejto veľkosti sa výber nábytku vykonáva podľa nasledujúcich zásad:

  • jednotlivé moduly sú vybrané zo štandardných náhlavných súprav;
  • nábytok je objednaný podľa individuálnych mier;
  • kuchyne pre domácich majstrov pre Chruščova.

Posledné dve možnosti sú niekedy výhodnejšie, pretože vám umožňujú vytvoriť jedinečný interiér a využiť všetky možnosti miestnosti..

Projekt nábytku založený na individuálnych meraniach by mal zahŕňať maximálny počet políc, dlhých skriniek – stĺpikov, regálov. Tieto možnosti nábytku je možné ľahko umiestniť do malej kuchyne. Vertikálne štruktúry vizuálne zväčšujú priestor miestnosti. Množstvo políc zároveň pomáha uložiť viac predmetov..

Pomocou nábytku môžete využiť priestor pri okne, ktoré väčšinou zmizne. Práve tu môžete vyrábať police po obvode okna. V spodnej časti okna môžete vytvoriť skladací stôl, ktorý sa rozkladá iba na večeru alebo obed. To ušetrí miesto, pretože bude možné bezpečne opustiť stacionárny stôl, ktorý jednoducho nie je kam umiestniť..

DIY nábytok sa perfektne hodí do malého kuchynského priestoru DIY nábytok sa perfektne hodí do malého kuchynského priestoru Nábytok na mieru je jedným z najlepších riešení Nábytok na mieru vyrobený na mieru je jedným z najlepších riešení

Barový pult v Chruščove nie je len vhodný – môže urobiť svoj dizajn funkčným. Barový pult je možné bezpečne použiť ako jedálenský kút a ako miesto na vertikálne umiestnenie vecí, najmä riadu. Medzi obývacou izbou a kuchyňou môžete vybaviť barový pult. Môže byť skladací, výsuvný alebo stacionárny. Interiér z toho bude len ťažiť..

Usporiadanie nábytku

Nestačí si vybrať nábytok – musí byť správne umiestnený, čo sa v Chruščovových budovách tak ľahko nerobí.

Stojí za to opustiť pokusy o usporiadanie nábytku v tvare U. Ak zaberáte 3 steny kuchyne, nedá sa vyhnúť pocitu preťaženia a stiesnenosti. Poloha ostrova je nemožná, pretože jednoducho neexistuje miesto.

Môžete použiť iba tu dva spôsoby umiestnenia nábytku:

  1. Pozdĺž jednej steny lineárne;
  2. V tvare L pozdĺž dvoch stien.

S usporiadaním v tvare L sú v rade zahrnuté umývadlo a sporák. Je jednoduchšie umiestniť chladničku k oknu – iba je na ňu dostatok miesta.

Návrh kuchyne v Chruščove (video)

Záver

Ako teda zariadiť kuchyňu v malom Chruščovi? V prvom rade by ste mali spojiť svoju predstavivosť a pokúsiť sa zapojiť každý centimeter. Ale keď experimentujete s umiestnením nábytku, nenechajte sa uniesť experimentovaním s farbami. Tu sú vhodné osvedčené klasické riešenia..

Kuchynský dizajn v Chruščove (interiérová fotografia)