Rozhodnutie, ktorá kuchyňa je lepšia: plastová alebo MDF

Nábytok z MDF do kuchyne s fasádami z dreva alebo plastu má dobrý výkon a atraktívny vzhľad Nábytok z MDF do kuchyne s fasádami z dreva alebo plastu má dobrý výkon a atraktívny vzhľadModerný nábytok z MDF si v našom živote získal veľkú obľubu. Jeho dobrá povesť bola zaistená vysokými výkonnostnými charakteristikami, atraktívnym vzhľadom a dostupnou cenou. Dnes sa sami rozhodnete, ktorý nábytok z MDF si vyberiete: s fasádami z dreva alebo plastu.

Čo je lepšie pre kuchyňu – MDF smalt alebo plast

Ak hovoríme o kuchyni, potom každá žena v domácnosti chce vo svojej „kancelárii“ vidieť všetky podmienky na vytváranie kulinárskych majstrovských diel. Samozrejme si môžete objednať kuchynský nábytok z drahého a masívneho prírodného dreva, alebo si môžete vybrať pohodlnú a praktickú kuchyňu z MDF so smaltovaným, plastovým alebo filmovým poťahom.

MDF nábytok so smaltovanou povrchovou úpravou

Smaltované kuchyne z MDF sú obľúbené pre svoj svieži dizajn a moderný štýl. Ich fasáda niekedy vyzerá neočakávane a originálne, a to ako z hľadiska farieb, tak aj riešení: v jednom modeli sú kombinované farby a dokonca aj efekt chameleóna, perlete a prechodový prechod farieb, možno len lesklý povrch alebo matný svietiť. Technológia lakovania smaltom umožňuje realizovať všetky nápady: na rozdiel od iných spôsobov lakovania je povrch MDF kuchyne so smaltom pokrytý automobilovou farbou v niekoľkých krokoch. Rovnako ako auto, materiál MDF je natretý základným náterom, potom sú nanesené vrstvy farby. Po úplnom zaschnutí sa povrch otvorí lakom a vyleští do jedinečného lesku. Charakteristickou črtou kuchýň z MDF je schopnosť modelovať najneuveriteľnejšie formy fasády: zaoblené, konvexné a konkávne, vlnité, vyjadrujúce individualitu v akomkoľvek štýle..

Smaltovaný kuchynský nábytok z MDF je obľúbený pre svoj pozoruhodný dizajn a moderný štýl. Smaltovaný kuchynský nábytok z MDF je obľúbený pre svoj pozoruhodný dizajn a moderný štýl.

Fasáda z MDF, potiahnutá PVC fóliou

Rozpočtovou možnosťou na zdobenie kuchyne z MDF je tanier pokrytý filmom PFC. Technológia výroby dosiek MDF s PVC je jednoduchá: doska je laminovaná vo vákuovom lise na lepiacej báze. Fasáda je získaná vo viacrozmerných textúrach a farbách: matná a lesklá, imitácia dreva a kameňa, obyčajná. Paleta farieb vám umožňuje vybrať si kuchyne s fóliou pre najsofistikovanejší dizajn klasického alebo moderného interiéru.

Fasáda z MDF, potiahnutá PVC fóliou - lacná možnosť pre dizajn kuchyne Fasáda z MDF, potiahnutá PVC fóliou – lacná možnosť pre dizajn kuchyne

Kuchyňa z MDF s plastom

Kuchyňa z MDF potiahnutá plastom je novým trendom v interiérovej móde. Plast je drahší ako MDF so smaltom alebo PVC fóliou, pretože kombinuje všetky najlepšie vlastnosti smaltu a filmu. Plastová kuchynská fasáda sa vyrába uložením plastu na panel MDF pomocou vysokého tlaku a vysokých teplôt s lemovaním hliníkového profilu alebo hranou z PVC. Plast lepený na MDF je veľmi odolný a spoľahlivý materiál s dlhou životnosťou.

Odpojenie plastu od základne je v zásade nemožné, pretože vďaka technológii výroby fasády sa materiál prakticky „prilepí“ na povrch panelu.

Plast je odolný voči vyblednutiu, teplote a mechanickému namáhaniu. Nevýhody plastu sú podobné nevýhodám MDF smaltu, aj keď v menšej miere. Zachované sú aj odtlačky prstov na lesklom plastovom povrchu. Škvrny sú viditeľné najmä pri umelom osvetlení. Plastovú fasádu je možné ozdobiť prírodným kameňom, drevom, kovom, možno na ňu aplikovať ľubovoľný vzor.

Plast použitý pre kuchyňu z MDF je odolný voči vyblednutiu, teplote a mechanickému namáhaniu Plast použitý pre MDF kuchyňu je odolný voči vyblednutiu, teplote a mechanickému namáhaniu

Kuchynský materiál: plast, film alebo smalt MDF

Skratkový názov MDF znamená jemný zlomok. Materiál sa získava sekaním dreva. Pri jeho výrobe sa nepoužívajú epoxidové živice a fenol, vlákna sa lepia dohromady s lignínom uvoľňovaným z dreva pri jeho zahrievaní. Preto hlavné spojivo nie je syntetické, ale prírodné. To nám umožňuje hodnotiť MDF ako materiál šetrný k životnému prostrediu..

Kuchyne z MDF sú veľmi obľúbené kvôli dostupnej cene a štýlovému vzhľadu. Kuchyne z MDF sú veľmi obľúbené kvôli dostupnej cene a štýlovému vzhľadu.

MDF je veľmi trvanlivý a odolný voči vlhkosti, hubám a mikroorganizmom, čo je obzvlášť dôležité pri výrobe kuchynského nábytku. Podľa svojich charakteristík je MDF oveľa lepšia ako drevotrieska..

Ako základ sa používajú dosky MDF; dekoratívny vzhľad im dodáva smalt, film a plast.

Kuchyne vyrobené z MDF so smaltovaným povlakom sú nenáročné a šetrné k životnému prostrediu: smalt používaný na maľovanie má certifikáty potvrdzujúce jeho spoľahlivosť. Maľovaná kuchyňa z MDF navyše nestráca svoju pôvodnú farbu a tvar, pretože náterový materiál je oveľa hustejší a menej rozmarný ako prírodné drevo. Vlhkosť a zápach v kuchyni sú prvými nepriateľmi akéhokoľvek nábytku, ale MDF so smaltom je absolútne odolný voči ich vplyvu, pretože odolný lak nezasychá a spoľahlivo chráni kachle pred agresívnym prostredím – vysokou teplotou, parou a vodou..

V porovnaní so smaltom je film odolnejší voči čistiacim prostriedkom, takže ho možno bezpečne umývať abrazívnymi špongiami bez obáv z poškodenia povrchu..

Film sa nebojí nárazov a iného mechanického poškodenia, na takú dosku môžete bezpečne položiť kanvicu zo sporáka, pustiť panvicu a omylom sa jej dotknúť ostrým predmetom – povlak nebude trpieť. Kuchynská fasáda z MDF fólie je navyše odolná voči oderu: v priebehu času povlak nestráca svoju textúru a farbu, ak nie je vystavený neustálemu vystaveniu aktívnemu slnečnému žiareniu.

Fasáda, kde je poťahovým materiálom film, má svoju vlastnú nevýhodu – pri zahrievaní vzduchom alebo parou sa film môže odlupovať. Často sa to stáva v skrinkách, pod ktorými je nainštalovaná rúra, rýchlovarná kanvica alebo varná doska. Vzhľadom na túto funkciu môžete kuchyňu s filmovým povlakom dlhodobo prevádzkovať..

Fasáda kuchyne, ukončená MDF s plastom, nikdy nevybledne ani sa zdeformuje. Materiál je odolný voči mechanickému namáhaniu: na plastovom stole môžete rezať zeleninu bez dosky, nechať horúce hrnce – jeho vzhľad nebude ovplyvnený. Ďalšou výhodou bude vzhľad interiéru MDF: dokonalý lesk priťahuje oko a vyzerá výhodne v každej kuchyni.

Ktorú kuchyňu je lepšie vybrať – smalt MDF, film alebo plast

Výrobca kuchyne MDF varuje, že starostlivosť o tento nábytok si vyžaduje opatrnosť, nedovoľuje používať kyseliny a abrazívne látky. Jedno nepríjemné mínus – odtlačky prstov, ktoré pri kontakte zostávajú na nábytku. V továrni je interiér kuchyne z MDF natretý na bielo, čo sa nie každému páči. Rozhodujúcim faktorom, ktorý nie je v prospech tohto nábytku, môže byť tendencia smaltu k mechanickému poškodeniu: spadnutý riad alebo nôž nedopatrením hodený na dosku môže zanechať na krásnom lesklom povrchu čipy a škrabance. Vysoké náklady na kuchyňu z MDF so smaltom kompenzujú krásny vzhľad a možnosť vybrať si farbu pre akýkoľvek kuchynský dizajn.

MDF s PVC fóliou je dobrou imitáciou dreva a iných materiálov pre drahý nábytok a pokiaľ ide o praktickosť a prijateľnú cenu, takáto kuchyňa je v mnohých ohľadoch lepšia ako elitná drevená.

A napriek tomu, ak rozpočet poskytuje možnosť vybrať si medzi tromi druhmi povlakov z MDF, stojí za to zastaviť sa u plastu – tento materiál zhromaždil všetky výhody iných povlakov. Pokiaľ ide o pevnosť, porovnáva sa s tvrdeným sklom alebo zliatinou hliníka, ktorá sa používa aj na dekoráciu fasády. Iba cenu takejto kuchyne možno považovať za významnú nevýhodu. Mimochodom, otázka, ktorá kuchyňa je lepšia – vyrobená z plastu alebo MDF, neznie správne, je lepšie sa zaujímať o to, aký povlak si vybrať fasádu pre kuchyňu z MDF, aby interiér zostal pôvodný pre dlho.

Výber fasády do kuchyne (video)

Kuchyne z plastu a mdf (fotogaléria)