Pôvodné riešenia pre malú kuchyňu: štýl a ergonómia

Riešenia pre malé kuchyne sú večným motorom pokroku Riešenia pre malé kuchyne sú večným pohybovým strojom pokroku Väčšina Rusov nemá takú veľkú kuchyňu, o akej by snívala. Ak nie je príležitosť zvýšiť plochu kuchyne radikálnymi opatreniami (demolácia steny, vytvorenie vnútorného oblúka alebo arkierového okna, odstránenie dverí atď.), Môžete problém vyriešiť s malým úsilím, pomocou všemožných trikov, každého centimetra priestoru a ďalších riešení pre malú kuchyňu.

Malé kuchynské triky

Podľa dizajnérov jednoduchosť, otvorené línie, pokojné farby a dokončovacie materiály podobné textúre pomôžu vytvoriť pocit priestrannosti. Ako si vybrať rozloženie so skromnou oblasťou?

Minimalizmus a funkčnosť

Malá kuchyňa bude zdobená vidieckym, minimalistickým alebo hi-tech dizajnom.

Jedná sa o racionálne a jednoduché riešenie na organizáciu priestoru, pričom sa maximálne zohľadňuje veľkosť miestnosti. Medzi charakteristické črty týchto štýlov patria otvorené police, diskrétna farebná paleta, police až po strop, súvislá pracovná plocha s vekom na umývadle a sporáku..

Ergonómia, pohodlie a funkčnosť sú hlavnými kritériami pre usporiadanie malej kuchyne Ergonómia, pohodlie a funkčnosť sú hlavnými kritériami pre usporiadanie malej kuchyne

Povrchová úprava stien a podláh

Tapety alebo dlaždice, hladké alebo s matným vzorom, čo najviac odrážajú svetlo a vizuálne zväčšujú priestor. Nábytok by mal byť kombinovaný so stenami, takže je lepšie kúpiť si kuchyňu svetlých farieb. Kombináciou chodby alebo inej susednej miestnosti s kuchyňou so spoločnou povrchovou úpravou môžete získať aj efekt priestrannosti. Nezabudnite však, že základné veľké ozdoby a jasné farby priestor vizuálne vyžierajú..

Aby sa monochromatický interiér nezdal príliš nudný, môžete vytvoriť jasný prízvuk vo forme nábytkového kovania, nástenných hodín, obrazov, ovocných váz alebo tienidiel..

Harmonicky zladená podlaha odráža vkus majiteľa kuchyne Harmonicky zladená podlaha odráža vkus majiteľa kuchyne

Farba a textúra podlahy by mala v ideálnom prípade zodpovedať farbe susednej miestnosti. Okrem pokojnej farby vizuálne zväčšia priestor v kuchyni aj ďalšie triky: dlažba, parkety „šikmo“ alebo laminát.

Dvere – „transformátory“

Dvere s klasickými závesmi nie sú najvhodnejším typom pre malú kuchyňu.

Existuje niekoľko optimálnych možností:

 • Odstráňte dvere a usporiadajte oblúk vo dverách;
 • Vymeňte dvere za priesvitný sklenený model;
 • V kuchyni a v kúpeľni nainštalujte posuvné dvere šatníkového typu (je potrebné zabezpečiť priestor pri stene);
 • Skladacie dvere vo forme zásteny alebo akordeónu – ideálne pre úsporu miesta.

Ak nemáte veľa miesta, je tu pre vás klenutá konštrukcia alebo kompaktné dvere akordeónu Ak nemáte veľa miesta, je tu pre vás klenutá konštrukcia alebo kompaktné dvere akordeónu Pre high-tech alebo minimalistickú kuchyňu budú priesvitné dvere harmonickým riešením. Pre high-tech alebo minimalistickú kuchyňu budú priesvitné dvere harmonickým riešením.

Výber nábytku pre malú kuchyňu

Pred klasickými masívnymi náhlavnými súpravami tmavej farby by sa mala uprednostniť malá sklenená alebo plastová konštrukcia. Takýto nábytok nezaťažuje priestor a ponecháva hostiteľke voľný pohyb..

Pri výbere nábytku je dôležité dbať na proporcie: 2 masívne šatníky vyzerajú lepšie ako mnoho malého nábytku, čo vytvára neporiadok.

Originálne návrhy nábytku neštandardného tvaru šetria miesto Originálne návrhy nábytku neštandardného tvaru šetria miesto

Do malej miestnosti zvoľte transformátorový nábytok so zaťahovacími a skladacími časťami. Rozumne by sa mali využívať aj rohy miestnosti. Tu môžete umiestniť umývadlo, peračník alebo rohovú súpravu jedálenského kúta.

Kompetentné osvetlenie

Malé triky s prirodzeným osvetlením vám pomôžu priestor vizuálne upraviť..

Priehľadné svetelné závesy, nábytok s lesklým povrchom, svetlé tóny dekorácie na stenu dodávajú malej kuchyni svetlo a objem.

Dobre navrhnuté umelé osvetlenie vizuálne zväčšuje priestor a dodáva malej kuchyni pohodlie. Najlepšou možnosťou je jasné stropné svetlo; nevytvára drsné tiene. Lampa je umiestnená nad jedálenským stolom a nástenné žiarovky slúžia na bodové osvetlenie pracovného priestoru, ktoré sú „skryté“ pod skrinkami a policami.

Priestor nad chladničkou je možné ergonomicky vyplniť medziposchodím Priestor nad chladničkou je možné ergonomicky vyplniť medziposchodím

Spotrebiče

Aj do najmenšej kuchyne by mala byť umiestnená chladnička, sporák, mikrovlnná rúra a možno aj práčka. Celú túto techniku ​​(okrem plynového alebo elektrického sporáka) návrhári navrhujú skryť za rovnaké predné dvere, umiestniť práčku pod umývadlo, mikrovlnnú rúru – konzoly v optimálnej výške, aby sa nepreplňovali pracovnou plochou. , alebo ho schovať do peračníka.

Môžete použiť kombinovanú rúru, ktorá kombinuje funkcie mikrovlnnej rúry, konvenčnej rúry a varnej dosky.

Je iracionálne zbierať „zbierku“ mixérov, mixérov, mlynčekov na kávu a ďalších rôznych typov malých domácich spotrebičov, ako vo vojenskom sklade – je jednoduchšie kúpiť si multifunkčný kuchynský robot, ktorý zaberá minimum úložného priestoru. Takéto rozhodnutie sa však môže ukázať ako chybné: na všetky elektrické spotrebiče existuje jeden elektrický motor, a ak zlyhá, celý kombajn bude zbytočný. Ideálnym riešením by bolo nákup kombajnu a najbežnejšie používaných elektrických spotrebičov oddelene, aby nedošlo k opotrebovaniu motora..

Vstavané spotrebiče malú kuchyňu až tak veľmi neprepchávajú Vstavané spotrebiče malú kuchyňu až tak veľmi neprepchávajú

Priestor nad chladničkou by tiež nemal byť prázdny. Tu môžete dať televízor, zavesiť šatník alebo policu, umiestniť izbové rastliny.

Úložné systémy

Čím menšia je kuchynská plocha, tým premyslenejšie a originálnejšie je potrebné vytvoriť skladovacie systémy.

Možné riešenia:

 • Nábytok s dverami otvárajúcimi sa nahor;
 • Otvorené police;
 • Krabice pre niekoľko úrovní;
 • Držiaky kolotočov;
 • Háčiky umiestnené nad sporákom na boku skriniek;
 • Magnetický držiak na stenu na nože;
 • Zábradlie;
 • Mezanín a plastová nádoba pod drez na čistiace prostriedky.

Každý centimeter priestoru by mal byť prospešný a vytvárať útulnosť. Každý centimeter priestoru by mal byť prospešný a vytvárať útulnosť.

Módny textil

Pri výbere textilu do kuchyne musíte byť opatrní pri farebnej a veľkej tlači čalúnenia nábytku, uterákov, záclon, mnohých vankúšov a pelerín – príliš veľa dekorov vytvára atmosféru v orientálnom štýle, ktorá vizuálne zmenšuje objem miestnosti..

Vyberte si svetlý a ľahký tyl, závesy alebo rolety. Tieto malé triky zvyšujú množstvo svetla, a preto robia kuchyňu vizuálne priestrannou. Nechať sa unášať jasnými detailmi je nebezpečné – svetlé body je lepšie umiestniť bodovo, aby sa vytvorili akcenty.

Okno bude pôsobiť vyššie a väčšie a kuchyňa bude pôsobiť svetlejšie, ak rímsu zavesíte mierne nad horný okraj okna..

Dĺžka rímsy by mala byť jeden a pol násobkom šírky okna, aby ju záclony otvorili.

Štýlové akcenty

Zrkadlá pomôžu výhodne poraziť malý priestor – ako ozdobu miestnosti alebo súčasť dekorácie skriniek alebo samostatný kus nábytku. Podobný efekt je vytvorený pomocou priehľadných a lesklých doplnkov: vázy, koše na drobnosti, rámy na obrazy a fotografie, tienidlá na lampy..

Triky s umiestnením fotografií, obrazov a iných dekorácií na stenu pomôžu odvrátiť pozornosť od veľkosti miestnosti: ak zavesíte dva prvky kompozície nad seba alebo jeden z nich nad alebo pod stred steny, vizuálne to zvyšuje výšku stropu a napína proporcie miestnosti ako celku.

Brečtan alebo Tradescantia sú najlepšie rastliny do kuchyne Brečtan alebo Tradescantia sú najlepšie rastliny do kuchyne

Izbové rastliny

Malá kuchyňa nie je vhodná pre veľké izbové rastliny (ficus, amstera, diffinbachia) a masívne dekoratívne vysoké vázy s kvetmi. Harmonicky tu budú vyzerať ampelous rastliny s malými okrúhlymi listami (brečtan, tradescantia), ako aj malé kvetináče s orchideami a saintpauliami..

Nápady pre malú kuchyňu (video)

Kuchyňa je úložným priestorom pre rodinný krb. Inšpirácia pre vás pri vytváraní jedinečnej útulnosti v dome, kde bude kuchyňa obľúbeným miestom pre stretnutia celej rodiny..

Úprava malej kuchyne (fotogaléria)