Oprava kuchyne v Chruščove: ako poraziť priestor vlastnými rukami

Rohové rozloženie šetrí využiteľný priestor Rohové rozloženie šetrí užitočný priestor A ich najväčšou nevýhodou sú extrémne malé objemy. To je navyše typické pre dvojizbové aj trojizbové byty v Chruščove. Ako vykonať rekonštrukciu kuchyne, aby sa neutralizovala táto nevýhoda a aby bola táto miestnosť útulná a funkčná?

Na opravu kuchyne v Chruščove, ktorej rozloha je iba 5 metrov štvorcových. metrov je pomerne komplikovaný proces. Zdá sa, že hovoríme o pomerne malej miestnosti, ale práve tu spočíva hlavná ťažkosť..

Je potrebných veľmi málo materiálov, ale aj napriek tomu bude v skromných rozmeroch kuchyne takmer nemožné otočiť sa.

Kde teda začať s rekonštrukciou kuchyne v Chruščove

Chruščovova kuchyňa je malá a stiesnená, ale správne plánovanie môže byť pohodlnejšie Chruščovova kuchyňa je malá a stiesnená, ale správne plánovanie môže byť pohodlnejšie

Rekonštrukciu kuchyne v Chruščove je možné rozdeliť do niekoľkých hlavných etáp:

 1. Všetky práce začínajú úplným uvoľnením miestnosti z nábytku, domácich spotrebičov a inštalatérskych prác. Rozhodne budete musieť odrezať kanalizačné a vodovodné potrubia.
 2. Potom sa odstráni všetka povrchová úprava podlahy, mlyna, ako aj stropu..
 3. Okná a dvere sa odstránia ako posledné, ak sa plánuje ich výmena. Bez ohľadu na to, v ktorom ročnom období sa renovácia vykonáva, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vložiť plastové alebo drevené okno do kuchyne..

Prekvapivo veľa ľudí túži nezávisle vytvoriť projekt dizajnu kuchyne, aj keď existuje niekoľko hotových možností. Malé rozmery chruščovskej kuchyne robia túto úlohu dosť ťažkou. Odporúčame vám použiť hotovú možnosť opravy chruščovskej kuchyne. A nejde tu iba o vonkajšiu atraktivitu, ale o skutočnosť, že takéto hotové kuchyne boli testované viac ako raz, v dôsledku čoho sú veľmi funkčné a pohodlné, čo, ako vidíte, hrá dôležitú úlohu v 5 metrov plochy..

Hlavné kroky

Prestavba v Chruščove bude vynikajúcim východiskom Prestavba v Chruščove bude vynikajúcim východiskom

Po začatí rekonštrukcie kuchyne musíte:

 • Rozhodnite o koncepte opravy;
 • Vypočítajte celkový výkon všetkých elektrických zariadení (je to dôležité presne pri oprave Chruščova);
 • Rozhodnite, či budú všetky práce vykonávané samy alebo so zapojením špecialistov.

Posledná možnosť je najoptimálnejšia. Pretože oprava kuchyne v Chruščove zahŕňa prácu vo veľmi obmedzenom priestore, bude pre skúsených špecialistov, ktorí už majú primerané skúsenosti, jednoduchšie zvládnuť všetky nadchádzajúce úlohy..

Na začiatku rekonštrukčných prác je veľmi dôležité naplánovať si samotnú kuchyňu. V tomto prípade budete musieť vziať do úvahy úplne každý voľný centimeter priestoru, nie obzvlášť pohodlné zásobovanie vodou a plynom, zhoršenie komunikácie.

Usporiadanie nábytku

Ak v akejkoľvek obývacej izbe, nábytok nie je ťažké premiestniť. V prípade Chruščovovej kuchyne je umývadlo úplne viazané na prívod vody, chladnička s mikrovlnnou rúrou – do zásuviek atď..

Pokiaľ ide o budúci dizajn kuchyne, musíte starostlivo zvážiť všetky vlastnosti umiestnenia kuchynského vybavenia. Najmä okenný parapet môže fungovať súbežne ako stôl, mikrovlnnú rúru je možné pripevniť na voľné miesto na stene.

Oprava kuchyne v Chruščove (video)

Aby ste jasne videli, čomu budete musieť počas opravy čeliť, odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video:

Teraz zvážme rôzne možnosti usporiadania kuchyne v Chruščove:

Kombinácia s obývacou izbou

Jedno z riešení leží na povrchu: spojenie kuchyne a obývačky. Toto riešenie má mnoho výhod..

Tie obsahujú:

 • užitočná plocha kuchyne sa rozširuje;
 • môžete vytiahnuť chladničku a jedálenský kút mimo kuchyne, čím sa odľahčí;
 • rozšírenie možností dizajnu.

Medzi nevýhody patrí:

 • šírenie pachov z jedla po byte;
 • oprava sa stáva komplikovanejšou, pretože je potrebná demolácia steny;
 • na legalizáciu je potrebná prestavba.

Dôležité: Malo by sa pamätať na to, že nie je vždy možné kombinovať kuchyňu s obývacou izbou alebo inou miestnosťou. Aby bol podnik úspešný, stena oddeľujúca priestory nesmie byť nosná. Ak je stena nosná, potom ju, bohužiaľ, nemožno zbúrať..

Demoláciu steny je možné vykonať ručne. Bude to vyžadovať vŕtacie kladivo, kladivo, kladivo a určitú fyzickú námahu. V Chruščove môžete múr zbúrať úplne alebo čiastočne.

Podrobné video o tom, ako zbúrať stenu bez zbytočného hluku a s minimom prachu, vám pomôže zoznámiť sa s týmto procesom:

Potom, čo bol múr zbúraný, je potrebné zvážiť ďalšie opravy. Existuje niekoľko možností prestavby, z ktorých každá je zaujímavá. Výber konečného závisí od rozloženia v Chruščove a od osobných preferencií..

Po zbúraní steny môžete vytvoriť jeden priestor a z obývačky a kuchyne urobiť akési štúdio. Toto je najoptimálnejšie riešenie pre dvojizbový alebo trojizbový byt v Chruščove. V tomto prípade sa kuchynská časť rozlišuje pomocou dokončovacích materiálov pomocou tapiet, ktoré sa líšia od tapiet v obývacej izbe, ale sú v súlade s nimi. Alternatívne môžete do oboch miestností použiť jeden typ tapiet, ktoré ich nakoniec spoja do jedného celku.

Spojením kuchyne s obývacou izbou zbúraním steny bude miestnosť priestranná a pohodlná Spojením kuchyne s obývacou izbou zbúraním steny bude miestnosť priestranná a pohodlná

Ďalšou možnosťou je vykonať zónovanie priestorov. Za týmto účelom môžete urobiť pódium zdvihnutím kuchynského priestoru a tým ho zvýrazniť. Pódium je možné vyrobiť aj ručne. V tomto prípade je oprava mierne komplikovaná, ale konečné riešenie bude vyzerať neobvykle a štýlovo..

Vytvorenie klenutej štruktúry je ďalším skvelým spôsobom zónovania miestnosti. Vytvorenie klenutej štruktúry je ďalším skvelým spôsobom zónovania miestnosti.

Oblasť môžete tiež zvýrazniť pomocou osvetlenia a stropu. Neočakávaným a štýlovým riešením by bol strečový strop v kuchyni.

Kuchynskú časť môžete od obývačky oddeliť pomocou barového pultu. Nemusí zaberať celú dĺžku bývalého múru, iba čiastočne blokuje priechod.

V tomto prípade môže barový pult vykonávať niekoľko funkcií naraz:

 • oddeľte kuchyňu od obývačky;
 • slúžiť ako jedálenský kút;
 • slúžiť ako sklad.

Barový pult je možné ľahko vyrobiť ručne. Bude zaujímavé opraviť, kde stena slúži ako základňa stojana – v tomto prípade môže byť čiastočne ponechaná v Chruščove. Stenu môžete rozložiť vlastnými rukami novým spôsobom z tehál – bude to vyzerať nečakane a originálne.

Krátke video s inštaláciou barového pultu najjednoduchšieho dizajnu vám pomôže zistiť, čo je to:

Kuchyňa ako samostatná izba

Nie každý miluje zjednotený priestor. Mnohým gazdinkám sa páči, keď je kuchyňa len kuchyňou. V tomto prípade sa opravy vykonávajú bez demolácie stien..

Aby bola kuchyňa funkčnejšia, budete musieť premýšľať o tom, ako usporiadať nábytok a spotrebiče a čo môžete odmietnuť..

Po opustení niektorých technických zariadení a ďalších štruktúr nábytku pre ne môžete kompaktne umiestniť všetky náležitosti do malej kuchyne Po opustení niektorých technických zariadení a ďalších nábytkových štruktúr pre ne môžete kompaktne umiestniť všetky náležitosti v malej kuchyni Rohový modulárny dizajn pomáha ergonomicky distribuovať využiteľný priestor v malej kuchyni Rohový modulárny dizajn pomáha ergonomicky distribuovať využiteľný priestor v malej kuchyni Zrkadlo v interiéri malej kuchyne vizuálne rozšíri priestor a urobí miestnosť jasnejšou Zrkadlo v interiéri malej kuchyne vizuálne rozšíri priestor a urobí miestnosť jasnejšou

Aby ste uvoľnili miesto v kuchyni, môžete vybrať chladničku. Pretože chodba v Chruščove je vždy malá, jediné miesto, kde ju možno umiestniť, je obývacia izba.

Na optimalizáciu priestoru a využitie každého centimetra plochy je vhodné vyrobiť si stolový parapet, ktorý bude prebiehať pozdĺž okna a zachytávať uhol medzi doskou a stenou, ktorý často zostáva nevyužitý. Mimochodom, ak robíte opravy sami, potom môže byť taká stolová doska použitá ako pracovný priestor alebo jedálenský stôl. Vďaka tomu sa uvoľní miesto a kuchyňa sa nepreplní..

Jedálenský kút v samostatnej verzii v Chruščove v kuchyni nijako nezapadá. Preto je buď stôl prenesený do obývačky, alebo je skladací stôl vyrobený vlastnými rukami. Ak si k tomu kúpite skladacie stoličky, môžete jedálenský kút usporiadať v kuchyni a nenútiť ho nábytkom..

Ďalšou možnosťou zvýšenia plochy v kuchyni je posunutie steny. Ak je byt trojizbový, môžete si dovoliť darovať časť obývačky tak, že k nemu posuniete stenu. Takáto rekonštrukcia je celkom možná, pretože stena medzi kuchyňou a obývacou izbou nie je nosná. To si samozrejme vyžiada prácu, pretože starý múr je úplne zničený a stavia sa nový. Novú stenu je možné vyrobiť zo sadrokartónu alebo penových blokov, čo výrazne urýchľuje a znižuje náklady na prácu. Navyše, takú stenu, ak je to potrebné, je možné ľahko odstrániť..

Odporúčame sledovať video o tom, ako správne rozložiť stenu z penových blokov:

Vylepšenia

Trojizbové byty v Chruščove majú nevhodné rozloženie – vo väčšine bytov so samostatnou kúpeľňou a kúpeľňou je vchod do kúpeľne z kuchynskej strany. To vážne komplikuje umiestnenie nábytku v kuchyni a robí ho ešte menej funkčným..

Preto pri začatí opravy musíte premýšľať o tom, ako opraviť túto chybu v Chruščove. Najsprávnejšou cestou von je skombinovať kúpeľňu s vaňou. Je celkom možné to urobiť sami. Aby ste to urobili, musíte odstrániť stenu medzi kúpeľňou a toaletou. Nie je to nosič, takže tu nie sú žiadne ťažkosti. Dvere do kuchyne musia byť zatvorené a odstránené, čo tiež nie je ťažké. To vám umožní získať ďalšiu stenu v kuchyni, ktorú je možné bezpečne používať umiestnením skriniek pozdĺž nej alebo dokonca umiestnením stola..

Komunikácia v Chruščove je mimoriadne neúspešná. Plynové a kanalizačné potrubia môžu byť od stien vzdialené takmer 7 centimetrov, čím odoberajú užitočný priestor z už aj tak malej kuchyne. Plynovody nemôžete prenášať vlastnými rukami. Ak oprava zahŕňa ich premiestnenie do rohu na rozšírenie priestoru, budete musieť zavolať plynárenskú službu. To samozrejme povedie k finančným nákladom, ale pomôže to urobiť kuchyňu estetickejšou..

Úplnou výmenou starej komunikácie pri rekonštrukcii miestnosti získate spoľahlivú kuchyňu na dlhé roky. Úplnou výmenou starej komunikácie pri rekonštrukcii miestnosti získate spoľahlivú kuchyňu na dlhé roky.

Rovnakým spôsobom je pri začatí opravy potrebné nahradiť zvyšné potrubia plastovými a pokiaľ je to možné, skryť ich v stenách – to je možné v mnohých apartmánoch. Ak sa nemôžete skryť, musíte ich položiť pozdĺž podlahy..

Nábytok v Chruščov

Aby bola kuchyňa čo najpohodlnejšia a nezdala sa malá, musíte starostlivo vybrať nábytok. Headsety a jedálenské stoly s plnou dĺžkou tu nie sú na mieste. Najlepšie je venovať pozornosť malým kuchynským modulom, pričom uprednostňujú vysoké skrinky. Aby ste zväčšili úložný priestor, stojí za to využiť steny na maximum. Preto sú všetky druhy políc v Chruščove ideálnym riešením. A umiestnite ich na všetky steny.

Rovnako tak by bolo dobrou možnosťou skladanie alebo skladanie nábytku. Skladací stôl alebo skladací stôl pomôže ušetriť miesto a zároveň v prípade potreby zorganizuje plný jedálenský kút. Sotva tu bude možné dať mäkký roh, preto by mali byť uprednostňované skladacie stoličky a rôzne transformujúce sa modely.

Skladací stôl nie je ťažké vyrobiť a nainštalovať sami. Toto video vám pomôže podrobne sa zoznámiť s výrobou stola:

Záver

Z kuchýň v Chruščove vždy majiteľov bytov bolí hlava. Ale so správnym prístupom môžu byť aj také malé plochy usporiadané tak, že bývanie v dome sa stane pohodlným a kuchyne budú vyzerať moderne a štýlovo..

Oprava v kuchyni v Chruščove (foto po renovácii)