Dlaždice na zásteru: jednoduché riešenie zložitého kuchynského problému

Zástera je najpraktickejší materiál Dlaždice na zásteru je najpraktickejším materiálom Keramické dlaždice sa najčastejšie uprednostňujú z materiálov použitých na zdobenie kuchynskej zástery. Bude sa hodiť nielen do akéhokoľvek, najsofistikovanejšieho dizajnu miestnosti, ale má aj dôležité vlastnosti. Dlaždice sa neboja škvŕn a striekancov, pretože keramika má dobrú odolnosť voči vlhkosti a vysokým teplotám. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a počas procesu čistenia nie je poškodený chemicky aktívnymi látkami.

Kuchynské obklady – funkčné a krásne

Každá hostiteľka bude súhlasiť s tým, že kuchynská zástera pozdĺž pracovnej plochy je navrhnutá nielen na ochranu stien pred vlhkosťou a sadzami, ale tiež vytvára určitú náladu v interiéri kuchyne. Stačí zmeniť dizajn zástery a celý dizajn už bude vyzerať inak. Takýto trik vám umožňuje transformovať kuchyňu vlastnými rukami bez rozsiahlych opráv a značných nákladov..

Neodporúča sa používať malé dlaždice na zásteru v malej kuchyni, pretože to vizuálne zužuje priestor Neodporúča sa používať malé dlaždice na zásteru v malej kuchyni, pretože to vizuálne zužuje priestor

Pred nákupom materiálu sa musíte rozhodnúť, aký druh dlaždíc do kuchyne potrebujete na zásteru špeciálne pre vás. Musíte jasne poznať veľkosť, dizajn, farbu a predmet obrázku.

Na ozdobu zástery sa najčastejšie vyberá dlaždica 10×10 cm. Obľúbené sú tiež keramické veľkosti 20×20 a 20×30..

Ak viete, ako a chystáte sa položiť dlaždice vlastnými rukami, bude oveľa jednoduchšie rozložiť keramiku na väčšiu plochu..

Pokiaľ ide o dizajn zástery, návrhári ponúkajú rôzne témy dekorov. Môže to byť obyčajné plátno alebo ozdobené rôznymi dekoratívnymi prvkami – kvetmi, ovocím, riadom a dokonca aj vtipnými zvieratami. Takéto prvky pomáhajú vizuálne štruktúrovať priestor pozdĺž pracovnej plochy a rozdeľovať ich na zóny..

Technické vlastnosti keramiky: čo hľadať

Pretože je zástera v zóne vplyvu rôznych škodlivých faktorov, je často vystavená čistiacim prostriedkom, keramické dlaždice na kladenie v kuchyni sa vyrábajú s malou pórovitosťou a pri výrobe sú nevyhnutne pokryté glazúrou. To poskytuje dodatočnú ochranu pred chemikáliami z detergentov. Dávajte pozor na hrúbku dlaždíc, mala by byť 3-4 mm. Balenie musí mať špeciálne označenie „AA“.

Dlaždice dizajn pri zdobení zástery

Kuchynská zástera ako dizajnový prvok okrem svojich užitočných ochranných funkcií nesie aj značné estetické zaťaženie. Vkusne vybrané a zručne rozložené vlastnými rukami kachličky nielen zdobia kuchyňu a stávajú sa pýchou majiteľov bytov, ale môžu z nej urobiť aj útulné miesto pre priateľské stretnutia, intímne rozhovory s príbuznými, stretnutia so susedmi a známymi.

Moderný sortiment kuchynských dlaždíc je zastúpený veľmi široko. Môžete nájsť modely, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou, ako aj textúrou. Moderný sortiment kuchynských dlaždíc je zastúpený veľmi široko. Môžete nájsť modely, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou, ako aj textúrou. Šedé dlaždice vyzerajú celkom neutrálne, a preto budú vyzerať výhodne v dizajne akéhokoľvek kuchynského štýlu. Šedé dlaždice vyzerajú celkom neutrálne, a preto budú vyzerať výhodne v dizajne akéhokoľvek kuchynského štýlu. Veľmi častým riešením je použiť rovnaký model dlaždíc na backsplash aj na dosku Veľmi častým riešením je použiť rovnaký model dlaždíc na backsplash aj na dosku

Aby keramická dlažba splnila vaše požiadavky a požiadavky, musíte poznať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • odtieň dlaždice by mal byť v súlade s farbou tapety alebo kuchynského nábytku;
 • akýkoľvek iný prvok výzdoby v kuchyni by mal byť kombinovaný s farbou dlaždice, či už ide o závesy, panely alebo riad.

Na farbe záleží

Možnosti výberu farby dlaždíc sú obmedzené iba vašou predstavivosťou a tým, ako zapadá do celkového dizajnu kuchyne. Napriek tomu môžete zvýrazniť farby, ktoré sú preferované pri výbere keramiky pre zásteru..

Béžová zásterka na dlaždice

Béžová zástera má všetky výhody bielej zástery - vizuálnu priestrannosť a neutralitu, ale vyzerá Béžová zástera má všetky výhody bielej zástery – vizuálnu priestrannosť a neutralitu, ale vyzerá "ohrievač" a "jemnejšie"

Béžová je najpraktickejšia farba. Pretože moderný dizajn uprednostňuje prírodné materiály alebo podobné textúry, zástera v béžovej kuchyni sa bude dobre hodiť k nábytku podobnému drevu. Harmonicky bude vyzerať farba, ktorá sa líši od všeobecnej farebnej schémy kuchyne o niekoľko tónov alebo odtieňov.

Svetlo ružová

Ak nemáte radi monotónne farby a chcete kuchyni spestriť pomocou kresby, potom je zástera presne tým miestom, kde je možné túto myšlienku realizovať Ak nemáte radi monotónne farby a chcete kuchyni spestriť pomocou kresby, potom je zástera presne tým miestom, kde je možné túto myšlienku realizovať

Svetlo ružová je neutrálna farba. Tento tón je schopný vizuálne zväčšiť miestnosť a táto nevýhoda, ako vidíte, často postihuje kuchyne našich bytov. Odtiene vytvárajú dojem priestoru naplneného svetlom.

biely

Biela zástera je všestranná, pretože je vhodná do kuchyne v absolútne akomkoľvek štýle. Navyše nie je vyberavý na veľkosť kuchyne - bude vyzerať rovnako dobre v malých aj veľkých Biela zástera je všestranná, pretože je vhodná do kuchyne v absolútne akomkoľvek štýle. Navyše nie je vyberavý na veľkosť kuchyne – bude vyzerať rovnako dobre v malých aj veľkých

Biela je univerzálna farba, ktorá sa hodí k akejkoľvek z najnáročnejších farieb kuchynského nábytku. Jedinou nevýhodou bielych dlaždíc je ich znečistená a náročná čistota..

Neštandardné riešenia

Mozaika na zástere vyzerá veľmi neobvykle a štýlovo, ale inštalácia bude trvať veľa času, ak sú dlaždice príliš malé Mozaika na zástere vyzerá veľmi neobvykle a štýlovo, ale inštalácia bude trvať veľa času, ak sú dlaždice príliš malé Pri výzdobe zástery v kuchyni môžete použiť obe kombinácie 2 a 3 farieb. Pri výzdobe zástery v kuchyni môžete použiť obe kombinácie 2 a 3 farieb. Mozaika vyrobená z kombinácie zrkadlových a matných dlaždíc vyzerá obzvlášť sviežo, pretože sa objavila relatívne nedávno. Hlavná oblasť použitia - kuchyne v modernom štýle Mozaika vyrobená z kombinácie zrkadlových a matných dlaždíc vyzerá obzvlášť sviežo, pretože sa objavila relatívne nedávno. Hlavná oblasť použitia – kuchyne v modernom štýle

Ak sa vám monochromatický dizajn zdá nudný a chceli by ste vytvoriť odvážnejší projekt vlastnými rukami, preštudujte si techniky vytvárania kontrastu, mozaiky, panelov. Môžete dať prednosť slínku alebo digitálnej tlači na dlaždice. Dizajn môže kombinovať uniformitu a oku lahodiaci ornament.

Správne zvolená farba dlaždice na zástere by mala byť v harmónii a mala by byť v súlade s inými dekoratívnymi prvkami a vytvárať pocit priestoru naplneného svetlom..

Pri vytváraní originálnej koláže to nepreháňajte s kontrastom, aby ste nevyvolali pocit presýtenia farieb. Mozaika pomôže skryť takú chybu, ako je nerovnosť steny. Ak vás panel priťahuje viac, je žiaduce, aby bola jeho farebná schéma kombinovaná s nábytkom. Nezabudnite, že sa stane prízvukom celkového dizajnu a nie je vôbec potrebné vyberať pre panel kuchynskú tému. Pokojne to môže byť zátišie, morská téma alebo lesná krajina..

Dlaždice Clinker sú jedným z najnovších obľúbených trendov pri výbere dizajnu zástery v kuchyni. Jeho textúra s tehlami vytvára zvláštnu útulnosť a pocit čerstvého muriva. Presne opačný efekt vytvára keramika s fotoelektrickým efektom. Pri digitálnej tlači sa používajú špičkové technológie alebo návrhy v štýle art deco.

DIY majstrovské dielo v kuchyni

Sada základných nástrojov na obkladanie by mala vyzerať asi takto Sada základných nástrojov na kladenie dlaždíc by mala vyzerať asi takto Ak ste odhodlaní rozložiť zásteru v kuchyni vlastnými rukami, pripravte sa na to, čo je v tomto budete potrebovať nasledujúce špeciálne nástroje a materiály:

 • lepidlo na dlaždice;
 • základný náter;
 • dekor;
 • vŕtačka s nadstavcom;
 • hmoždinky;
 • nádoba na lepidlo;
 • škárovacia hmota na kĺby;
 • zubová stierka;
 • ceruzka;
 • korunka na vŕtanie otvorov;
 • špachtľa na nanášanie lepidla;
 • plastové kríže;
 • rezačka alebo brúska na dlaždice;
 • gumová stierka;
 • plochá tyč alebo doska na upevnenie sadrokartónu;
 • úroveň budovy.

Plán vykonávania práce

Ak sa rozhodnete použiť mozaiku na zásteru, potom môžete použiť hotové riešenie Ak sa rozhodnete použiť mozaiku na zásteru, potom môžete použiť hotové riešenie Čím väčšia je dlaždica, tým rýchlejšie bude položená. Čím väčšia je dlaždica, tým rýchlejšie bude položená.

Jeden z najzákladnejších spôsobov kladenia dlaždíc vlastnými rukami sa vykonáva v radoch. Nasledujúci akčný plán pomôže začiatočníkom v tomto odbore zvládnuť túto úlohu:

 1. Starý dokončovací materiál sa odstráni, na stenu sa nanesie čerstvá omietka, povrch sa vyrovná. Ak sú potrebné elektrické zásuvky, položí sa vedenie.
 2. Pomocou úrovne sa urobí značenie, podľa ktorého sa rozložia dlaždice. Za týmto účelom zmerajte 70 – 75 cm od hotovej podlahy a označte čiaru ceruzkou. Stane sa spodným okrajom prvého keramického radu..
 3. Od prvého riadku vyššie je odmeraných 60 – 70 cm, toto je posledný rad horného okraja zástery.
 4. Povrch steny, na ktorú budú položené dlaždice, je natretý základným náterom.
 5. Pozdĺž spodnej línie je pripevnená sadrokartónová doska, ktorá je kontrolovaná úrovňou budovy.
 6. Lepidlo na dlaždice sa pripravuje. Skúsení remeselníci odporúčajú zriediť malé množstvo lepidla, pretože proces murovania trvá dlho a lepidlo sa po určitom čase stane nepoužiteľným.
 7. Naneste lepidlo na stenu na základe plochy 2-3 dlaždíc. Pomocou zubovej stierky urobte v lepidle drážky.
 8. Spodný rad je rozložený. Aby bol medzi dlaždicami krásny rovnomerný šev, používajú sa špeciálne plastové kríže..
 9. Niekedy je potrebné rezať dlaždice, na to používajú rezačku dlaždíc. Tento nástroj môže nahradiť brúsku diamantovým kotúčom.
 10. Ak sú na stene nedostatky vo forme nepravidelností, pre lepšiu priľnavosť môžete lepidlo naniesť priamo na dlaždicu. Drážky sa vyrábajú aj na keramike so zubovou stierkou..
 11. Ak plánujete nainštalovať vývod na zásteru, musíte do dlaždice urobiť otvor. Najprv sa pomocou korunky vyvŕtajú otvory, potom sa dlaždica nanesie na stenu a cez otvory urobím značky ceruzkou, kde by mala byť krabica na výstup.
 12. Po dokončení práce sa dlaždice zotrú zo stôp lepidla..
 13. Po dni musíte vytiahnuť plastové kríže a vyčistiť švy od stôp lepidla. Potom sa vodotesná škárovacia hmota nanesie gumovou stierkou..
 14. Keď je škárovacia hmota suchá, dlažbu je potrebné umyť a utrieť dosucha..

Ak je vaša úroveň znalostí vyššia ako počiatočná, môžete dizajn kuchyne diverzifikovať originálnejším spôsobom inštalácie. Napríklad diagonálne alebo pomocou dlaždíc rôznych veľkostí.

Ako položiť dlaždice na zásteru vlastnými rukami (video)

Ak nechcete ísť do podrobností, odporúčame vám toto video:

Pre tých, ktorí chcú vidieť úplný zoznam diel a odtieňov, odporúčame postupné sledovanie nižšie uvedeného videa:

1. etapa – príprava steny

2. fáza – kladenie dlaždíc

3. fáza – finále

Na čo sa spoľahnúť a kde dôverovať špecialistovi

Ľudia hovoria: práca majstra sa bojí a toto príslovie je pre náš prípad perfektné. A ak také ťažké rozhodnutie, ako je návrh kuchyne, výber stavebných materiálov, nákup dlaždíc na zásteru, musí byť vykonané nezávisle, potom sa pri pokládke keramiky musíte úprimne opýtať: sú vaše vlastné schopnosti a schopnosti natoľko, aby ste sa s tým dokázali vyrovnať, alebo je lepšie pozvať odborníka. Náklady na takúto prácu sa môžu vyplatiť na úkor finančných prostriedkov, ktoré ušetríte pri nákupe potrebného vybavenia na obklady stien..

Dlaždica na zásteru v kuchyni (foto)