Všetko o dizajne kuchyne v ekologickom štýle

Ekologická orientácia moderných interiérov nie je nič iné ako ľudská potreba žiť v harmónii s okolitým svetom bez porušovania prírodných zákonov..

 • To znamená, že pri úprave kuchyne v ekologickom štýle by sa mali používať nielen prírodné materiály, ale aj prírodný obnoviteľný materiál, recyklované a ľahko likvidovateľné. Okrem toho je potrebné vytvoriť podmienky pre rozumnú likvidáciu domového odpadu, ekonomickú spotrebu vody a elektriny..

Ako nemôžeme stratiť svoju známu útulnosť a pohodlie? V tomto materiáli sme predstavili sprievodcu ekologickým štýlom a výber 50 príkladov fotografií, ktoré vám pomôžu naplánovať interiér od začiatku alebo zaviesť ekologické nápady do existujúceho prostredia..

Farebné spektrum

Kuchyňa v ekologickom štýle by mala byť zariadená v jemných prírodných farbách. Interiér sa teda ukáže byť ľahký a vzdušný a krása prírodných textúr bude znateľnejšia..

 • Základné farby sú zvyčajne svetlé: biela, svetlo šedá, béžová.

Biela kuchyňa v ekologickom štýle

Biela farba vizuálne rozširuje priestor, skrýva rozmery nábytku, slúži ako vynikajúce pozadie pre farebné akcenty a prírodné textúry (drevo, kameň atď.)

Biela kuchyňa v ekologickom štýle

 • Pastelové odtiene sa používajú ako akcenty a doplnkové farby, ako aj bohaté, ale nie honosné farby – svetlé a tmavo hnedé, zelené, žlté, modré, terakotové, olivové. Všetky odtiene šedej budú vyzerať obzvlášť štýlovo v kuchyni v ekologickom štýle..
 • Kuchyňa s jedálňou v ekologickom štýle
 • Kuchyňa s jedálňou v ekologickom štýle
 • Kuchyňa s jedálňou v ekologickom štýle

Na navrhovanie ekologickej kuchyne sa neodporúča používať: bohatú červenú, fuchsiovú, čiernu, purpurovú, jasne modrú, pretože v ich prirodzenom prostredí sa zriedka nachádzajú.

Ďalšie podrobnosti nájdete v časti: Farba kuchyne.

Dokončovanie

Dekorácia kuchyne v ekologickom štýle zahŕňa použitie prírodných dokončovacích materiálov.

 • Podlahu je možné dokončiť drevom (drevená podlahová doska, blokové parkety, parketová doska), kameňom, prírodným linoleom (marmoleum), korkom alebo keramické dlaždice. Posledná možnosť je najdostupnejšia a najpraktickejšia.

Príklad rôznych povrchových úprav podláh v ekologickom štýle

Príklad dizajnu kuchyne a obývačky v ekologickom štýle

 • Pri výzdobe stien kuchyne by ste mali používať nielen ekologické, ale aj praktické materiály odolné voči opotrebovaniu. Napríklad papierové tapety v pracovnom priestore nevydržia ani mesiac. Steny však môžu byť natreté vodou disperznou farbou (najekologickejším typom farieb zo všetkých možných), omietkou, ukončené drevenou doskou alebo korkom. Najštýlovejšou možnosťou dekorácie stien je skutočné murivo alebo holé betónové steny..

Čiastočne steny môžu byť ozdobené kameňom alebo stabilizovaným machom.

Stabilizovaný mach v interiéri kuchyne

Stabilizovaný mach je rovnaký prírodný mach, iba spracovaný s glycerínom, vďaka ktorému zostáva jemný a krásny, pričom nevyžaduje zalievanie a svetlo. Takáto fyto-stena môže trvať až 8 rokov.

 • Zástera v kuchyni v ekologickom štýle bude vyzerať skvele v obklade z prírodného kameňa, keramické dlaždice, tvrdené sklo.
 • Pokiaľ ide o dokončenie stropu, neexistuje lepšia možnosť ako tradičné bielenie a maľovanie. Alternatívnou možnosťou je drevený obklad. Strop môžete ozdobiť drevenými stropnými trámami..
 • Je žiaduce, aby okenné rámy, interiérové ​​dvere, soklové lišty, platne boli vyrobené z dreva.

Nábytok

V ideálnom prípade by mala byť eko kuchyňa vybavená nábytkom z:

 • Drevo (vrátane recyklovaného a starého);
 • Preglejka;
 • Ratan alebo vinič;
 • Recyklovaný plast
 • Sklo (presnejšie so sklenenými vložkami);
 • Kameň (napr, stolová doska môže byť vyrobená z kameňa kuchynská súprava alebo jedálenský stôl).

Kuchyňa s preglejkovými fasádami v interiéri

Kuchyňa s preglejkovými fasádami v interiéri

Kuchyňa s preglejkovými fasádami v interiéri

Preglejkový nábytok v kuchyni v ekologickom štýle

Ďalší interiér ekologickej kuchyne s nábytkom z preglejky

Kuchyňa-obývacia izba v ekologickom štýle s ratanovým nábytkom a príslušenstvom

Kuchyňa-obývacia izba v ekologickom štýle s ratanovým nábytkom a príslušenstvom

Doska stola vyrobená z drevených dosiek

Doska stola vyrobená z drevených dosiek

Nie je však vždy možné dosiahnuť absolútnu ekologickosť kuchynského vybavenia. Napríklad, ak je celkom možné nájsť kuchynskú súpravu s úplne drevenými a nie dyhovanými fasádami, je oveľa ťažšie získať súpravu s dreveným rámom. Kuchynské rámy sú najčastejšie vyrobené z MDF – ľahšej, cenovo dostupnejšej a spoľahlivejšej náhrady dreva..

 • Pri kúpe nábytku z drevotriesky, MDF a drevovláknitých dosiek sa zaujímajte o emisnú triedu formaldehydu týchto materiálov. Materiál s emisnou triedou E1 – najmenej zla.

Ako by mal externe vyzerať kuchynský nábytok v ekologickom štýle? Spravidla je lakonický, vyrobený bez ozdôb, má hladké, prirodzené alebo naopak prísne rovné čiary..

 • Hlavnou ozdobou ekologického nábytku je prirodzená textúra a farba materiálov..
 • Môže byť ľahký alebo naopak veľmi masívny..

Kuchyňa s drevenými fasádami

Interiér kuchyne v ekologickom štýle

Kuchynský nábytok v ekologickom štýle

Stôl z masívu

Hlavnou pýchou majiteľa môže byť veľký drevený stôl

Otvorené police v kuchyni v ekologickom štýle

Otvorené police v kuchyni v ekologickom štýle

Vďaka otvoreným dreveným policiam je interiér svetlejší, ležérnejší a výraznejší. Nenechajte sa však nimi uniesť, pretože komplikujú čistenie – prach sa usádza na samotných policiach a na veciach, ktoré sú na nich uložené.

 • A starý nábytok alebo nábytok vyrobený z odpadu a dokonca ani z ekologicky nezávadných materiálov pomôže priblížiť vašu kuchyňu k ekologickému štýlu. Hlavnou vecou je vidieť krásu v haraburde a vdýchnuť jej nový život maľovaním v inej farbe, dekorácii a / alebo šikovná obnova. Nasledujúca fotografia ukazuje príklad ekokuchyne, v ktorej sú fasády náhlavnej súpravy zrazené k sebe zo starých drevených dosiek..

Kuchyňa s doskovými fasádami

Osvetlenie

Svetlo v miestnosti v ekologickom štýle zohráva kľúčovú úlohu – oživuje všetky detaily, zdôrazňuje krásu prírodných textúr, napĺňa priestor teplom. V ideálnom prípade dizajn ekologickej kuchyne predpokladá dostatok prirodzeného svetla, ktoré je možné dosiahnuť inštaláciou veľkých alebo panoramatických okien a dokonca sklenených priečok. V takejto miestnosti sa elektrická energia spotrebuje oveľa ekonomickejšie..

 • Vo väčšine prípadov však na zaistenie denného svetla do kuchyne stačí oslobodiť okná od závesov a akýchkoľvek iných prekážok. Nábytok je tiež usporiadaný podľa zásady „nezasahujte do svetla, aby voľne preniklo do miestnosti“.
 • Umelé osvetlenie v kuchyni v ekologickom štýle by malo byť rovnomerné, aby bolo svetlo mäkké a príjemné. Napríklad okrem hlavného stropného svetla môžete použiť aj celý obvod stropu nainštalovať reflektory. Hlavná lampa sa tiež dobre dopĺňa nástenné svietniky, podlahové a stolné žiarovky.

Dizajn žiaroviek v ekologickom štýle je minimalistický a jednoduchý. Môžu to byť prívesky so žiarovkami bez tienidiel, prívesky, svietniky alebo lustre so sklenenými, korkovými, papierovými, bambusovými alebo ratanovými tienidlami..

Osvetlenie kuchyne v ekologickom štýle

Prútené žiarovky v ekologickom štýle

Ekologická jutová lampa

 • Dôležitá nuansa – pri osvetľovaní kuchyne v ekologickom štýle dávajte prednosť LED žiarovkám. Nielenže efektívne využívajú energiu, ale sú aj najbezpečnejšie pri likvidácii..

Spotrebiče, vodoinštalácia, domáce potreby

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dodržať zásady ekodizajnu:

 • Najlepší ekologický drez je obyčajný keramický. Vhodný je aj drez z nehrdzavejúcej ocele, pretože sa dá dlho používať a potom recyklovať.
 • Pomôže vám zachrániť vodné zdroje našej planéty Umývačka riadu. Skutočne, v jednom cykle umývania riadu minie 7-10 krát menej vody v porovnaní s bežným umývaním riadu pod tečúcou vodou. Mimochodom, tablety pre PMM s prírodným zložením je teraz možné kúpiť v každom hypermarkete..
 • V Rusku ešte nebol zavedený centralizovaný systém separovaného zberu a recyklácie odpadu, ale to neznamená, že triedenie odpadu vo vašom dome je zbytočné. Viac podrobností o tomto probléme tu, Navrhujeme, aby sme sa pozreli na výber fotografických príkladov, ako môžete v ekologickej kuchyni zorganizovať oblasť odpadu.

Ikea odpadkové koše

Nádoby na triedenie odpadu z Ikea

Nádoby na triedenie odpadu

Nádoby na triedenie odpadu

 • Aby ste minimalizovali používanie plastových tašiek na skladovanie potravín, používajte plastové nádoby alebo silikónové strečové „vrchnáky“ ako na fotografii nižšie (predáva sa na Ebay, Aliexpress, Amazon a niektorých ruských internetových obchodoch).

Silikónové viečka

Dekor, riad a doplnky

 • Záclony v ekologickom štýle by mali byť vyrobené z prírodných tkanín – ľanu alebo bavlny. Bambusové závesy sú tiež dobrou voľbou. Podľa štýlu sú najvhodnejšie závesy – žalúzie, rímske, valčekové a panelové typy. Viac informácií nájdete v našom materiáli: Závesy do kuchyne: farba, materiál, vzhľad a štýl.

Bambusové žalúzie v interiéri kuchyne

Bambusové rolety

 • Zvyšok kuchynského textilu (obrúsky, obrusy atď.) By mal byť tiež prírodný – bavlna alebo ľan. Ale pre tanierové podložky je najlepšie kúpiť korok, bambus alebo ratan.
 • Aby ste sa nenechali unášať askézou a zaručene zútulnili interiér, v kuchyni, v jedálni alebo v obývačke v ekologickom štýle, rozhodne potrebujete položiť koberec. Môže byť vlnený alebo sisalový.

Sisalský koberec v interiéri kuchyne a jedálne v ekologickom štýle

 • V ekologickom interiéri pôsobia rastlinné a kvetinové motívy a ornamenty obzvlášť pôsobivo.

Kuchyňa v ekologickom štýle

 • Rastliny sú nielen krásne, ale aj veľmi užitočné dekorácie, bez ktorých si nemožno predstaviť interiér v ekologickom štýle. Samozrejme, nemali by ste z kuchyne urobiť zimnú záhradu, ale rozhodne stojí za to si urobiť pár zelených priateľov. Viac informácií nájdete v našom materiáli: Vnútorné kvety a rastliny do kuchyne – vyberte si nenáročné, užitočné a krásne.

Rastliny v kuchyni

Rastliny môžu zdobiť výklenky, police, parapety, byť umiestnené na stoloch, visieť nad pracovným priestorom

Rastliny v kuchyni

 • Okrem živých rastlín možno ako interiérové ​​položky použiť aj sušené bylinky a konáre. Mimochodom, z vetiev môžete dokonca vyrobiť koľajnice a vešiaky ako na fotografii nižšie.
 • Odbočka-rail
 • Odbočka-rail
 • Prútené ratanové a papierové koše sú dobré na ukladanie drobností a potravín a prútené jedlá a … klobúky pôsobia na stenách štýlovo.

Prútený dekor na stenu

Košík

 • Doska stola, police alebo jedálenský stôl môžu byť ozdobené peknými vázami s prírodnou výplňou, napríklad riečnymi kamienkami, mušľami, prútenými loptičkami, farebnými fazuľami.
 • Tiež jedlá s čerstvou zeleninou a ovocím budú na stole vyzerať skvele..
 • Na ozdobenie interiéru ekokuchyne môžete použiť veci … „recyklované“ vlastnými rukami. Môžu to byť napríklad staré drevené krájacie dosky zavesené na stene, žiarovky vyrobené z plastových lyžíc, koše z papiera (pozri fotografiu nižšie).

Papierový košík

Dekor na stenu s doskami na krájanie

Dekorácia nádoby na skladovanie čaju

Dekor plechoviek s brezovou kôrou

Ďalšie nápady na dekoráciu DIY plechoviek nájdete tu.

 • A tiež remeslá vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z obilniny, fazuľa, papier, kamene, mušle, šišky alebo vetvičky.

Kužele topiary

Fotorámček zdobený mušľami

Jesenný panel listov

Ďalšie nápady na výrobu listových remesiel nájdete v materiáli: 6 majstrovských tried a nápady na jesenné remeslá pre dospelých a deti.