Rozmery barového pultu

Inštalácia barového pultu v kuchyni je pomerne bežným riešením pre moderné interiéry..

Barové pulty sú stále viac vyzdobené nielen štúdiovými apartmánmi, ale aj kuchyňou v jednoizbových bytoch, ktorých rozmery sú veľmi žiaduce. V tomto prípade je lepšie uprednostniť barový pult pred jedálenským stolom..

Ako určiť veľkosť

Štandardné rozmery lišty sú 120x55x105 (dĺžka * šírka * výška, cm). Tieto parametre sa môžu samozrejme líšiť:

 • Napríklad výška továrenských regálov je zvyčajne 1100/1200/1250/1300 mm;
 • Ak je stojan súčasťou náhlavnej súpravy, potom je jeho výška 860/880/910 mm. Tieto parametre sú získané ako jednoduchý výpočet s prihliadnutím na: základňa typického nábytku je vysoká 100/120/150 mm, hrúbka dosky stola je v rozmedzí 40 mm a výška fasády je 720 mm.

Barové pulty rôznych výšok - 1300 cm a 86 cm

Odporúčame držať sa štandardných veľkostí barového pultu, ak si ho chcete vyrobiť sami – to je z hľadiska ergonómie rozumné a bude jednoduchšie vyberať stoličky..

Aká je optimálna veľkosť? Tento problém sa rieši individuálne..

 • Dĺžka pracovnej dosky regálu sa môže líšiť a závisí od vašej predstavy, veľkosti kuchyne a počtu členov domácnosti – pri 1 sediacej osobe sa spolieha na 600 mm;
 • Šírka tyče by však nemala byť menšia ako 300 mm (inak bude sedenie nepohodlné). Optimálne hodnoty pre túto veľkosť sú 0,5-0,6 metra. Širšie prevedenie je zvolené pre miestnosti, kde nie je potrebné šetriť priestor.

Rozmery barového pultu - šírka

Pokiaľ ide o výber barového pultu na výšku, tu okrem rastu rodinných príslušníkov zohráva úlohu aj jeho typ konštrukcie a umiestnenie v kuchyni..

Hlavné možnosti usporiadania baru v kuchyni sú nasledujúce:

 1. Štruktúra, ktorá je súčasťou kuchynskej súpravy. Jeho rozmery zodpovedajú celkovej výške nábytku a ako už bolo spomenuté, najčastejšie je 86 cm od podlahy. To umožňuje, aby bol prvok použitý ako pracovný alebo jedálenský povrch.

Barový pult pokračuje v kuchynskej zostave. Výška - asi 86 cm.

 1. Počítadlo, ktoré hrá úlohu priečky a je oddelené od kuchynskej linky – 110, 120, 125, 1300 cm, Takéto vnútorné priečky sú vybavené vysokými barovými stoličkami vysokými 75 – 85 cm a sú vhodné do veľkých priestorov, ktoré vyžadujú zónovanie..
 • Voľne stojací barový pult v štúdiovom apartmáne. Výška 120 cm
 • Voľne stojací barový pult v štúdiovom apartmáne. Výška 120 cm
 • Voľne stojací barový pult v štúdiovom apartmáne. Výška 120 cm

Voľne stojací barový pult v štúdiovom apartmáne. Výška 120 cm. Voľne stojací barový pult v štúdiovom apartmáne. Výška 120 cm.

 1. Vo forme jedálenského stola s výškou 75 cm Tento spôsob usporiadania barového pultu je optimálny pre malé kuchyne. V tomto prípade je pripevnený k stene alebo blízko okna a sú k nim vhodné stoličky v štandardných veľkostiach..

Barový stôl v malej kuchyni pri stene Barový stôl v malej kuchyni pri stene

 • Barový stôl
 • Barový stôl
 1. Nástenné stolíky nie sú v kuchyni až také bežné. Sú dobrí v malý a úzke priestory, pretože vám umožňujú ušetriť miesto potrebné pri inštalácii jedálenskej skupiny. Šírku tu treba zvoliť na základe zdravého rozumu, dĺžku treba vypočítať podľa normy 60 cm / 1 osoba a výška by mala byť štandardne 110-130 cm..

Nástenný barový pult

 1. Ak to veľkosť miestnosti dovoľuje, môžete nainštalovať ostrovný stojan.
 • Stojanový ostrovček v interiéri kuchyne. Apartmán v Almaty
 • Stojanový ostrovček v interiéri kuchyne. Apartmán v Almaty
 • Stojanový ostrovček v interiéri kuchyne. Apartmán v Almaty

Pri výbere baru v kuchyni je nevyhnutné vziať do úvahy rast rodinných príslušníkov. Pre vysokých ľudí je teda pohodlnejšie používať vysoký barový pult 130 cm a pre ostatné je lepšie zvoliť pult s výškou 110 cm alebo 120 cm.

Majte na pamäti, že dizajn barového pultu je často viacvrstvový. To znamená, že jedna jeho časť môže byť pracovnou časťou náhlavnej súpravy a má štandardnú výšku 86 cm, zatiaľ čo druhá môže byť vyššia alebo nižšia a môže hrať úlohu barového pultu..

Viacúrovňové barové počítadlá

Ako vysoké by mali byť stoličky

Veľkosti barových stoličiek

Barové stoličky, rovnako ako bežné stoličky, majú svoje štandardné veľkosti založené na zásadách ergonómie.

Výška sedenia barových stoličiek je najčastejšie 75 cm alebo 85 cm. Aj keď môžete nájsť aj iné parametre, napríklad Ikea vyrába barové stoličky do kuchyne s výškami 63 a 74 cm.

Nasledujúca tabuľka uvádza odporúčané veľkosti barovej stoličky podľa výšky lišty. Majte na pamäti, že tieto čísla nie je potrebné striktne dodržiavať, hlavnou vecou je, že rozdiel medzi výškou stola a stoličiek nie je menší ako 30.

Typ tyče Výška od podlahy po stôl Výška stoličiek od podlahy po sedadlo
Voľne stojací barový pult 130 cm 85 cm
Voľne stojací barový pult 120 cm 75 – 85 cm
Voľne stojací barový pult 110 cm 75 cm
Barový pult závislý od kuchynskej zostavy 91 cm 75 cm
Barový pult v závislosti od kuchynskej zostavy 88 – 86 cm 62 – 75 cm
Barový jedálenský stôl 75 cm 45 cm

Rozmery baru a stoličiek

Rada:

 • Aby ste ušetrili miesto v kuchyni, stojí za to kúpiť nie tradičné barové stoličky, ale vysoké plastové stoličky. V prípade potreby sa ľahko zmestia pod pult;
 • Pre malú kuchyňu sú priehľadné plastové stoličky, ktoré nedávno prišli do módy, ako napríklad na fotografii:

Barový pult 86 cm a priehľadné barové stoličky